Acum este Vin Apr 19, 2024 9:15 pm

Articole Nikonisti.ro

flash wide

Blituri externe de la Nikon

flash wide

Mesajde cristiansergiu » Lun Apr 11, 2011 9:16 pm

am un studio mobil pe care il folosesc pentru portrete. Una dintre sursele de lumina este un flash (declansat prin simpatie) si bate din spatele portretului pe fondal. Zoomul lui e setat pe wide 20mm ca atat poate . M-ar interesa un wide mai mare. O chestie ar fi sa maresc spatiul dintre flash si portret dar nu pot din cauza fondalului mic si de asemenea a apetiului . Prin urmare tre sa fac lumina flashului mai wide Sugestii? M-am gandit sa cumpar(ca nu are) un plastic dela care sa il pun in fata flashului sa devina mai wide si sa il lipesc cumva in fata(din vreun service). Exista alte solutii? Flashul e sunpack 5000.

(scuze am postat gresit Vroiam sa postez la sect flashuri)
Ultima oară modificat de Sabina pe Mar Apr 12, 2011 8:39 am, modificat 1 dată în total.
Motiv: Topic mutat :)
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: flash wide

Mesajde Dan Pop » Mar Apr 12, 2011 2:26 pm

Cred ca o placuta de difuzie de la alt flash este cea mai buna solutie. E de vazut cit costa la un service, ca prin magazine nu am vazut asa ceva.

Se poate incerca si un set de geluri, gen link magazin online, care include si geluri de difuzie, dar nu stiu cit de eficace sint.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron