Acum este Joi Apr 25, 2024 1:58 pm

Articole Nikonisti.ro

Ajutati-ma sa aleg un blitz pentru d3100

Blituri externe de la Nikon

Re: Ajutati-ma sa aleg un blitz pentru d3100

Mesajde cristiansergiu » Mar Dec 27, 2011 12:43 pm

Interesant cum ati ghicit că petrecerile urmează să fie organizate în pesteri


scuze e gresala mea
Avatar utilizator
cristiansergiu
 
Mesaje: 945
Membru din: Mie Aug 11, 2010 2:47 pm
Localitate: cluj-napoca

Re: Ajutati-ma sa aleg un blitz pentru d3100

Mesajde Maniac » Mar Dec 27, 2011 1:40 pm

Radu_Grozescu scrie:E bine. Am întrebat ca să stiu dacă îl pot recomanda, modelul „original” avea niste initiative interesante la folosirea direct pe aparat.

Pentru utilizarea ca flash extern are o serie de avantaje clare fată de celelalte din clasa lui de pret.


Varianta originala eu unul am evitat-o din varii motive (interfata, dude pe patina, lipsa sincronizarilor eficiente samd).

Versiunea 2 insa respecta foarte bine principiul KISS (Keep It Simple, Silly) si este un blitz foarte capabil.
Puncte bonus, sistemul de prindere pe patina, care mi se pare mai sigur decat cel curent de la Nikon.
Puncte minus, talpa din plastic.

Dpdv al constructiei, este cel putin la fel de bine construit ca un SB600.

Aaah, si un avertisment:
Pentru Di622 MK2-ul meu, accu Maha Powerex sunt prea "grasi" si intra/se scot greau din lacasul lor. Sanyo Eneloop insa intra perfect.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Ajutati-ma sa aleg un blitz pentru d3100

Mesajde trandafirdoru » Dum Ian 08, 2012 9:18 pm

Maniac scrie:
Radu_Grozescu scrie:E bine. Am întrebat ca să stiu dacă îl pot recomanda, modelul „original” avea niste initiative interesante la folosirea direct pe aparat.

Pentru utilizarea ca flash extern are o serie de avantaje clare fată de celelalte din clasa lui de pret.


Varianta originala eu unul am evitat-o din varii motive (interfata, dude pe patina, lipsa sincronizarilor eficiente samd).

Versiunea 2 insa respecta foarte bine principiul KISS (Keep It Simple, Silly) si este un blitz foarte capabil.
Puncte bonus, sistemul de prindere pe patina, care mi se pare mai sigur decat cel curent de la Nikon.
Puncte minus, talpa din plastic.

Dpdv al constructiei, este cel putin la fel de bine construit ca un SB600.

Aaah, si un avertisment:
Pentru Di622 MK2-ul meu, accu Maha Powerex sunt prea "grasi" si intra/se scot greau din lacasul lor. Sanyo Eneloop insa intra perfect.

Expunerea nu este constanta nici pe Mark II intre 4-5 cadre consecutive.
Avertismentul nu se aplica la exemplarul pe care il detin :) Acumulatorii intre perfect in locasul lor.
Totusi pentru pretul cerut, este un produs foarte bun.
D90 | D40 | J1 | 10-30 | 18-55VR | 55-200VR | 50 1.8 AFD | Di622 Mk2 | Vanguard Up-Rise 45 | Fancier 6307
Avatar utilizator
trandafirdoru
 
Mesaje: 121
Membru din: Lun Noi 01, 2010 6:03 pm

Re: Ajutati-ma sa aleg un blitz pentru d3100

Mesajde mumus » Joi Ian 12, 2012 10:41 am

eu ptr 3100 mi-am comandat ieri un nissin di466, la cat a coastat de nou, si la ce face, mi se pare cea mai buna alegere posibila cu buget redus, are si difuzor incoporat, si slave... ce mai, mi se pare super ok, voi ce spune-ti? :mrgreen:
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Ajutati-ma sa aleg un blitz pentru d3100

Mesajde Dan Pop » Joi Ian 12, 2012 11:58 am

mumus scrie:eu ptr 3100 mi-am comandat ieri un nissin di466, la cat a coastat de nou, si la ce face, mi se pare cea mai buna alegere posibila cu buget redus, are si difuzor incoporat, si slave... ce mai, mi se pare super ok, voi ce spune-ti? :mrgreen:

E OK cita vreme nu te deranjeaza limitarile lui: nu merge declansat cu triggeri radio si reflectorul nu e orientabil decit pe o directie.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutati-ma sa aleg un blitz pentru d3100

Mesajde B. Sebastian » Joi Ian 12, 2012 7:21 pm

din start ma refer la mark II doar ca am uitat sa precizez.

multumesc pentru feedback-uri, o sa iau un di-622.

as dori sa-mi cumpar si un receiver wireless, pe principiul romanesc ieftin si bun.ceva recomandari?
B. Sebastian
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Oct 04, 2011 9:59 pm

Re: Ajutati-ma sa aleg un blitz pentru d3100

Mesajde zvonacfirst » Joi Ian 12, 2012 9:20 pm

eu am avut Di-622 clasic si am fost multumit pana am avut ocazia sa probez un SB600.
din acel moment scopul vietii mele a fost achizitia unui SB-600.
pana atunci dadeam vina pe cel din spatele camerei pentru diferentele de expunere de la un cadru la altul in conditii cvasi-identice. tendinta (in TTL) era oricum spre subexpunere si trebuia compensat in permanenta. chiar si cu compensare rezultatele erau foarte inconstante.
parerea mea (as putea zice sfat): un SB-600 SH, ales cu grija. la revanzare se pierde mai putin decat la un Di-622 care sigur pierde in jur de 50% dupa un an.
decat un blitz nou care sa te deruteze prin inconstanta "ajutandu-te" sa nu inveti nimic, mai bine unul SH pe care stii ca te poti baza.
Respecte.
George G.

Nikon D90 + Grip +Nikon 50mm f/1.4G + Nikon 16-85mm f/3.5-5.6GVR DX + Nikon AF-S 70-300mm f/4.5-5.6 G IF ED VR + Blitz Nikon SB-600 +alte maruntisuri
Avatar utilizator
zvonacfirst
 
Mesaje: 579
Membru din: Dum Apr 04, 2010 6:27 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutati-ma sa aleg un blitz pentru d3100

Mesajde B. Sebastian » Vin Ian 13, 2012 2:26 pm

apreciez sfatul si eu sunt fan sb-600, problema e ca nu stiu cum sa verific cat de ok este.personal am un prieten care se juca cu un sb 600 la modul cel mai stupid si n-as vrea sa cumpar un produs folosit similar.
B. Sebastian
 
Mesaje: 19
Membru din: Mar Oct 04, 2011 9:59 pm

Re: Ajutati-ma sa aleg un blitz pentru d3100

Mesajde mumus » Vin Ian 13, 2012 10:11 pm

o poza cat o mie de cuvinte :) poza facuta cu aparatul de buzunar...celalalt din semnatura. Sunt foarte multumit , spun asta dupa vreo ora de manuit, invartit si tras cu el. Si ca slave e super :) intradevar la distanta mai mare indoor are tendinta sa subexpuna..dar un +1ev a rezolvat rapid problema :) sunt foarte multumit de el, Sunt curios cum se va comporta ziua ca fill-in flash.
Fişiere ataşate
 IMG_8056.JPG
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Ajutati-ma sa aleg un blitz pentru d3100

Mesajde griv » Mar Feb 07, 2012 6:09 pm

Radu_Grozescu scrie:
B. Sebastian scrie:Scurt si la obiect, imi doresc un blitz pentru aparatul foto.Va fi folosit pentru poze la petreceri.


cristiansergiu scrie:iti recomand sa nu bagi in pesteri flashuri scumpe ,...
Iti recomand daca gasesti niste cursuri practice pentru fotografia de pestera.


Interesant cum ati ghicit că petrecerile urmează să fie organizate în pesteri :-)

B. Sebastian scrie:am redus lista la nissin di-622, sigma ef-610, nikon sb-600 (second hand as dori) nissin di-866 (tot sh)



Din listă, as recomanda SB-600 deoarece este foarte „testat” si am auzit doar lucruri bune.

Problema este că e greu de dat recomandări pentru SH, depinde de starea în care e obiectul.


=)), sunteti tare domnule Radu Grozescu, chiar ma gandeam cu e o petrecere intr-o pestera!!!
Nikon D3100, Nikon D40, Nikon AF-S 18-55mm f/3.5-5.6G VR , Nikon 35mm f/1.8 G AF-S DX,Nikon AF-S 55-200mm f/4-5.6 G ED DX VR
griv
 
Mesaje: 28
Membru din: Mie Ian 04, 2012 8:05 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori