Acum este Joi Mar 28, 2024 12:22 pm

Articole Nikonisti.ro

Difusere colorate.

Blituri externe de la Nikon

Difusere colorate.

Mesajde cristiR » Vin Ian 06, 2012 10:13 pm

Salutare dragi nikonisti.

Acesta este primul meu post si de aceea, mai intai, am sa va spun cateva cuvinte despre istoricul meu in fotografia digitala.

Primul meu aparat digital a fost acum vreo 10 ani un Genius la care trebuie sa imi tin respiratia ca sa nu iasa poza miscata.
Apoi au urmat 2 Canonuri point and shoot cu setari manuale.
La inceputul lui Decembrie mi-am luat al treilea. Un Canon SX210 IS.
Ceva lipsea. De ani de zile citesc forumurile de specialitate, combinat cu pasiunea mostenita de la tatal meu, nu am mai rezistat. Plus ca toata luna m-am uitat zilnic la poze facute cu DSLR-uri. Ce sa mai... cand ti se pune pata...

Pe 29 dec , m-am gandit si razgandit de sute de ori. Imi doaream f mult dar costa o caruta de bani. Pana la urma ratiunea a fost cea invinsa :) , asa ca la ora 20.45 am intrat la F64 si mi-am cumparat un kit D3100. Daca nu il luam in seara aceea sigur nu il mai cumparam.

Nu imi pare rau. Drept urmare astazi mi-am cumparat si un SB 400 pt el. Stiu f bine toate discutiile despre SB 600 vs SB400. Am considerat ca SB400 este cel care se muleaza f bine pe ce vreau eu sa fac cu aparatul.


Vreau sa profit de punctele date de F64 pe aparatul foto si sa cumpar si unul/doua difusere.
Dupa ce m-am informat in stanga si in dreapta, mie clar ca cel galben este folosit pentru a da un ton mai cald pozei.

1.Dar cele de culoare albastra, verde si alba ce efect au asupra pozei?
2. Pentru cel de culoare galbena puteti sa imi faceti o recomandare? Conteaza marca la difusere?

Multumesc.
cristiR
 
Mesaje: 38
Membru din: Mie Ian 04, 2012 11:13 am

Re: Difusere colorate.

Mesajde iooo » Sâm Ian 07, 2012 10:40 am

pai diffuserele sunt folosite pentru a mai inmuia lumina blitzului si a mari unghiul ei de propagare
mai bine iti iei un difusser incolor si apoi iti mai cumperi si un set de geluri (impropriu spus geluri deoarece acum majoritatea sunt folii de plastic) pe diferite culori care se aplica pe blitz.
aceste geluri (folii de plastic) iti folosesc pentru a potrivi blitzul la lumina ambientala (tehnic spus, de a corecta temperatura de culoare a luminii blitzului la temperatura de culoare a luminii ambientale).
hai ca cel mai bine iti dau mai jos si un exemplu de al al meu de "Asa nu se face". dupa cum vezi lumina ambientala e cea de sus si este galbena. ca sa ma dau si eu mare, am pus blitzul offcamera in stanga pentru a da profunzime personajelor dar...gogomanul de mine nu a pus si gel (sau plastic) galben pe blitz. asa au iesit niste frumuseti de lumini alb-galbui pe fetele personajelor ce nu le mai scoti la prelucrare decat cu convertirea in alb-negru sau sepia :lol:
Fişiere ataşate
 DSC_4163.jpg
iooo
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Feb 22, 2009 9:28 am

Re: Difusere colorate.

Mesajde Dan Pop » Sâm Ian 07, 2012 8:27 pm

Exista doua tipuri de filtre colorate pentru flash: cele de corectie a temperaturii de culoare, deja discutate si cele de efect, folosite pentru a colora lumina emisa de flash. Acestea din urma sint puse, in general, pe flash-urile care furnizeaza o lumina de efect, fara contributie majora la iluminarea scenei fotografiate.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Difusere colorate.

Mesajde cristiR » Lun Ian 09, 2012 9:11 am

M-am lamurit.
Foarte interesant modul in care poti manipula o poza folosind luminile.
O sa aprofundez zona asta.


Multumesc amandurora pentru raspuns.
cristiR
 
Mesaje: 38
Membru din: Mie Ian 04, 2012 11:13 am

Re: Difusere colorate.

Mesajde iooo » Mie Ian 11, 2012 8:40 pm

pai asta este frumusetea blitzului si nu sa-l tii cocotzat sus pe aparat :)
iooo
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Feb 22, 2009 9:28 am

Re: Difusere colorate.

Mesajde mumus » Joi Ian 12, 2012 2:15 pm

difuserul albastru in ce conditii se foloseste? Ca am vazut la vanzare asa ceva...si mi-am comandat un set...alb,galben si albastru.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Difusere colorate.

Mesajde iooo » Joi Ian 12, 2012 4:12 pm

probabil pentru becurile de tip halogen cu o lumina albastruie puternica
iooo
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Feb 22, 2009 9:28 am

Re: Difusere colorate.

Mesajde Semper » Joi Ian 12, 2012 4:15 pm

http://en.wikipedia.org/wiki/Color_correction
Gasesti acolo suficiente info, inclusiv despre CTB (adica cel albastru).
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Difusere colorate.

Mesajde mumus » Joi Ian 12, 2012 4:33 pm

mersi, o sa le testez eu mai profund cand o sa imi vina. :)
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Re: Difusere colorate.

Mesajde mumus » Lun Ian 30, 2012 9:45 pm

Mi-au sosit difuzoarele. ala alb e chiar util, cel galben cred ca va fi util in camere puternic luminate de neoane albe...iar cel albastru....nu am idee la ce sau cand am sa il folosesc.
N i k o n i s t
Avatar utilizator
mumus
 
Mesaje: 1034
Membru din: Mar Noi 22, 2011 11:12 pm
Localitate: Brasov

Următorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori