Acum este Joi Mar 28, 2024 10:45 pm

Articole Nikonisti.ro

SB-600 comportament blit

Blituri externe de la Nikon

Re: SB-600 comportament blit

Mesajde A.Dragos » Dum Iun 19, 2011 7:11 pm

Dan Pop scrie:
licabz scrie:poti sa imi spui cum setezi aparatul la AF-C, release sau focus ?

Daca nu vrei sa-ti umpli cardul in timp record cu rateuri, foloseste focus.


Scuze de răspunsul întârziat. Așa cum a zis și domnul Dan Pop e mult mai util AF-C pe focus, și mult mai ”productiv”. :)
Dragoş Asaftei - http://dragosasaftei.ro
Avatar utilizator
A.Dragos
 
Mesaje: 521
Membru din: Dum Ian 10, 2010 12:40 pm
Localitate: Odorheiu-Secuiesc, Harghita

Re: SB-600 comportament blit

Mesajde licabz » Dum Iun 19, 2011 7:28 pm

Va multumesc pentru raspunsurile date
licabz
 
Mesaje: 73
Membru din: Dum Ian 23, 2011 5:00 pm

Re: SB-600 comportament blit

Mesajde licabz » Dum Iun 19, 2011 9:09 pm

As mai dori un raspuns daca se poate, stiu ca nu e sectiunea potrivita dar....acuma trecand de la D90 la D7000 am observat ca in vizor numai imi arata punctele de focus decat cel central,la D90 imi aratau in vizor toate cele 11 puncte,dar daca tin apasat pe butonul de selectare atunci le arata in vizor,probabil asa functioneaza ca sa nu umble vizorul de puncte,dar nu inteleg sau poate am facut eu vreo setare in meniul aparatului ca pe ecranul de sus al aparatului nu imi arata cand mut punctul de focus sus jos stanga dreapta etc,in vizor si pe ecranul principal arata dar pe cel secundar nu arata punctul de focus cand il mut,e normal sau eu am facut ceva setari dubioase?
licabz
 
Mesaje: 73
Membru din: Dum Ian 23, 2011 5:00 pm

Re: SB-600 comportament blit

Mesajde licabz » Mar Iun 21, 2011 5:54 pm

O ajuns in service
licabz
 
Mesaje: 73
Membru din: Dum Ian 23, 2011 5:00 pm

Re: SB-600 comportament blit

Mesajde licabz » Lun Iun 27, 2011 4:11 pm

Schimbat FRESNEL LENS si Xe TUBE,acuma merge ca si nou :D bine ca exista Service Nikon si mai ales ca sunt foarte seriosi si rezolva problemele clientilor in cel mai scurt timp posibil.A fost a doua oara cand apelez la Service Nikon si de fiecare data am fost foarte multumit de profesionalismul de care dau dovada.
licabz
 
Mesaje: 73
Membru din: Dum Ian 23, 2011 5:00 pm

Re: SB-600 comportament blit

Mesajde Dan Pop » Lun Iun 27, 2011 4:30 pm

licabz scrie:Schimbat FRESNEL LENS si Xe TUBE,acuma merge ca si nou :D

Chestia cu tubul de descarcare in xenon o inteleg, dar nu vad de ce au schimbat si lentila Fresnel. Era cumva plasticul din fata reflectorului zgiriat, crapat sau deformat de caldura?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: SB-600 comportament blit

Mesajde licabz » Lun Iun 27, 2011 5:28 pm

Crapat nu a fost,dar nici urme lasate din cauza caldurii nu am vazut tot timpul era tinut in geanta sau pe aparat,ce-i drept anul trecut l-am folosit la o singura nunta unde am exagerat cu el in sensul ca am facut poze in jur de 2500.Nu am vrut sa ratez vreo poza importanta,eu nu sunt fotograf de nunti,ma rugat colegul daca ii fac poze la nunta si am vrut sa il servesc cat mai bine,am facut multe poze in rafala cu blitul si la un moment dat cand am pus mana pe el era destul de cald chiar foarte cald,posibil sa fi avut urme de la caldura in interior,dar in exterior nu am observat sa fie topit plasticul din fata reflectorului.
licabz
 
Mesaje: 73
Membru din: Dum Ian 23, 2011 5:00 pm

Re: SB-600 comportament blit

Mesajde Maniac » Lun Iun 27, 2011 6:18 pm

Nu are treaba asa mare caldura cu restul... Cel putin nu un sb600 care nu e atat de puternic...
In ceea ce priveste schimbarea panoului fresnel, cred ca e o problema de ordin constructiv care face imposibila schimbarea tubului fara a distruge fresnelul... Cel putin la sb800, mi-au schimbat tubul si fresnelul.

Sau sunt reparatorii d la skin mai neindemanatici cand vine vb de blitzuri:-P
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: SB-600 comportament blit

Mesajde valyy_dvd » Mar Dec 30, 2014 11:06 am

Buna ziua. Aceias problema am si eu cu nikon SB600 numai ca nu vad logica de ce ar trebui schimbata lampa deoarece in mod manual functioneaza perfectm, doar pe ttl nu mai vrea de nici o culoare + ca sesisez in mod ttl ca blitul declanseaza cu o mica intarziere , ceea ce face si subexpunerea . Dar acelas lucru si la mine cu clipitul 3 secunde si arata -3.
Daca ar fi lampa de vina ar mai merge in mod manual ?
Nikon d300s, Nikon d200 Nikon 80-200 f2.8 ,Nikon 50mm f1.8D ,Tokina 11-16 f2.8 ATX , Nikon SB600 ,Metz 58 AF-1 , trepied Giottos MTL9251B/cap Giottos MH-5001+accesorii.
valyy_dvd
 
Mesaje: 233
Membru din: Joi Oct 22, 2009 2:53 pm

Re: SB-600 comportament blit

Mesajde moaartea » Mar Dec 30, 2014 2:38 pm

un test foarte empiric dar foarte simplu ca sa vezi daca ai probleme cu lampa e urmatorul:

pui in mod manual pe putere maxima si apesi butonul de test. il lasi sa se reincarce blitul pana iti apare iar luminita rosie ca e incarcat dupa care declansezi din nou, si tot asa pana ai vreo 15-20 de declansari succesive la full power.

daca pana atunci ai apasat butonul de test si nu a declansat inseamna ca sigur e dus lampa si nu mai are rost sa continui cu celelalte declansari. doar sa fi atent ca sa ai luminita aia rosie aprinsa care spune cand e gata sa declanseze din nou blitul.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori