Acum este Mar Mai 07, 2024 4:14 am

Articole Nikonisti.ro

Alegere blitz pentru radio trigger

Blituri externe de la Nikon

Alegere blitz pentru radio trigger

Mesajde daci » Joi Mai 26, 2011 6:30 pm

Vesnica problema - blitz-uri ieftine, functionabilitate maxima!

Cu un buget redus, as vrea sa achizitionez un blitz si un radio trigger. Pentru radio trigger am ales Micnova FT-4C, iar pentru blitz am urmatoarele optiuni:
Blitz Metz 36 C-2 Auto/Manual Mode – lucreaza doar manual
Blitz Metz 36 AF-5 TTL digital - nu are setari manuale
Metz 24 AF-1 TTL digital –
Nissin Di-466 –la magazin au spus ca nu e compatibil cu radio trigger-ul
Am citit pe forum parerile despre aceste blitz-uri si cred ca Metz 24 ar fi cel mai potrivit, dar nu stiu daca este compatibil cu Micnova FT-4C si nu stiu daca este suficient de puternic.
Ca optiune ar fi si Nissin 622, dar din cate am inteles, pentru off-flash nu ar fi o varianta buna.
Ar mai ramane varianta SB 600, care e laudat de toata lumea, dar asta ar insemna sa raman fara radio trigger si accesorii.

Detin un Nikon D5000, si vreau sa folosesc flash-ul pe aparat la evenimente, dar si off-camera, in studio, dar si afara, la portrete. Cam la de toate :)

Ce ma sfatuiti?
multumesc.
daci
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 25, 2011 2:16 pm

Re: Alegere blitz pentru radio trigger

Mesajde Dan Pop » Vin Mai 27, 2011 12:53 pm

daci scrie:Pentru radio trigger am ales Micnova FT-4C, iar pentru blitz am urmatoarele optiuni:
Blitz Metz 36 C-2 Auto/Manual Mode – lucreaza doar manual

Atunci e OK.
daci scrie:Blitz Metz 36 AF-5 TTL digital - nu are setari manuale

Neinteresant. Pe triggerul ales de tine (si pe majoritatea triggerelor) nu poti folosi decit flash-uri cu mod manual.
daci scrie:Metz 24 AF-1 TTL digital –

Nici asta nu are mod manual.
daci scrie:Nissin Di-466 –la magazin au spus ca nu e compatibil cu radio trigger-ul

Si au perfecta dreptate. Doar fratele mai mare, Di622 beneficiaza de un firmware update care il face compatibil cu triggerele radio uzuale.
daci scrie:Am citit pe forum parerile despre aceste blitz-uri si cred ca Metz 24 ar fi cel mai potrivit, dar nu stiu daca este compatibil cu Micnova FT-4C si nu stiu daca este suficient de puternic.

Cea mai mare problema a lui nu e puterea ci faptul ca nu-l poti controla in mod manual.
daci scrie:Ca optiune ar fi si Nissin 622, dar din cate am inteles, pentru off-flash nu ar fi o varianta buna.

Daca iei unul cu noul firmware (sau te duci la F64 sa-ti faci update), este, probabil, cea mai buna alternativa dintre cele pe care le-ai mentionat pina aici.
daci scrie:
Ar mai ramane varianta SB 600, care e laudat de toata lumea, dar asta ar insemna sa raman fara radio trigger si accesorii.

Pentru utilizarea pe aparat, la evenimente, este, de departe, cea mai buna alegere. Poti stringe bani de trigger si accesorii si dupa aceea.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Alegere blitz pentru radio trigger

Mesajde daci » Lun Mai 30, 2011 3:09 pm

Multumesc Domnule Dan Pop pentru sfaturi.

Ramane o alegere interesanta:
Un blitz de 250 Ron sau unul de 1000 Ron.
daci
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 25, 2011 2:16 pm


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator