Acum este Joi Apr 25, 2024 7:03 pm

Articole Nikonisti.ro

Capac protectie contacte blitz

Blituri externe de la Nikon

Re: Capac protectie contacte blitz

Mesajde Merlin » Sâm Feb 12, 2011 3:50 pm

pai tocmai asta am spus in primul post: protejez contactele cu acea punguta, este arhisuficienta iar pinii stau lejer si nu in tensiune cum ar fi daca ar fi pusi pe ceva asemanator mini-standului!

Sa nu uitam ca tu ai fost cel care a intrebat de ce nu il pastrez in husa lui. Si iti raspun inca odata: Pentru ca ... ma rog .. ai inteles din posturile anterioare. Ori nu! Destul .. ma retrag aci .. sunt sigur ca "cineva" a prins ideea.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Capac protectie contacte blitz

Mesajde sorinsava » Sâm Feb 12, 2011 4:07 pm

Nu se strica nimic acolo. Mai exact daca ajunge sa se strice ceva in zona aia restul blitului trebuie sa praf.
Cind nu-l folosesti scoate-i bateriile, baga-l in geanta si asta e tot ce trebuie sa faci. Daca vrei neaparat o chestie in plus atunci ai grija de umiditatea din geanta, pune niste pachetele din alea. Umezeala sau vaporii de la baterii stricate pot sa-ti strice un blitz mai rau decit in visele urite.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Capac protectie contacte blitz

Mesajde Dan Pop » Sâm Feb 12, 2011 4:28 pm

c|neva scrie:Exista la vanzare capace pentru protectia contactelor unui blitz (in principiu pentru SB900)?

Vrei sa protejezi contactele alea de niste riscuri pur imaginare. La fiecare montare pe aparat, contactele alea se curata automat de orice impuritati s-ar fi adunat pe ele. De oxidat nici nu poate fi vorba, pentru ca nu sint facute din materiale care sa se oxideze in conditii normale de utilizare.

Cel mai vechi SB al meu implineste, in curind, 4 ani si n-a mai "vazut" tocul original (sau vreo alta forma de protectie specializata pentru el) din ziua in care l-am cumparat. Singura protectie de care beneficiaza, in timpul transportului, este un compartiment dedicat lui in geanta sau rucsac. Acasa sta in standul AS-19 cu care a venit de la mama lui. Nu am avut niciodata vreo problema de contact cu el, iar pinii lui arata la fel ca-n prima zi.

Asa cum Nikon produce 2 modele de protectii pentru contactele de pe sina flash-ului (desi nici pe alea nu le-am folosit vreodata: le-am dat jos in ziua cumpararii aparatelor si le-am pus la loc in ziua revinzarii lor) ar fi produs si cel putin un model de protectie pentru pinii de pe talpa flash-ului, daca ar fi gasit vreun sens (sau o potentiala piata de desfacere) pentru un asemenea acesoriu.

Sigur, fiecare e liber sa-si protejeze dotarile foto asa cum crede el de cuviinta, rindurile de mai sus sint doar parerile mele si nu am intentia sa critic sau sa descurajez pe nimeni dintre cei care vad lucrurile altfel.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron