Acum este Vin Apr 26, 2024 8:43 am

Articole Nikonisti.ro

Baterii OK ptr SB 900

Blituri externe de la Nikon

Re: Baterii OK ptr SB 900

Mesajde Merlin » Dum Noi 07, 2010 5:54 pm

Nu rezolvi nimic cu adaptorul de baterii .. ala doar iti scade timpul de reincarcare al condensatorului.. si degeaba ai energie din plin daca dupa 10-12 declansari la putere mare, eventual rafala .. se inchide singur. Singura solutie este utilizarea si setarea corespunzatoare atat a body-ului cat si a blitului in stransa concordanta cu primul plan si planul de fundal. Tineti cont de contrastele din cadru, de combinatia timp/diafragma si ISO si blitul va fi superOK. Parerea mea!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Baterii OK ptr SB 900

Mesajde Dan Pop » Dum Noi 07, 2010 8:16 pm

Robert77 scrie:rezolvarea problemei de incalzire este adaptorul de baterii ptr SB 900 , bateriile din blitz ramanand doar ptr alimentarea ecranului principal al blitzului

Mai are el blitzul prin maruntaiele lui si alte chestii care trebuie alimentate cu joasa tensiune...
Robert77 scrie:deci cu inca 900 ron se rezolva problema, mai ales cand se trage M 1/1 ca putere ,

Se poate si mai ieftin: link magazin online.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Baterii OK ptr SB 900

Mesajde Dan Pop » Dum Noi 07, 2010 8:31 pm

Merlin scrie:Nu rezolvi nimic cu adaptorul de baterii .. ala doar iti scade timpul de reincarcare al condensatorului.. si degeaba ai energie din plin daca dupa 10-12 declansari la putere mare, eventual rafala .. se inchide singur.

Pai toate componentele susceptibile a se incalzi, cu posibila exceptie a lampii cu descarcare in xenon, adica bateriile si generatorul de inalta tensiune, au fost scoase in afara blitzului, asa ca acesta nu prea mai are motive sa se incalzeasca.
Merlin scrie:Singura solutie este utilizarea si setarea corespunzatoare atat a body-ului cat si a blitului in stransa concordanta cu primul plan si planul de fundal. Tineti cont de contrastele din cadru, de combinatia timp/diafragma si ISO si blitul va fi superOK.

Nu e singura solutie, dar e cea mai ieftina. Atita doar ca-l sileste pe fotograf sa caute alternative la fotografierea cu blitzul la energia maxima :)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Baterii OK ptr SB 900

Mesajde c|neva » Joi Dec 02, 2010 1:01 pm

Merlin scrie:singurul Sfat e sa-i incarci cu incarcatorul lor de la Sony .. cel alb si sa-i lasi 10 - mazxim - 12 ore la incarcat.


Sony say Sanyo? E vorba despre link magazin online sau?
Familia Kata Ergo-tech cauta proprietar serios, iubitor de curatenie, spirit aventurier si, cel mai important, pasionat de fotografie (outdoor in principiu). Contactati doar dupa vizualizarea profilului fiecarui membru al familiei. Rugam seriozitate!
Avatar utilizator
c|neva
 
Mesaje: 351
Membru din: Vin Mar 26, 2010 12:42 pm

Re: Baterii OK ptr SB 900

Mesajde Merlin » Joi Dec 02, 2010 5:06 pm

Sanyo .. cel din link cred ca este acelasi pe care il am si eu .. cand l-am luat pe al meu era la pachet cu ENELOOP-urile.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Baterii OK ptr SB 900

Mesajde marusy80 » Joi Dec 02, 2010 7:57 pm

sau puteti incerca GP recyko , sunt tot ca enelopul si sunt de 10000 de ori mai buni ca duracell
Nikon D750 + Nikon 24-85mm f/3.5-4.5G ED VR + Tamron 70-300mm f/4-5.6 Di VC USD + Samyanf 14mm f/2.8 + SB-700 + Giottos VT-809
http://tacpacmedia.com
marusy80
 
Mesaje: 100
Membru din: Joi Sep 10, 2009 8:20 pm

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

cron