Acum este Vin Apr 19, 2024 1:42 am

Articole Nikonisti.ro

PC Sync

Blituri externe de la Nikon

Re: PC Sync

Mesajde bzagan » Mie Iul 11, 2012 10:15 am

Bogdan Dulgheru scrie:In primul rind aparatul stie 1/200, adica se sincronizeaza (perdeaua shuterului se inchide-deschide la o viteza de maxim 1/200; unele aparate mai scumpe se sincronizeaza la 1/250) cu blitzul; sincronizarea cu blitzul se refera la capacitatea shuterului de a se retrage la timp in concordanta cu viteza blitzului; shuterul este mai performant intrucat poate opera la viteza de 1/4000 (sau 1/8000 la aparate mai scumpe), iar blitzul este mai puturos si ramine in urma si asta se vede in fotografie sub forma unei benzi negre. Ca sa verifici daca aparatul stie si poate sincronizare la 1/200 cu blitzul, montezi in patina aparatului un blitz normal, treci aparatul in mod "S", fixezi timpul la 1/200 si declansezi; daca poza e OK si nu are benzi negre atunci aparatul poate 1/200, asa cum scrie "la specificatii". Explicatiile sunt mai complicate, dar sper ca simplificarile mele te-au ajutat sa intelegi "in mare" ce se intampla. Exista si posibilitatea ca aparatul sa nu poata decat 1/160, dar cred ca sansele sunt slabe si il poti verifica cum ti-am descris mai sus.
Am glumit cu "garantia"; asta e motivul principal pentru care nu obisnuiesc sa cumpar de pe net, din alte tari, iar al doilea ar fi ca nu totdeauna pozele arata totul despre respectivul obiect, fapt verificat de mine de mai multe ori.


Deci sa repet cu cuvintele mele ca sa vad daca am inteles. Cand aleg 1/200 blitzul nu declanseaza destul de repede si shutterul deja se inchide cand el abia lumineaza? Obturatorul se inchide de jos in sus?

Ma gandesc ca e posibil ca acumulatorii de la receivere sa nu fie incarcati (i-am scos direct din ambalaj si i-am montat fara sa-i incarc).

P.S. Nu indraznesc sa pun blitzul direct pe aparat (nu am mai luat si protectie pt aparat), am citit despre destule accidente cu diferentele de voltaj ale chinezismelor.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: PC Sync

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Iul 11, 2012 2:58 pm

bzagan scrie:Deci sa repet cu cuvintele mele ca sa vad daca am inteles. Cand aleg 1/200 blitzul nu declanseaza destul de repede si shutterul deja se inchide cand el abia lumineaza? Obturatorul se inchide de jos in sus?


Cam asa ceva; nu mai retin de unde-unde se inchide obturatorul, dar are parca 2-3 lamele si ultima nu apuca sa se inchida.

bzagan scrie:Ma gandesc ca e posibil ca acumulatorii de la receivere sa nu fie incarcati (i-am scos direct din ambalaj si i-am montat fara sa-i incarc).

Daca ar fi fost descarcati nu mai declansau blitz-ul, dar incearca si cu ei incarcati la maxim poate reusesti un 1/200 timp de sincronizare (desi eu nu cred ca vei reusi). Apare problema insa in timpul fotografierii: daca odata cu descarcarea acumulatorilor scade si viteza de sincronizare nu e prea bine; eu cred insa ca viteza blitzurilor de sincronizare este real de doar 1/160 si pe prospect e "umflata" artificial.

bzagan scrie:P.S. Nu indraznesc sa pun blitzul direct pe aparat (nu am mai luat si protectie pt aparat), am citit despre destule accidente cu diferentele de voltaj ale chinezismelor.


Nu m-am referit la chinezismele tale pentru test, ci la un blitz "adevarat" (Nissin, Metz, Nikon, Sigma...); poti trece cu aparatul tau pe la F64 sau Fotohobby si sa probezi cu blitzul de test al lor sau sa imprumuti de la un prieten. Daca face sincronizarea la 1/200 atunci blitzurile tale sunt de vina si stii cum sa le folosesti in continuare; s-ar putea ca 1/160 sa fie suficient mai ales pentru macro, unde ai diafragme inchise si timpi maricei de expunere.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: PC Sync

Mesajde bzagan » Joi Iul 12, 2012 3:29 pm

Inca stau sa ma gandesc de ce sa dau atatia bani pentru un set de tuburi... n-am nevoie de autofocus, VR iar diafragma o pot ajusta cu o bucatica de plastic sau cu un br-6 (folosit si pe post de interfata cu alte accesorii, ca sa nu montez obiectivul direct in alt mount de calitate indoielnica)... si nu tin nici la exif.

Singurul lucru care ma intereseaza cu adevarat este sa fie mount-ul bun (release-ul) ca sa nu-mi strice obiectivul. Dar nici aspectul asta nu e primordial daca-mi iau un BR-6. Si sa fie destul de solide ca sa-mi sustina greutatea obiectivului + accesorii.

Asa ca in final am ajuns la tuburile de 9 usd... plecand de la faptul ca un accesoriu pe care mi-l doresc este full manual fara contacte.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: PC Sync

Mesajde bzagan » Joi Iul 26, 2012 5:47 pm

Mi-au venit tuburile Kenko.

Impreuna cu 105F2.8 am working distance ~12 cm (fata de 15 cm fara) si un raport de marire de ~2:1.

Sunt absolut incantat de combinatia asta... o sa merg sa probez impreuna cu un TC2X... as ajunge la 4:1 cu aceeasi distanta de lucru, ceea ce e fabulos.

P.S. Pentru mine nu este deloc important insa fuunctioneaza AF si VR... raporteaza 4.8 F la magnificarea maxima si 105mm.
O sa ma uit si prin exif sa vad ce mai apare in plus.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: PC Sync

Mesajde bzagan » Joi Iul 26, 2012 8:14 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Daca ar fi fost descarcati nu mai declansau blitz-ul, dar incearca si cu ei incarcati la maxim poate reusesti un 1/200 timp de sincronizare (desi eu nu cred ca vei reusi). Apare problema insa in timpul fotografierii: daca odata cu descarcarea acumulatorilor scade si viteza de sincronizare nu e prea bine; eu cred insa ca viteza blitzurilor de sincronizare este real de doar 1/160 si pe prospect e "umflata" artificial.


Merge cu 1/200, erau descarcati acumulatorii.
Blitzurile stiu 1/1000... pentru receptoarele radio scrie in prospect 1/200.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: PC Sync

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Iul 27, 2012 8:20 am

bzagan scrie:Merge cu 1/200, erau descarcati acumulatorii.
Blitzurile stiu 1/1000... pentru receptoarele radio scrie in prospect 1/200.


E OK atunci totul; sper sa nu scada viteza de sincronizare odata cu descarcarea bateriilor ... trebuie vazut asta in practica.
Poate postezi un cadrul cu intreg ansamblul montat pe aparat; sunt curios cum arata si mai ales cat de voluminos este. Cel al lui Radu pare totusi rezonabil din punctul asta de vedere.

Spor in toate cele!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: PC Sync

Mesajde bzagan » Vin Iul 27, 2012 12:43 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
E OK atunci totul; sper sa nu scada viteza de sincronizare odata cu descarcarea bateriilor ... trebuie vazut asta in practica.
Poate postezi un cadrul cu intreg ansamblul montat pe aparat; sunt curios cum arata si mai ales cat de voluminos este. Cel al lui Radu pare totusi rezonabil din punctul asta de vedere.

Spor in toate cele!


Multumesc! Pai imi mai lipsesc asa:

Fancier CB-02 Camera Bracket - suport umar pt foto/video in loc de trepied sau monopied. Il pot folosi si ca monopied, trepied pentru sol.
TC2x
Lens tripod mount (o sa pun de la Canon 70-200, e plin ebay).
Optional lentila si cover pentru LV ca sa pot focaliza in soare (vad si mai bine unde focalizez, e 2.5x... am observat ca daca dau zoom in LV calitatea imaginii este execrabila).

O sa ma cantaresc fara si apoi cu monstrul in mana... e posibil sa ma aresteze pentru port de arme albe :lol:
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: PC Sync

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Iul 27, 2012 6:34 pm

bzagan scrie:O sa ma cantaresc fara si apoi cu monstrul in mana... e posibil sa ma aresteze pentru port de arme albe :lol:


Mult mai probabil sa fii impuscat de vre'un vinator care te confunda cu un cerb prin buruieni :lol:

Ar trebui sa-ti pui un mic girfoar + sonerie bip-bip :lol:
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: PC Sync

Mesajde bzagan » Vin Iul 27, 2012 8:06 pm

Acum m-am intors de la F64 unde am testat tot ce ma intersa. Concluziile sunt urmatoarele:

Cu 2x de la Nikon sunt absolut incantat. Cu 2x de la Kenko... cred ca ar trebui sa refac testele... aberatii cromatice, poze soft. Cu 1.4 de la Kenko asa si asa, dar tot nu l-as lua.

Cu 2x am magnificare de 3.5, cu 1.4 am 2.5.
Cu 2x am distanta de lucru de 44cm la 1:1 si focalizez de la maxim 1.5 metri unde fotografiez cam 1:3.


Momentan sa raman fara teleconvertor... in putinele situatii cand o sa am nevoie de peste 2:1 o sa folosesc Raynox.

Colierul de trepied de la Macro 100 Canon se potriveste perfect la Kenko 2x pro 300... asta imi pare cel mai rau. Colierul de trepied il gasesc la 7 usd pe ebay (fata de 500 de lei Canon sau ~170 de la Micnova). Colierul de trepied poate fi ajustat in interior cu un cauciuc fin si montat pe tuburile Kenko din dotare.

Suportul de umar e genial... poate fi folosit ca si suport de umar (fotografie, filmare), monopied sau trepied pe sol. O sa-l iau de la F64, pe ebay e 50usd.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron