Acum este Sâm Apr 27, 2024 6:44 am

Articole Nikonisti.ro

SB910 sau SB900 Decizie inteleapta cu ajutorul dumneavoatra.

Blituri externe de la Nikon

Re: Decizie inteleapta cu ajutorul dumneavoatra.

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Iul 12, 2012 10:38 pm

Ale3n scrie: mai mult decat atat imi este greoi cand lucrez cu blitzuri diferite de puteri diferite


Sigur, dar aici e vorba de un SB900 deja cumparat.
Nici SB700, nici SB600 nu au aceeasi putere cu SB900, dar între ele sunt oarecum echivalente.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Decizie inteleapta cu ajutorul dumneavoatra.

Mesajde Cristi76 » Mie Iul 18, 2012 5:52 pm

Nu sunt banii o problema atat de mare.
Ideea este ca sunt inca la inceput de drum si in tara straina de prea multi ani, am uitat de cat timp, poate 18 ani.
De meserie sunt marinar si cum acum ceva vreme am intrat intr-o pauza mai lunga, am zis sa invat despre fotografie.
Am invatat doar de pe internet, daca as fi avut norocul sa fiu in tara, nu as fi ratat nici un seminar.
In mare parte am invatat de la voi (forumul nikonisti), va citesc cu placere de multa vreme.
Aici, in locul unde sunt, exista 1-2 fotografi si astia suficient de "janghinosi" incat sa imi fie oarecum sila sa ii intreb cate ceva (am incercat si au fost evazivi ca sa spun asa).
Intai am studiat, citit nopti intregi, intrebat (situatia cu sb910-sb900, pana la urma alegerea a fost ok) apoi am cumparat.
Asta este si situatia cu blitz-urile nikon.
Pana la urma pot cumpara inca doua sb900 dar nu prea vad rostul.Cred ca e foarte ok cu inca 2xsb-700 sau chiar sb800 (daca gasesc in stare buna).
Inca mai citesc sa vad ce si cum.
Deocamdata sunt putin "blurat" la cap, mai exact, am ceva scame in cap din cauza unui 16-85 care imi pare ca are probleme legat de claritate.
Dupa ce il trimit la un "control" (sau pe mine la un psiholog) o sa ma ocup de cele doua blitz-uri.

Pana la urma, care este cea mai buna alegere tinand cont ca am deja un sb900?

Ca si camera foto....nu stau excelent, am un batran nikon D40 si un D90 achizitionat de putina vreme.
Am vrut D300, am tras cu el acum cateva zile (si cu alte ocazii) ca test cu sb-ul dar am considerat ca D90 este tot ce imi trebuie.
D40 o sa iasa din schema pentru ca am sa mai iau probabil luna urmatoare un D90 sau D7000 desi cred ca voi ramane tot la D90, inca nu stiu.

Cu fotografia cochetez de prin 2008, e drept, cu pasi marunti dar merg in fata.

Totul se trage de la celalalt hobby al meu, aeromodelismul.

Un mic filmulet de pe vremea cand legam camera de aripa aeromodelului :lol:


http://www.youtube.com/watch?v=qWBtIOlETZA
Avatar utilizator
Cristi76
 
Mesaje: 35
Membru din: Lun Aug 22, 2011 9:59 pm
Localitate: Kalamata/Rm.Sarat

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori