Acum este Sâm Apr 27, 2024 3:09 pm

Articole Nikonisti.ro

pocketwizzard

Blituri externe de la Nikon

pocketwizzard

Mesajde Ale3n » Lun Aug 15, 2011 4:40 pm

salut, a incercat cineva sistemul pw pt nikon sau un alt sistem de declansare radio?
eu sunt interesat de pw ca am vazut ca stie si ittl
pls help
sunt interesat in deosebi de minitt1 si tt5
Am avutD700. acum am D800 cu display verde
27-70 f2.8, 70-200 f2.8 vrII, SB900, SB 700 x3, poketwizard flex & mini
acum vand tot, sa nu mai aud de skin
Ale3n
 
Mesaje: 372
Membru din: Sâm Aug 08, 2009 12:15 am

Re: pocketwizzard

Mesajde Sabin » Mie Sep 14, 2011 9:42 am

buna.

am mai citit in multe locuri inclusiv pe acest forum chiar si pe pagina de net f64 la comment si nu imi este clar
posed un nikon D3000 si un Nissin 622 (prima varianta, achizitionata in 04.2011 deci banuiesc ca firmware 2) si as dori si eu sa stiu care sunt posibilitatile de a folosi un wireless flash trigger .
link magazin online

sau este mai bine sa ma ghidez spre un cablu genul http://www.amazon.com/RainbowImaging-Me ... 052&sr=8-7

multumesc frumos
Sabin
D666 ~ AF-S Titanium-Nikkor 10-100 mm f/1.0 G IF-ED VR X
backup D7000 ~50 f1.8 AF-S~Di622
Sabin
 
Mesaje: 56
Membru din: Mie Iul 21, 2010 10:41 am
Localitate: Timisoara

Re: pocketwizzard

Mesajde Dan Pop » Mie Sep 14, 2011 10:22 am

Sabin scrie:am mai citit in multe locuri inclusiv pe acest forum chiar si pe pagina de net f64 la comment si nu imi este clar
posed un nikon D3000 si un Nissin 622 (prima varianta, achizitionata in 04.2011 deci banuiesc ca firmware 2) si as dori si eu sa stiu care sunt posibilitatile de a folosi un wireless flash trigger .
link magazin online

In principiu, trebuie sa mearga. Evident, cu flash-ul pe mod manual.
Sabin scrie:sau este mai bine sa ma ghidez spre un cablu genul http://www.amazon.com/RainbowImaging-Me ... 052&sr=8-7

Cu un cablu TTL, il poti folosi la fel ca atunci cind e montat pe aparat. Dar esti limitat de lungimea cablului si exista riscul ca altcineva sa se impiedice de el si sa-ti rastoarne stativul pe care e flash-ul.

Mai exista si varianta declansarii prin simpatie cu flash-ul aparatului, care trebuie sa fie in mod TTL pentru a-l declansa remote pe Di622. Procedura este descrisa in manualul lui Di622.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: pocketwizzard

Mesajde Sabin » Mie Sep 14, 2011 1:14 pm

multumesc de raspuns .voi incerca atunci kitul wireless.
oricum optiunea de ttl la nissin 622 nu ma incanta (prin cablu), mi se pare ca ii rateu total , si cand compensezi tendinta de subexpunere , tot nu ies toate ok.
D666 ~ AF-S Titanium-Nikkor 10-100 mm f/1.0 G IF-ED VR X
backup D7000 ~50 f1.8 AF-S~Di622
Sabin
 
Mesaje: 56
Membru din: Mie Iul 21, 2010 10:41 am
Localitate: Timisoara

Re: pocketwizzard

Mesajde Ale3n » Dum Noi 13, 2011 2:49 pm

mi-am luat astea de la f64 link magazin online . se descurca bine pe ttl cu sb 900 cat si pe manual. dar daca vreau sa maresc sau micsorez puterea blitului, pastrand diafragma, trebuie sa ma duc la blitz sa fac asta, nu pot sa ii setez puterea din aparat sau din declansator
exista vreo posibilitate ca prin declansatoare wireless (radio) sa controlezi puterea blitului direct din aparat sau din declansator, asa cum se poate face cu nikon cls?
Am avutD700. acum am D800 cu display verde
27-70 f2.8, 70-200 f2.8 vrII, SB900, SB 700 x3, poketwizard flex & mini
acum vand tot, sa nu mai aud de skin
Ale3n
 
Mesaje: 372
Membru din: Sâm Aug 08, 2009 12:15 am

Re: pocketwizzard

Mesajde emil » Mar Noi 15, 2011 10:12 am

Ale3n scrie:... dar daca vreau sa maresc sau micsorez puterea blitului, pastrand diafragma, trebuie sa ma duc la blitz sa fac asta, nu pot sa ii setez puterea din aparat sau din declansator...


Aici te-as contrazice. Asa cum am scris si in topicul http://forum.nikonisti.ro/viewtopic.php?f=22&t=15529 poti regla puterea blitzului de pe camera.
Citez din postul de acolo :
"Am reusit sa modific puterea blitz-ului de la distanta folosind setarea puterii blitz-ului de pe camera, pe D90 este in stanga un buton cu semnul de blitz pe el, daca-l apasati puteti regla puterea blitz-ului de la -3.0 la +1.0 si blitz-ul va reactiona dar numai daca blitz-ul este in mod TTL. In modul M aceasta setare nu va avea efect, ceea ce mi se pare normal :)"

Nu uita, cand apesi pe acel buton, una dintre rotite va schimba modul de functionare a blitz-ului (Front Curtain, Rear Curtain, Red eye reduction, ...) dar cealalta rotita va schimba puterea blitzului. In mod normal acea setare modifica puterea blitzului montat pe camera, dar in cazul acesta Pixel Knight functioneaza ca un cablu prelungitor (ma rog, e wireless, dar in mare parte lucreaza ca un cablu TTL) asa ca setarea va fi trimisa catre blitzul/blitzurile montate pe receptoarele Pixel Knight.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: pocketwizzard

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Noi 15, 2011 12:12 pm

emil scrie:
Ale3n scrie:... dar daca vreau sa maresc sau micsorez puterea blitului, pastrand diafragma, trebuie sa ma duc la blitz sa fac asta, nu pot sa ii setez puterea din aparat sau din declansator...


Aici te-as contrazice. Asa cum am scris si in topicul http://forum.nikonisti.ro/viewtopic.php?f=22&t=15529 poti regla puterea blitzului de pe camera.


Da, dacă e vorba de compensare de expunere pentru lucrul în TTL.

Dar este posibil să se fi referit la lucrul în Manual si la accesul de la distantă la treptele de putere.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: pocketwizzard

Mesajde Ale3n » Mar Noi 15, 2011 12:43 pm

nu ma refer la vompensare ci la comander mode
Am avutD700. acum am D800 cu display verde
27-70 f2.8, 70-200 f2.8 vrII, SB900, SB 700 x3, poketwizard flex & mini
acum vand tot, sa nu mai aud de skin
Ale3n
 
Mesaje: 372
Membru din: Sâm Aug 08, 2009 12:15 am

Re: pocketwizzard

Mesajde Dan Pop » Mar Noi 15, 2011 12:47 pm

emil scrie:
Ale3n scrie:... dar daca vreau sa maresc sau micsorez puterea blitului, pastrand diafragma, trebuie sa ma duc la blitz sa fac asta, nu pot sa ii setez puterea din aparat sau din declansator...


Aici te-as contrazice. Asa cum am scris si in topicul http://forum.nikonisti.ro/viewtopic.php?f=22&t=15529 poti regla puterea blitzului de pe camera.
Citez din postul de acolo :
"Am reusit sa modific puterea blitz-ului de la distanta folosind setarea puterii blitz-ului de pe camera, pe D90 este in stanga un buton cu semnul de blitz pe el, daca-l apasati puteti regla puterea blitz-ului de la -3.0 la +1.0 si blitz-ul va reactiona dar numai daca blitz-ul este in mod TTL. In modul M aceasta setare nu va avea efect, ceea ce mi se pare normal :)"

Si atunci unde-i contradictia?!? Setarea manuala a energiei descarcarii nu se face decit in mod M, in mod TTL este facuta automat de aparat. Chestia mentionata mai sus nu este setare a energiei ci compensare a expunerii, ea influenteaza modul in care aparatul seteaza energia descarcarii, dar nu permite controlul manual al energiei descarcarii.

Scenariul in care flash-ul telecomandat este pe manual, pentru ca ilumineaza in primul rind fundalul, iar flash-ul de pe aparat, care ilumineaza subiectul, in mod TTL, este unul foarte comun. Cu ambele flash-uri in mod TTL deciziile luate de aparat devin impredictibile si nu neaparat adecvate scopului fotografului.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: pocketwizzard

Mesajde victorpatrick » Mie Noi 01, 2023 6:43 am

Vorbesc aici de modul comandant, nu de compensare.
Retro Bowl College
victorpatrick
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Mai 22, 2023 6:53 am


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

cron