Acum este Sâm Apr 27, 2024 6:32 am

Articole Nikonisti.ro

Blitul Nikon SB-700

Blituri externe de la Nikon

Re: Blitul Nikon SB-700

Mesajde special.foto » Joi Feb 23, 2012 9:10 am

photolover scrie:
special.foto scrie:Imi poate recomanda cineva o husa atasabila la curea in care sa intre ok un sb 700? Eventual una cu buzunaras ca cea de la sb 900 dar mult mai ieftina :D . Multumesc anticipat

Eu am asa ceva: link magazin online
si are o calitate foarte buna. (Nu pot sti daca incape lejer un SB-700 in el, dar exista si o varianta mai mare - pentru SB-900: link magazin online)

Merci f mult, astea sunt singurele pe care le gasesc si eu, dar nu sunt convins de versatilitatea lor. Dupa cum am mai zis, m-ar fi interesat una ca cea de la sb 900, cu buzunarasul acela in spate si cel de jos cu fermoar.
Nikon digitale + ruseşti pe film
Avatar utilizator
special.foto
 
Mesaje: 178
Membru din: Mar Iun 29, 2010 12:46 pm
Localitate: Constanta

Re: Blitul Nikon SB-700

Mesajde zuphoto » Dum Mar 25, 2012 10:56 am

Dan Pop scrie:
emp scrie:visam 3 ani :P

Fii linistit: defectele acoperite de garantie, daca nu s-au manifestat in primii doi ani de utilizare, probabil nu vor apare niciodata. Iar lampa flash-ului pun pariu ca e incadrata la "consumabile", asa ca nu ti-o schimba gratis nici in primul an de garantie.


Imi cer scuze ca revin cu un reply dupa aproximativ jumatate de an.. dar am avut un SB600 cu garantie la Skin si mi s-a stricat lampa.. pe scurt a cam facut condens si nu mai lumina corect, nu mai calcula corect expunerea, etc. L-am dus la garantie la Skin la ora 10:00 AM si la ora 13:00 m-au sunat sa ma duc sa-l ridic.
zuphoto
 
Mesaje: 137
Membru din: Lun Mar 12, 2012 8:31 am

Re: Blitul Nikon SB-700

Mesajde apashi » Dum Mar 25, 2012 11:13 am

Comparativ cu Metz 48 AF-1, care ar fi avantajele si dezavantajele lui SB-700?

Pe care dintre ele recomandati pentru daily use?

Multumesc!
Nikon D7000 + Tamron 17-50mm f2.8 no VC + Sigma 50-200mm f4-5.6 OS HSM + Metz 48 AF-1
Viata prin diafragma - blog foto - http://www.vorbareti.ro/
apashi
 
Mesaje: 123
Membru din: Sâm Sep 24, 2011 6:11 pm

Re: Blitul Nikon SB-700

Mesajde LiviuDumitru » Dum Mar 25, 2012 11:43 am

Metz 48 Af 1 a fost scos din fabricatie si inlocuit cu 50 Af 1. Ambele blitzuri sunt foarte bune, avatajele Sb 700 ar fi garantia ergonomia iar la Metz avantajul principal ar fi raportul calitate/pret. Eu as recomanda SB 700 pt utilizare zilnica daca permite bugetul.
Liviu Dumitru

http://about.me/Liviu.Dumitru/
Blog
Facebook page
D700 SB900 16-35, 28 1.8G, 50 1.4G, 70-200+TC 2X
Avatar utilizator
LiviuDumitru
 
Mesaje: 510
Membru din: Mar Ian 20, 2009 11:29 pm
Localitate: Pitesti

Re: Blitul Nikon SB-700

Mesajde goangaus » Mar Mai 29, 2012 4:44 pm

SB700 merge setat ca master in TTL? Stiu de la cursurile d-lui Grozescu ca nu merge dar din review-urile de pe net si din specificatii nu vad o asemenea restrictie.
Poate verifica un posesor?
Multumesc.
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Re: Blitul Nikon SB-700

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Mai 29, 2012 4:54 pm

goangaus scrie:SB700 merge setat ca master in TTL? Stiu de la cursurile d-lui Grozescu ca nu merge dar din review-urile de pe net si din specificatii nu vad o asemenea restrictie.


Merge sigur.

Eu am spus ca nu permite setari diferite pe Master si pe Remote, de exemplu nu putem avea Masterul in TTL si Remote-ul in Manual, sau invers.

Deci, Master face cu siguranta.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Blitul Nikon SB-700

Mesajde goangaus » Mar Mai 29, 2012 5:00 pm

Multumesc de lamurire, nu stiu de ce am retinut ca nu merge TTL deloc.
Oricum, aiurea limitarea, dar banuiesc ca trebuie sa se vanda si Sb900/910, nu?
Oare nu se gasesc niste baieti destepti sa modifice firmware-ul :D si sa scoata limitarea?
Ma scuzati, sunt in focuri cu o tableta android pe care instalez tot felul de romuri si am ramas asa... :D
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Re: Blitul Nikon SB-700

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Mai 29, 2012 5:13 pm

goangaus scrie:Multumesc de lamurire, nu stiu de ce am retinut ca nu merge TTL deloc.
Oricum, aiurea limitarea, dar banuiesc ca trebuie sa se vanda si Sb900/910, nu?
Oare nu se gasesc niste baieti destepti sa modifice firmware-ul :D si sa scoata limitarea?
Ma scuzati, sunt in focuri cu o tableta android pe care instalez tot felul de romuri si am ramas asa... :D


Nu se poate, deoarece selectorul de moduri este pe un buton extern, cu pozitii marcate TTL, M, ....

Asa ca firmware-ul nu ajuta.

Sunt fie toate in TTL, fie toate in Manual.

De asta nu-l recomand eu ca Master (eu predau un sistem cu Master-ul în TTL si Remote-ul în Manual pentru anumite cazuri).

Dar asta nu înseamnă că nu e un flash competent, mi-ar place si mie unul.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Blitul Nikon SB-700

Mesajde CTz » Dum Iul 22, 2012 7:34 am

Radu_Grozescu scrie:
boboc scrie:diferenta de bani intre SB400 si SB700 e justificata din plin.


link magazin online nici nu intra in discutie pentru utilizare serioasa pe DSLR-uri :-)

Iar link magazin online este zilele acestea la un pret atat de favorabil incat rezist cu greu sa nu-mi iau si eu unul :-)

Mai ales ca pentru utilizare normala are numai avantaje fata de link magazin online:

- dimensiuni mai mici, e mai ușor
- nu se poate opri prin incalzire
- filtre de plastic rigid.

In plus arata foarte bine si se echilibreaza excelent pe DSLR-uri medii si mici.

Pretul este similar cu cel pe care l-a avut SB 600 cand iesise din fabricatie, ceea ce aici nu cred ca e cazul :-)




Buna ziua

Datorita politicii cretine a Skin, nu mai pot vizualiza mesajele vechi ce contin link-uri, asa ca am si eu o intrebare. As dori sa mai achizitionez un blitz, cel mai probabil Sb 700. Exista o varianta demna de luat in seama de la alt producator, in aceeasi limita financiara ?

Nu am inteles din pacate care este limitarea lui SB700 in materie de master/slave. Este corecta afirmatia ca nu poate comanda el (ca master) blitz-uri externe puse in manual ?

Multumesc ...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Blitul Nikon SB-700

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Iul 22, 2012 8:40 am

CTz scrie:
Radu_Grozescu scrie:
boboc scrie:diferenta de bani intre SB400 si SB700 e justificata din plin.


Nikon SB 400 nici nu intra in discutie pentru utilizare serioasa pe DSLR-uri :-)
Iar Nikon SB 700 este zilele acestea la un pret atat de favorabil incat rezist cu greu sa nu-mi iau si eu unul :-)
Mai ales ca pentru utilizare normala are numai avantaje fata de Nikon SB 900:
    - dimensiuni mai mici, e mai ușor
    - nu se poate opri prin incalzire
    - filtre de plastic rigid.
In plus arata foarte bine si se echilibreaza excelent pe DSLR-uri medii si mici.
Pretul este similar cu cel pe care l-a avut SB 600 cand iesise din fabricatie, ceea ce aici nu cred ca e cazul :-)


Datorita politicii cretine a Skin, nu mai pot vizualiza mesajele vechi ce contin link-uri, asa ca am si eu o intrebare. As dori sa mai achizitionez un blitz, cel mai probabil Sb 700. Exista o varianta demna de luat in seama de la alt producator, in aceeasi limita financiara ?

Nu am inteles din pacate care este limitarea lui SB700 in materie de master/slave. Este corecta afirmatia ca nu poate comanda el (ca master) blitz-uri externe puse in manual ?


Ca să vedeti produsele din link-uri, este suficient să dati „Quote” la mesaj, o să vedeti chiar link-urile. Sunt doar mascate, nu sunt scoase :-) Elegant, nu ???

Limitarea la care m-am referit constă în faptul că dacă folosim un SB-700 ca master, nu putem avea moduri diferite pe Master si Remote.

Adică, fie atât Master-ul si flash-urile Remote în TTL, fie si Master-ul si flash-urile Remote în Manual.

Deci, nu se poate să avem Master-ul în TTL si cele Remote în Manual (cum îmi place mie în anumite cazuri).

Revin, lasând la o parte această limitare, SB-700 este foarte competent, bine realizat, versatil, într-un cuvânt, un adevărat flash Nikon.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori