Acum este Joi Apr 25, 2024 6:37 am

Articole Nikonisti.ro

METZ FLASH 36 AF-5 NIKON

Blituri externe de la Nikon

Re: METZ FLASH 36 AF-5 NIKON

Mesajde Dan Pop » Vin Apr 15, 2011 11:54 pm

mitica scrie:In cazul asta ar fi mai bun un Di28. Si mai ieftin si mai mic ;)

Probabil ca de aia am scos eu Di28-ul meu la vinzare ;) Metz 24 reprezinta un compromis reusit intre autonomie, functionalitate, greutate si marime. Sint destule situatii in care nu e nevoie sa te cari cu un SB900 dupa tine, in special cele in care nu e deloc limpede ca vei avea nevoie de un flash.
mitica scrie:Omul pe asta a pus ochii, probabil i s-a parut ca e la un pret bun, inca nu prea stie despre fotografie si face pentru inceput poze in familie.

Tocmai de aceea i-am recomandat un flash mai adecvat nevoilor lui actuale, dar care sa nu devina redundant in caz ca, mai tirziu, va trece la ceva mai serios.
mitica scrie: Nu am zis ca 24 nu ar fi bun: e bun pentru exact motivul pentru care l-ati cumparat Dvs.: mic, usor si un pic mai puternic decit blitzul incorporat (daca acesta exista ;) )

Nu un pic ci cu un numar director dublu fata de cel incorporat in DSLR-urile Nikon. Asta inseamna un cistig de doua trepte de diafragma.
mitica scrie: Banuiesc ca l-ati "infratit" cu D700.

L-am luat pentru un P7000 si pentru un Nikon fara flash incorporat.
mitica scrie:Eu i-am spus ca este bun pentru el si prin prisma faptului ca va putea face cu el bounce,

Ce-l impiedica sa faca bounce cu Metz 24? O fi el mic, dar are reflector orientabil.

Cit despre zoom-ul manual, mai mult incurca decit ajuta: daca nu tii minte permanent sa-l ajustezi in functie de focala, ai toate sansele sa obtii o imagine partial acoperita de flash. Si atunci renunti si-l lasi pe pozitia de acoperire maxima si e ca si cind nu ai avea zoom manual :D Nu intimplator flash-urile cu zoom manual sint o specie pe cale de disparitie.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

cron