Acum este Mie Apr 24, 2024 9:18 am

Articole Nikonisti.ro

Blitul Nikon SB-700

Blituri externe de la Nikon

Re: Blitul Nikon SB-700

Mesajde Alyn85 » Dum Iul 22, 2012 3:54 pm

ma poate ajuta si pe mine cineva am cumparat un sb700 si as vrea sa stiu daca atunci cand fac poza pot face ceva sa nu mai licare de 3 ori blitul si pe urma sa faca blitul pentru poza
as vrea sa faca decat o data flashul ma poate ajuta cineva?
Alyn85
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Apr 19, 2012 7:44 pm
Localitate: Bucuresti sector.4

Re: Blitul Nikon SB-700

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Iul 22, 2012 3:57 pm

Alyn85 scrie:ma poate ajuta si pe mine cineva am cumparat un sb700 si as vrea sa stiu daca atunci cand fac poza pot face ceva sa nu mai licare de 3 ori blitul si pe urma sa faca blitul pentru poza
as vrea sa faca decat o data flashul ma poate ajuta cineva?



Da.

Anulează setarea „anti red-eye”.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Blitul Nikon SB-700

Mesajde Alyn85 » Dum Iul 22, 2012 4:04 pm

va multumesc mult de tot domnu Radu am reusit
Alyn85
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Apr 19, 2012 7:44 pm
Localitate: Bucuresti sector.4

Re: Blitul Nikon SB-700

Mesajde CTz » Dum Iul 22, 2012 7:05 pm

Radu_Grozescu scrie:
Ca să vedeti produsele din link-uri, este suficient să dati „Quote” la mesaj, o să vedeti chiar link-urile. Sunt doar mascate, nu sunt scoase :-) Elegant, nu ???

Limitarea la care m-am referit constă în faptul că dacă folosim un SB-700 ca master, nu putem avea moduri diferite pe Master si Remote.

Adică, fie atât Master-ul si flash-urile Remote în TTL, fie si Master-ul si flash-urile Remote în Manual.

Deci, nu se poate să avem Master-ul în TTL si cele Remote în Manual (cum îmi place mie în anumite cazuri).

Revin, lasând la o parte această limitare, SB-700 este foarte competent, bine realizat, versatil, într-un cuvânt, un adevărat flash Nikon.


Intr-adevar foarte elegant :shock: Dar m-am obisnuit :?

Am inteles raspunsul dvs., multumesc pentru promptitudine si detaliare. Cred ca prin toamna am sa cumpar unul, poate mai vine vreo promotie (desi trendul ascendent al preturilor Nikon ma face sa cred ca probabil pretul redus va fi cel de acum). Poate ca pana la urma am sa ajung la workshop-ul de iluminare( daca se mai tine ... ), pentru ca as dori sa primesc niste informatii puse intr-o anumita ordine/logica ...

O seara placuta ...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Blitul Nikon SB-700

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Iul 22, 2012 7:15 pm

CTz scrie:Poate ca pana la urma am sa ajung la workshop-ul de iluminare( daca se mai tine ... ), pentru ca as dori sa primesc niste informatii puse intr-o anumita ordine/logica ...


Poate veniti la Seminarul de pe 11 August, o să arăt si acolo utilizarea a 2 lumini :-)

E adevarat că o parte din seminar se adresează începătorilor, dar vorbim si de lucruri mai interesante.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Blitul Nikon SB-700

Mesajde CTz » Dum Iul 22, 2012 7:22 pm

Radu_Grozescu scrie:
CTz scrie:Poate ca pana la urma am sa ajung la workshop-ul de iluminare( daca se mai tine ... ), pentru ca as dori sa primesc niste informatii puse intr-o anumita ordine/logica ...


Poate veniti la Seminarul de pe 11 August, o să arăt si acolo utilizarea a 2 lumini :-)

E adevarat că o parte din semianr se adreseaza începătorilor, dar vorbim si de lucruri mai interesante.



As veni cu mare drag dar cred ca voi fi peste Marea Neagra, la Soci, in perioada respectiva ... Poate mai tarziu ...

Nu conteaza prea mult nivelul de dificultate ... Tot ce am invatat, am invatat din practica proprie, insa la unele capitole simt nevoia de vedea/primi o logica a unor fapte/aranjari ale luminilor ...

Multumesc, ramane sa vad cand ma intorc ...
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Blitul Nikon SB-700

Mesajde lucib » Vin Aug 03, 2012 11:36 am

Alyn85 scrie:poza pot face ceva sa nu mai licare de 3 ori blitul si pe urma sa faca blitul pentru poza


Am observat ca, privit de la distanta, asa pare cand e in modul TTL si isi face preflash-urile, necesare masurarii puterii de declansare. Pare ca si cum ar declansa de 3-4 ori; totusi, per total puterea consumata e semnificativ mai mica decat daca ar fi de exemplu pe bounce, cand am vazut ca declanseaza aprox. la 1/2-1/3 din maxim (dupa 2-3 declansari in succesiune rapida sta icateva secunde, ce par interminable, sa reincarce).

Cu exceptia cazurilor cand il declansez remote, il tin de regula pe TTL - dupa cum sugera sidl. Grozescu intr-unul din tutorialele sale.
D800 + D90 + 1 V1 + F60 + F55 + 80-200 2,8 + 50 1,8 + 60 2,8 + 20-35 2,8 + 28-80 + 18-105 + 55-300 + 35 1,8 +... +... pe scurt, dependent de Nikon-uri. Fost proprietar de D70, D3100 si P7100.
Mai multe despre mine, pe http://fotografiecluj.blogspot.ro/.
Avatar utilizator
lucib
 
Mesaje: 382
Membru din: Vin Ian 27, 2012 2:16 am
Localitate: Cluj, RO

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori