Acum este Joi Apr 25, 2024 1:03 am

Articole Nikonisti.ro

SB600 wireless key + inca ceva de fill?

Blituri externe de la Nikon

SB600 wireless key + inca ceva de fill?

Mesajde altceva » Lun Ian 10, 2011 12:30 pm

Salut!

Sunt incepator si sunt la prima mea incercare de foto portret cu blitz-uri remote. Detin un D7000 + SB600 si am cateva intrebari:

1. Am aparatul setat commander, built-in flash pus pe "--" si SB600 setat wireless in grup A, pe M. De ce imi expune si blitz-ul incorporat cand declansez? Se poate opri?

2. Pentru fill, as vrea sa cumpar si un blitz slave de 45W cu fasung si cablu. Merge sa am un wireless TTL si un slave conectate in acelasi timp? Daca da, in ce mufa se conecteaza cablul de la slave in body? Daca nu merg, ce-mi recomandati mai ieftin (300-400 ron) ca al doilea blitz wireless?

Multumesc pentru orice sugestie, cu scuzele de rigoare daca intrebarile sunt de novice :)
Avatar utilizator
altceva
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 2:55 pm

Re: SB600 wireless key + inca ceva de fill?

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Ian 10, 2011 1:06 pm

altceva scrie:1. Am aparatul setat commander, built-in flash pus pe "--" si SB600 setat wireless in grup A, pe M. De ce imi expune si blitz-ul incorporat cand declansez? Se poate opri?



1. Nu expune, doar trimite semnale. La distante normale nu apare in imagine.

Daca vrei sa elimini orice influenta, foloseste link magazin online.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: SB600 wireless key + inca ceva de fill?

Mesajde sorinsava » Lun Ian 10, 2011 1:32 pm

2 - cumperi un declansator optic, radio sau adaptor de pc-sync pe care il atasezi la patina SB600 (se poate si fabrica unul daca iti cumperi o mufa, gasesti pe net) si folosesti ambele blitzuri complet manual printr-un Nikon AS-15 cu cablu in Y, sau separi preflash-ul de flash-ul principal cu FV-Lock si il declansezi pe cel de 45 optic o data cu poza. Nu ai o varianta foarte simpla. Daca esti convins ca lucrezi doar in studio mai bine stringi bani de un blitz de studio, de la 8-900ron incepi sa ai variante foarte bune.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: SB600 wireless key + inca ceva de fill?

Mesajde Dan Pop » Lun Ian 10, 2011 2:24 pm

altceva scrie:2. Pentru fill, as vrea sa cumpar si un blitz slave de 45W cu fasung si cablu. Merge sa am un wireless TTL si un slave conectate in acelasi timp? Daca da, in ce mufa se conecteaza cablul de la slave in body?

In nici una. E nevoie de cel putin un D300 daca vrei conector de sincronizare pentru flash.
altceva scrie:Daca nu merg, ce-mi recomandati mai ieftin (300-400 ron) ca al doilea blitz wireless?

N-as recomanda nimic mai ieftin decit un Nissin Di622 Mk II, avind in vedere ca in ecuatie exista deja un remote in mod TTL, deci vor exista descarcari (de mica energie) atit de la commander cit si de la remote.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron