Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:45 pm

Articole Nikonisti.ro

blitz pentru D40..?

Blituri externe de la Nikon

Re: blitz pentru D40..?

Mesajde emp » Mie Apr 28, 2010 10:29 am

pentru uz strict familial merita luat un sb600? sunt diferente mari intre o fotografie facuta cu blitul aparatului si una cu blit extern?
D90,16-85VR, 70-300VR,SB700,50F1.8 G
emp
 
Mesaje: 514
Membru din: Sâm Mai 09, 2009 11:01 am
Localitate: cluj

Re: blitz pentru D40..?

Mesajde Maniac » Mie Apr 28, 2010 12:07 pm

La prima intrebare raspunsul e clar: DA!
La a doua intrebare, raspunsul e: depinde de cum il folosesti!

In exterior, pentru fill-flash, in multe situatii blitul on-board este suficient.
In interior insa, daca invatati cum se face un bounce eficient din pereti si cum poate fi folosit un blitz wireless (nu aveti neaparat nevoie de CLS pentru asta ;) ), un SB600 poate face minuni.

PS: in oferta Nikon exista si SB400, cam la 1/2 din pretul unui SB600, sensibil mai mic si mai usor de carat, dar si sensibil mai putin versatil si puternic.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: blitz pentru D40..?

Mesajde Dan Pop » Joi Apr 29, 2010 10:08 am

belami scrie:cer si eu sfatul colegilor nikonisti pt achizitionarea unui Sigma 500DG Super. As vrea sa-l folosesc off-camera cu un trigger radio dar nu stiu daca ar putea fi folosit si pe camera (D40). Cel care-l vinde nu stie nimic, nescriind nimic pe blitz.

De ce nu-l pui pe aparat, sa vezi ce se intimpla?
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: blitz pentru D40..?

Mesajde Relu » Joi Apr 29, 2010 11:06 am

emp scrie:pentru uz strict familial merita luat un sb600?...


Uite niste pareri despre 600 vs 400 aici viewtopic.php?f=22&t=160&p=24318#p24318
Relu
 
Mesaje: 22
Membru din: Lun Apr 05, 2010 7:05 pm

Re: blitz pentru D40..?

Mesajde Dan Pop » Joi Apr 29, 2010 11:30 am

emp scrie:pentru uz strict familial merita luat un sb600? sunt diferente mari intre o fotografie facuta cu blitul aparatului si una cu blit extern?

Depinde. Cu flash-ul extern pus pur si simplu pe aparat, singurele diferente vizibile sint incidenta mult mai redusa a fenomenului ochilor rosii si disparitia umbrelor neplacute generate de unele parasolare la unghiuri mari de cuprindere ale obiectivelor.

Flash-ul extern, insa, ofera posibilitati extinse si permite utilizarea unei largi game de accesorii, al caror scop este, in general, "inmuierea" luminii emise de flash. Poti orienta capul lui pe doua axe, pentru a ilumina subiectul prin reflexie si nu direct, sau poti pune pe capul lui tot felul de accesorii care sa uniformizeze lumina data de el.

Daca tot ce urmaresti este o lumina mai putin dura, poti "inmuia" lumina flash-ului intern folosind
link magazin online. Atentie insa, raza de actiune a flash-ului se va reduce sensibil, deci utilizarea unui asemenea accesoriu este limitata la fotografii de interior in camere de dimensiuni normale.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: blitz pentru D40..?

Mesajde belami » Vin Apr 30, 2010 9:36 am

Dan Pop scrie:
belami scrie:cer si eu sfatul colegilor nikonisti pt achizitionarea unui Sigma 500DG Super. As vrea sa-l folosesc off-camera cu un trigger radio dar nu stiu daca ar putea fi folosit si pe camera (D40). Cel care-l vinde nu stie nimic, nescriind nimic pe blitz.

De ce nu-l pui pe aparat, sa vezi ce se intimpla?

Eu sunt din Buzau, vanzatorul din Bucuresti.
Link-ul de mai jos m-a lamurit, e pt Sigma:
http://www.sigma-photo.co.jp/english/fl ... sup.htm#01
belami
 
Mesaje: 47
Membru din: Sâm Feb 14, 2009 12:48 pm
Localitate: Buzau

Re: blitz pentru D40..?

Mesajde Boggy » Sâm Mai 01, 2010 5:25 pm

Nu cred ca isi merita banii SB-600 daca nu ai camera care sa comunice cu el in CLS. Nissin Di-622 este la fel de puternic, si in plus de asta, poate fi declansat si de o camera care nu stie CLS, prin simpatie. Este alegerea perfecta pentru aparate de la D5000 in jos, ca o alternativa care stie sa faca ce face SB-600-le cu camerele celelalte, chiar daca intr-un mod "rudimentar", pentru ca se seteaza puterea din flash.

link magazin online vs link magazin online
Avatar utilizator
Boggy
 
Mesaje: 72
Membru din: Mie Apr 28, 2010 7:53 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori