Acum este Joi Apr 18, 2024 3:24 pm

Articole Nikonisti.ro

BLITZ PENTRU D90?

Blituri externe de la Nikon

Re: BLITZ PENTRU D90?

Mesajde Reaver » Vin Mai 11, 2012 1:05 pm

stefanev scrie:aceeasi discutie am purtat-o zilele astea cu un fotograf ... daca mergi la nunti, investeste un picut ca sa nu le dai poze de "club" in biserica (a.k.a BEZNA in spatele mirilor, eventual ei si un pic arsi la fata). Nu am avut curajul sa ma duc la nunti cu blitzul de pe aparat si 18-55. Totusi daca tu esti fotograful, ar trebui sa investesti mai mult decat un invitat care se nimereste sa aiba DSLR + blitz pe el ... tragica piata


Cand am vazut ce ai scris aici, mi-am adus aminte de o nunta, unde fotograful ANGAJAT special pentru asta facea poze cu un D3100, 18-55 si blitul incorporat :|
Eu unul am ramas socat. Sa nu mai zic, ca blitul a fost folosit la absolut toate pozele facute (indiferent de conditii).
Deci, mai sunt si din astia.

Acum, revenind la blitz: eu am tot D90 si pana la urma am ales Metz 50 AF-1. Asta dupa ce luasem deja Nissin Di622 (multumiri celor de la f64 pentru profesionalismul dat lasandu-ma sa schimb Nissin-ul cu Metz).
Pentru alegerea unui blitz extern, trebuie sa va faceti o lista cu motivele pentru care necesita investitia unui blitz extern. La mine a fost cam asa (in ordinea preferintelor)
1. Libertate la viteza de expunere (folosind blitul intern viteza maxima era 1/200)
2. Bounce (este o chestie extrem de utila)
3. Putere mai mare (blitul inter de pe D90 este foarte puternic, deci daca asta ar fi singurul motiv pentru care ai vrea un blitz extern mai bine NU).
Restul de "features" pe care le mai are un blitz sunt deja prea mult pt un amator ca mine, dar e timp sa le incerc. Incet incet, poate sar de rangul de amator incepator :D

Tocmai de asta zic de patzania mea, pentru ca e bine sa va interesati mai mult la ce va asteptati de la blitz inainte de a-l lua (mai ales daca luati SH, la f64 sunt amabili si il puteti schimba in 48 ore).

In ceea ce priveste prima mea preferinta, Nissin Di622 nu ma putea ajuta pentru ca nu stie HSS (High Speed Sync); de cand cu blitzurile am aflat si eu o gramada de chestii. Si am zis: la ce rost sa dau 6 mil jumate pe un blitz extern daca nu pot face fill-flash la ce viteze vreau eu??? Sunt afara, soare puternic cu 50mm fix si vreau sa folosesc f/2.8 pentru un portret. Daca soarele imi bate din fata, cam ce poze o sa fac eu cu maxim 1/200???
Tocmai de aceea, am fost nevoit sa ma interesez mai mult si am aflat ca cel mai ieftin care stie HSS ar fi Metz 50 AF-1. Asa ca m-am dus la f64 si l-am schimbat. Inca nu am apucat sa il folosesc in situatii reale, dar testele pe care le-am facut indoor (acasa) au iesit foarte multumitoare.

Asa ca: fa-ti o lista cum mi-am facut eu si asa vei ajunge si la blitzul care ti se potriveste.
Reaver
 
Mesaje: 15
Membru din: Dum Iul 10, 2011 10:20 am

Re: BLITZ PENTRU D90?

Mesajde gilcao » Mar Mar 05, 2013 1:32 pm

Va salut pe toti!

Un sfat: dispun de un D-90, obiective din kit, mai vreau sa achizitionez un ob.35mm si un blitz. Pt. blitz dispun de un buget de 1000-1300 lei.Recunosc ca nu cred sa reusesc sa fac vreodata bani din foto, desi ma pasioneaza demult, de pe vremea cand ne faceam singuri si developarea de filme si pozele!

Totusi ce ma sfatuiti?!

Multumesc mult!
gilcao
 
Mesaje: 23
Membru din: Dum Iun 24, 2012 7:47 pm

Re: BLITZ PENTRU D90?

Mesajde Tudor_dx » Mar Mar 05, 2013 1:38 pm

Cea mai buna solutie, si in buget, este SB-700, mai ales ca pe viitor, poate fi folosit si intr-un sistem CLS (Creative Lighting System).
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: BLITZ PENTRU D90?

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Mar 05, 2013 3:02 pm

Tudor_dx scrie:Cea mai buna solutie, si in buget, este SB-700, mai ales ca pe viitor, poate fi folosit si intr-un sistem CLS (Creative Lighting System).


Corect, mai ales că are „Modele de iluminare central evaluativ, echilibrat şi standard se pot selecta pentru a se potrivi situaţiei de fotografiere.”
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: BLITZ PENTRU D90?

Mesajde gilcao » Mar Mar 05, 2013 3:04 pm

Tot citind pe forumuri, la un moment dat m-am blocat; e drept ca m-am uitat si la Metz 52 sau Di 866!
Si ce spuneti de asa ceva: Yongnuo YN-568EX High-speed sync HSS Flash Speedlite/Speedlight
Multumesc!
gilcao
 
Mesaje: 23
Membru din: Dum Iun 24, 2012 7:47 pm

Re: BLITZ PENTRU D90?

Mesajde gilcao » Mar Mar 05, 2013 9:13 pm

Cred c-am pus o intrebare care nu merita raspuns..
gilcao
 
Mesaje: 23
Membru din: Dum Iun 24, 2012 7:47 pm

Re: BLITZ PENTRU D90?

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Mar 05, 2013 9:54 pm

gilcao scrie:Cred c-am pus o intrebare care nu merita raspuns..


Cred că aveti dreptate :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: BLITZ PENTRU D90?

Mesajde Tudor_dx » Mie Mar 06, 2013 10:51 am

gilcao, daca doresti sa iti un blit third-party ieftin, este evident optiunea ta. In general, unitatile third party ieftine sunt folosite de catre fotografi ca blituri slave in scheme de lumini, nu ca blit principal.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: BLITZ PENTRU D90?

Mesajde goangaus » Vin Sep 27, 2013 12:16 pm

In ultima vreme am observat ca D90-ul meu cu SB600 montat are perioade cand nu vrea sa declanseze, iar in vizor se aprinde indicatorul de flash. Se intampla rar, dar se intampla. Dupa cercetat aparatul pe toate partile am observat ca daca dau blitzul jos si-l pun din nou functioneaza.
E cazul de o verificare in service sau ajunge o curatare a contactelor?
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Re: BLITZ PENTRU D90?

Mesajde Semper » Vin Sep 27, 2013 12:24 pm

Incearca intai o curatare a contactelor. Aceeasi combinatie am si eu si la fel uneori nu functiona corect blitul. S-a rezolvat cu o curatare a contactelor.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori