Acum este Mie Apr 24, 2024 5:42 am

Articole Nikonisti.ro

Blitz macro

Blituri externe de la Nikon

Re: Blitz macro

Mesajde Dan Pop » Mar Mar 08, 2011 9:57 pm

Viorel Iulian scrie:Si eu am fost entuziasmat de o asemenea lampa circulara pana mi-a fost testata de cineva de la f64. Din pacate, la 1:1, pentru un f/8-f/14 si un 1/100-1/200s a trebuit ridicat ISO-ul si pana la 2000 (pe Nikon D300 cuplat cu un Sigma 70mm). Daca vrei sa-l folosesti in conditii statice ar fi OK, dar pentru momentele de macro "la firul ierbii", de multe ori umbroase...

Nu e dracul chiar atit de negru. Cu 105 VR la 1:1, f/11 si 1/125 sec, pot fotografia un subiect cu luminozitate medie fara sa depasesc 800 ISO, folosind link magazin online, in conditiile in care nu am si alte surse de lumina la dispozitie. Conteaza foarte mult distanta de lucru, dar obiectivul folosit de mine are distanta de lucru mai mare decit majoritatea obiectivelor macro, datorita focalei relativ lungi si a focalizarii interne.

O asemenea lampa se poate dovedi utila si la portrete (faceshots) realizate in conditii "quick and dirty".
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Blitz macro

Mesajde eduardp » Mie Mar 09, 2011 8:46 am

sorinsava scrie:Dar cam ce gen de poze vrei sa faci macro? Ce obiectiv macro ai vrea sa cumperi?
Lumina uniforma de la ringflash de macro e buna pentru poze de catalog de insecte, nu e buna in orice scop, tot timpul.
Parerea mea e ca daca vrei sa cumperi si obiectiv si blitz mai bine cumperi prima data obiectiv.

Astept sa apara pe stoc Tokina 100mm.

Viorel Iulian scrie:Si eu am fost entuziasmat de o asemenea lampa circulara pana mi-a fost testata de cineva de la f64. Din pacate, la 1:1, pentru un f/8-f/14 si un 1/100-1/200s a trebuit ridicat ISO-ul si pana la 2000 (pe Nikon D300 cuplat cu un Sigma 70mm). Daca vrei sa-l folosesti in conditii statice ar fi OK, dar pentru momentele de macro "la firul ierbii", de multe ori umbroase...

De-asta sint in dubii in privinta lampii circulare.

Dupa toate raspunsurile de aici, cred ca renunt la lampa (desi am gasit pe ebay o varianta cu mult mai ieftina ~ 200lei) si o sa risc sa cumpar SB-400 si o blenda.
Nikon D40 18-55mm 50-200mm
eduardp
 
Mesaje: 28
Membru din: Mie Ian 20, 2010 1:46 pm

Re: Blitz macro

Mesajde cristiansergiu » Vin Mar 18, 2011 1:24 pm

pentru macro de aproape cu obiective de pana in 150mm e nevoie neaparata de flashuri montate in fata obiectivului daca maresti distanta dintre subiect si statia foto poti folosi flash montat pe aparat dar care se rabateaza putin in jos. Cat despre sb-400 e destul de slabut nu ti l-as recomanda, poate sb-600 sau altele cu cap rabatabil, face mult aceasta optiune.
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: Blitz macro

Mesajde Dan Pop » Sâm Mar 19, 2011 8:11 pm

eduardp scrie:Dupa toate raspunsurile de aici, cred ca renunt la lampa (desi am gasit pe ebay o varianta cu mult mai ieftina ~ 200lei) si o sa risc sa cumpar SB-400 si o blenda.

Cu asta nu risti ci pierzi la sigur. Daca vrei o solutie pe baza de flash, o sa te coste dublu fata de un SB400, dar nu vei regreta investitia: link magazin online. Din pacate, cu D40 nu-l vei putea folosi in mod TTL, pentru ca flash-ul lui D40 nu are capabilitati de commander.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Blitz macro

Mesajde eduardp » Mar Mar 22, 2011 3:20 pm

Pentru moment am cumparat sb400 si sint mai mult decit multumit. Astept sa string bani pentru obiectivul macro si sa vina primavara.
SB400 e ceea ce mi-am dorit - simplu de utilizat, bateriile inca nu s-au consumat si e destul de puternic. Poate altele sint mai bune, au alt facilitati, dar eu de blitzul asta aveam nevoie.
Nikon D40 18-55mm 50-200mm
eduardp
 
Mesaje: 28
Membru din: Mie Ian 20, 2010 1:46 pm

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron