Acum este Mar Apr 16, 2024 8:04 pm

Articole Nikonisti.ro

SB700 sau SB900

Blituri externe de la Nikon

SB700 sau SB900

Mesajde Meggido » Lun Dec 27, 2010 11:09 am

De ceva vreme am ramas fara flash extern. Al meu Nissin Di622 pur si simplu s-a topit :?
Vorba scotianului "sunt prea sarac pt lucruri ieftine" si de aceea am hotarat sa-mi cumpar un blitz nikon. SB600 nu vreau (cel putin nu momentan).

Acum sa revin la topic: spuneti-mi va rog (cu argumente va rog) de ce as alege SB700 in locul lui SB900 sau invers.
Mi se pare foarte scump intr-adevar SB900 (mai ales ca eu nu scot bani din foto), dar daca se merita cu adevarat atunci voi face acest efort pt un SB900 nou.


Cu prietenie,
Cristian
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi

Re: SB700 sau SB900

Mesajde Maniac » Lun Dec 27, 2010 11:29 am

Singura observatie pe care pot sa o fac:
o sa ai de castigat mai mult daca iei un SB600 si diferenta de bani pana la SB700 o bagi in umbrela si stativ pt el ;).

In rest, ii las pe cei care au folosit SB700 sa spuna.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: SB700 sau SB900

Mesajde Meggido » Lun Dec 27, 2010 11:40 am

Multumesc pt sfat. In primul rand vreau unul din cele 2 expuse de mine pt functia de comander.

Asa pot sa cumpar SB700 si de restul pana la SB900 sa-mi cumpar umbrela si stativ, dar chiar nu vad rostul unei astfel de achizitii din punctul meu de vedere. Nu am folosit niciodata, dar nici nu cred ca voi avea nevoie pt genul de fotografie practicat de mine (timp liber/familie/ ocazii sporadice).

Daca tot am deschis acest topic indraznesc sa vin cu inca o intrebare:
Ce acumulatori (respectiv incarcator) se preteaza la unul din cele 2 ? Chiar daca sunt scumpe, mi-am luat "portia" cu acumulatori ieftini.

Cu prietenie,
Cristian
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi

Re: SB700 sau SB900

Mesajde Dan Pop » Lun Dec 27, 2010 12:30 pm

Intre SB700 si SB900 alege SB900, din motive care s-au discutat deja pe un thread similar.
Acumulatori Sanyo Eneloop sau Maha Imedion si incarcator Maha C401.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: SB700 sau SB900

Mesajde LiviuP » Lun Dec 27, 2010 12:32 pm

Din cate am inteles de la seminarul domnului Grozescu dc se foloseste SB700 pe post de commander nu se va putea face un mix gen comander-TTL si slave-manual. Vor trebui folosite amandoua pe acelasi mod (fie TTL fie manual). La SB900 situatia e diferita.

Sper ca nu am inteles gresit, daca da rog sa fiu corectat.

Legat de acumulatori: eu pe SB600-le meu folosesc acumulatorii veniti la promotie (Hahnel 2700mAh) si sunt foarte multumit. Am facut pana acum sute de fotografii si inca nu s-au descarcat. E adevarat ca fotografiile le-am facut pe mod TTL si de cand am D90-ul numai la sensibilitati intre 800 si 1600...
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: SB700 sau SB900

Mesajde sorinsava » Lun Dec 27, 2010 2:43 pm

In semnatura ta vad ca ai un D90. Sigur iti mai trebuie inca un commander? Ce conteaza daca e commander sau nu, tu nu ai si alte blitzuri. Functiile in plus la sb700/900, excluzind partea de commander, sunt destul de specializate, s-ar putea sa nu te intereseze ca hobby. Cu diferenta de bani pina la sb700/900 ai putea sa iei ceva de la Lumiquest, cablu ttl, stativ, umbrela sau alte accesorii pt blitz.

@LiviuP - tie iti place sa-l stresezi pe R.G. in fiecare topic unde se mentioneaza sb700? Asa le foloseste el, slave manual + master ttl montat pe aparat, insa nu misca blitzurile slave, nu misca nici subiectii, nu se modifica lumina ambientala. E un caz specific, nu o utilizare generala.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: SB700 sau SB900

Mesajde Dan Pop » Lun Dec 27, 2010 10:13 pm

sorinsava scrie:@LiviuP - tie iti place sa-l stresezi pe R.G. in fiecare topic unde se mentioneaza sb700? Asa le foloseste el, slave manual + master ttl montat pe aparat, insa nu misca blitzurile slave, nu misca nici subiectii, nu se modifica lumina ambientala. E un caz specific, nu o utilizare generala.

O utilizare generala include si acest caz specific, suficient de important pentru o anumita categorie de fotografi. Partea ironica este ca commander-ul de pe flash-urile integrate suporta fara nici un fel de probleme aceasta situatie, in timp ce SB700, nu.

E foarte probabil ca un upgrade de firmware sa rezolve aceasta limitare a lui SB700, dar pina atunci cred ca un SB800 de ocazie este o optiune mai atractiva pentru cine vrea commander de la Nikon, dar considera ca SB900 este prea scump sau prea mare.

O chestie de care nu prea se vorbeste este faptul ca protectia termica a lui SB700 NU este dezactivabila. Este discutabil daca asta e un lucru bun sau rau, dar cunosc destui utilizatori profesionisti de SB900 care au optat pentru dezactivarea protectiei termice.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: SB700 sau SB900

Mesajde sorinsava » Mie Dec 29, 2010 3:12 pm

Dan Pop scrie:O utilizare generala include si acest caz specific, suficient de important pentru o anumita categorie de fotografi.


1 - In both rounds the thermometer began to rise sooner and more rapidly on the SB-900 than the SB-700, and it was possible to invoke the shut down state of the SB-900 after not that many pops, even when -0.7 was dialed in. By comparison, the SB-700's thermometer didn't move beyond the midpoint when firing it at the same interval and the same number of times as the SB-900.
When the SB-700 does get hot its recycle speed is slowed deliberately to prevent additional rapid firings from damaging the flash. But we didn't get the SB-700 to heat up enough for this protection to kick in.


2 - Cel mai simplu "pentru o anumita categorie de fotografi" e sa dea inca 12-1400ron / blitz pentru viitoarele Pocketwizard ttl din 2011.
Ultima oară modificat de sorinsava pe Mie Dec 29, 2010 5:50 pm, modificat 1 dată în total.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: SB700 sau SB900

Mesajde Meggido » Mie Dec 29, 2010 4:47 pm

sorinsava scrie:...
2 - Cel mai simplu "pentru o anumita categorie de fotografi" e sa dea inca 12-1400ron / blitz pentru viitoarele Pocketwizard ttl din 2011.


Nu inteleg la ce va referiti. In contextul acestui topic ce anume vreti sa subliniati ?

Multumesc celor care si-au exprimat parerea, chiar am prins cateva idei interesante.


Cu prietenie,
Cristian
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi

Re: SB700 sau SB900

Mesajde sorinsava » Mie Dec 29, 2010 5:48 pm

Nu inteleg la ce va referiti. In contextul acestui topic ce anume vreti sa subliniati ?


O sa explic, desi totul e foarte clar. Radu Grozescu, care se ocupa de nunti si botezuri, si-a facut un mod de lucru care functioneaza exact cum ii place lui si cu care e productiv. LiviuP a fost la un curs al lui RG unde a memorat fara sa inteleaga modul de lucru respectiv ca fiind metoda unica de folosire a unui blitz slave si de atunci, in orice topic legat de sb700, sustine ca e sb700 un blitz prost. Dan Pop, care are o unica galerie foto demna de Magnum aici, prefera teoria si atunci nici lui nu-i place sb700 doar pentru ca sb900 e cel mai bun, ceea ce e corect.

Cred ca sunt foarte multi in domeniul respectiv, care pe linga cele citeva D3-uri din dotare sa isi permita si 2-3 transmitatoare radio cu TTL, disponibile in curind in 2011, ca sa faca si mai multe combinatii decit puteau pina acum.

Deci, in contextul subiectului, daca nu te ocupi de nunti si botezuri folosind un amestec de SB700 master in TTL montat pe aparat si slave M, atunci sb700 e un blitz foarte dragut.

Insa tot nu am aflat ce faci cu 2 commandere, pop-up + SB700/900, fara nici un alt slave. Spuneai ca vrei neaparat un commander.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Următorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori