Acum este Mar Apr 16, 2024 10:21 pm

Articole Nikonisti.ro

alegere blitz

Blituri externe de la Nikon

alegere blitz

Mesajde orlandobarbulescu » Dum Dec 26, 2010 8:03 pm

Va rog, pt d3000, intre SB 400 si Flash YongNuo Speedlite YN-460II
link magazin online
Pe care mi-l recomandati? Nu-mi pot permite un pret mai mare.
Totusi al doilea e mai ieftin. Va multumesc pentru raspunsuri.

Ps cel de-al doilea se poate monta pe patina aparatului?
orlandobarbulescu
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Dec 26, 2010 7:27 pm

Re: alegere blitz

Mesajde Maniac » Dum Dec 26, 2010 9:06 pm

Intre alea doua ia-l pe asta:

link magazin online

E mai puternic si versatil decat Nikonul si mai bun dpdv al calitatii decat chinezaria aialalta.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: alegere blitz

Mesajde LiviuP » Lun Dec 27, 2010 10:54 am

Sau daca intra in buget cred ca o achizitie si mai buna ar fi SB600 care in prezent este inca la promotie (incarcator + set de 4 acumulatori inclus). Are cam tot ce ii trebuie unui amator: zoom pe reflector, bounce pe orizontala/verticala, poate fi comandat wireless, etc.

Daca nu intra in buget atunci presupun ca solutia recomandata de Maniac este cea mai buna.

Legat de SB400 acesta este un blitz care ofera prea putzin pentru banii pe care ii cere, e mai mult pentru utilizatorii de bridge-uri care isi doresc un blitz mai puternic decat cel incorporat.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: alegere blitz

Mesajde Dan Pop » Lun Dec 27, 2010 12:35 pm

LiviuP scrie:Legat de SB400 acesta este un blitz care ofera prea putzin pentru banii pe care ii cere, e mai mult pentru utilizatorii de bridge-uri care isi doresc un blitz mai puternic decat cel incorporat.

Nu e bun nici pentru ei: are reflectorul prea apropiat de obiectiv, predispunind la ochi rosii. Exista alternative TTL de la Nissin si Metz si pentru aceasta clasa de utilizatori.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: alegere blitz

Mesajde LiviuP » Mie Dec 29, 2010 5:01 pm

Interesant ca pe site-ul lui Ken Rockwell SB400 e dat ca "blitzul ideal" pentru situatii generale, probabil prin prisma faptului ca este foarte usor de carat. Acesta este inca un motiv pentru care consider ca trebuie mult "discernamant fotografic" pentru a urmari review-urile lui...nu de alta dar se pare ca sunt si multe gogomanii acolo printre care si treaba cu SB400.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: alegere blitz

Mesajde Dan Pop » Mie Dec 29, 2010 7:51 pm

LiviuP scrie:Interesant ca pe site-ul lui Ken Rockwell SB400 e dat ca "blitzul ideal" pentru situatii generale, probabil prin prisma faptului ca este foarte usor de carat. Acesta este inca un motiv pentru care consider ca trebuie mult "discernamant fotografic" pentru a urmari review-urile lui...nu de alta dar se pare ca sunt si multe gogomanii acolo printre care si treaba cu SB400.

Din site-ul lui KR trebuie retinuta doar informatia cu caracter pur tehnic, tot ce e apreciere de ordin personal trebuie luat ca atare si, de preferinta, ignorat.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori