Acum este Mar Iun 04, 2024 9:27 am

Articole Nikonisti.ro

Blitz macro

Blituri externe de la Nikon

Blitz macro

Mesajde eduardp » Mar Mar 08, 2011 10:28 am

Salutare tuturor!

Am o mica dilema. Am un Nikon D40 si m-ar interesa sa cumpar un blitz pentru fotografie macro. Din pacate nu dispun de prea multe fonduri (fotografia e un hobby) si sint in dilema SB-400 sau Nissin (466 sau 622). Am tot citit review-uri si topicuri aici, dar nu prea m-am lamurit. Inclin pentru SB-400 (e Nikon, destul de usor si consuma putin), iar pentru ce am nevoie pare suficient. Cele de la Nissin au insa si alte optiuni si le-as putea folosi si mai tirziu (slave pentru 466). Imi face cu ochiul si un link magazin online (desi pare mai mult o lampa decit un blitz in adevaratul sens al cuvintului). V-as multumi mult pentru eventuale recomandari.

P.S. Bugetul este fix - maxim 600 lei, asa ca pica din start mult laudatul/recomandatul SB-600.
Nikon D40 18-55mm 50-200mm
eduardp
 
Mesaje: 28
Membru din: Mie Ian 20, 2010 1:46 pm

Re: Blitz macro

Mesajde Morphy » Mar Mar 08, 2011 10:37 am

Din pacate cu un SB-400 nu cred ca poti face fotografie macro in adevaratul sens al cuvantului. Bliturile de macro sunt cele circulare: link magazin online.
Acum depinde si ce intelegi tu prin fotografie macro. Cu obiectivele care apar in semnatura ta poti obtine cel mult o fotografie close-up, iar pentru macro ai la dispozitie obiective special concepute pentru macro: link magazin online
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Blitz macro

Mesajde eduardp » Mar Mar 08, 2011 12:27 pm

Pentru macro folosesc inele de extensie si reusesc sa obtin un surogat macro. In privinta produselor din link-ul pe care l-ai postat de pe f64.ro multe dintre ele sint simple lampi, iar cel mai ieftin blitz in adevaratul inteles al cuvintului e undeva la 1000 lei.
Acum planuiesc si achizitia unui obiectiv macro de aceea si nevoia unui blitz.
Nikon D40 18-55mm 50-200mm
eduardp
 
Mesaje: 28
Membru din: Mie Ian 20, 2010 1:46 pm

Re: Blitz macro

Mesajde Dan Pop » Mar Mar 08, 2011 12:39 pm

Daca e vorba de close-up (nu poti face macro cu obiectivele din dotare), un flash normal nu e o solutie fericita. Exista niste adaptoare care incearca sa transforme un flash normal intr-un ring flash, dar eu n-am fost deloc incintat cind am testat asa ceva.

Este nevoie de un flash circular sau de o lampa circulara cu LED-uri. Flash-urile cam ies din bugetul tau, dar gasesti destule lampi, care, oricum, mie mi se par mai practice, pentru ca lumina lor te ajuta si in delicata faza a focalizarii. Cea la care te-ai oprit tu, VL 48, are avantajul dubios ca permite si formule de iluminare asimetrice, in schimb este o constructie mai greoaie, lampa fiind atasata permanent cu un cablu de o unitate de comanda. Exista variante mai simple si mai practice, dupa parerea mea, in care lampa circulara este complet autonoma. Pentru obiectivele tale, cred ca cel mai bine s-ar potrivi link magazin online.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Blitz macro

Mesajde Morphy » Mar Mar 08, 2011 12:51 pm

eduardp scrie:Pentru macro folosesc inele de extensie si reusesc sa obtin un surogat macro. In privinta produselor din link-ul pe care l-ai postat de pe f64.ro multe dintre ele sint simple lampi, iar cel mai ieftin blitz in adevaratul inteles al cuvintului e undeva la 1000 lei.
Acum planuiesc si achizitia unui obiectiv macro de aceea si nevoia unui blitz.


Pai daca tot ai de gand sa te apuci serios de fotografia macro cred ca cel mai indicat ar fi sa mai strangi niste banuti si sa cumperi un blit de macro adevarat. Eu prefer investitiile pe termen lung.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Blitz macro

Mesajde sorinsava » Mar Mar 08, 2011 1:34 pm

Macro/close-up pentru acasa sau te intereseaza si pe teren?
Afara, daca nu ai metering prin tuburile respective, poti sa renunti la ideea de blitz.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Blitz macro

Mesajde eduardp » Mar Mar 08, 2011 2:37 pm

sorinsava scrie:Macro/close-up pentru acasa sau te intereseaza si pe teren?

Ambele m-ar interesa.
sorinsava scrie: Afara, daca nu ai metering prin tuburile respective, poti sa renunti la ideea de blitz.

Tuburile transmit informatii aparatului (expunere, diafragma si chiar autofocus-desi e de prisos), dar in curind nu prea o sa mai folosesc tuburile, sper sa-mi pot cumpara obiectiv dedicat cum am scris mai sus. Inca sint nehotarit, dar daca sb400 cu o blenda pentru macro nu face fata cred ca o sa ma limitez la o lampa circulara cu LED-uri.
Nikon D40 18-55mm 50-200mm
eduardp
 
Mesaje: 28
Membru din: Mie Ian 20, 2010 1:46 pm

Re: Blitz macro

Mesajde Maniac » Mar Mar 08, 2011 2:51 pm

sb400 cu o blenda pentru macro nu face fata


Nu, nu o sa faca fata. SB400 e prea limitat din multe puncte de vedere.

Strict pentru subiecti statici, poti folosi un speedlite wireless (cu triggere radio):

Un exemplu (SB600 in umbrela de difuzie, D200+Lensbaby Composer cu lentile macro +10 +4):

http://rapier1.deviantart.com/art/Baby- ... -192155278
sau
http://rapier1.deviantart.com/art/Delicious-192157499
(cu 50mm intors).

Cu lampi circulare cu LED-uri nu am lucrat, asa ca nu pot sa iti spun ce si cum. Daca doresti totusi un obiectiv macro, vezi ca au cei de la F64 promotie la Tamron 90mm f2.8 cu lampa circulara cu led-uri...s-ar putea sa merite mai mult sa astepti pana ai cei 1800RON necesari.

Legat de SB-uri, vezi ca vindea cineva un SB600 la 650RON SH aici pe forum si pare persoana serioasa.
aici:
viewtopic.php?f=45&t=12888&p=54633#p54633
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Blitz macro

Mesajde sorinsava » Mar Mar 08, 2011 6:41 pm

Dar cam ce gen de poze vrei sa faci macro? Ce obiectiv macro ai vrea sa cumperi?
Lumina uniforma de la ringflash de macro e buna pentru poze de catalog de insecte, nu e buna in orice scop, tot timpul.
Parerea mea e ca daca vrei sa cumperi si obiectiv si blitz mai bine cumperi prima data obiectiv.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Blitz macro

Mesajde Viorel Iulian » Mar Mar 08, 2011 7:16 pm

Si eu am fost entuziasmat de o asemenea lampa circulara pana mi-a fost testata de cineva de la f64. Din pacate, la 1:1, pentru un f/8-f/14 si un 1/100-1/200s a trebuit ridicat ISO-ul si pana la 2000 (pe Nikon D300 cuplat cu un Sigma 70mm). Daca vrei sa-l folosesti in conditii statice ar fi OK, dar pentru momentele de macro "la firul ierbii", de multe ori umbroase...
Cu stima,
Viorel
Avatar utilizator
Viorel Iulian
 
Mesaje: 155
Membru din: Vin Ian 08, 2010 2:36 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator