Acum este Joi Apr 25, 2024 5:06 pm

Articole Nikonisti.ro

PC Sync

Blituri externe de la Nikon

PC Sync

Mesajde bzagan » Mar Iul 03, 2012 1:15 pm

Salutare,

Mi-am luat de curand un sistem format dintr-un Transmitator si doua receptoare pentru a declansa blitzurile radio (genul Micnova cu receptoare care au si tilt). Stiam inca inainte de a le achizitiona ca sincronizarea se poate face radio/pc sync pana la 1/250.

Din cate am vazut in specificatiile blitului acesta stie sincronizare de pana 1/1000 si are intrare pentru mufa PC Sync. Daca nu mai folosesc receptoarele radio (decat pe post de tilt) si conectez cablul de pc sync direct la blitz pot obtine o sincronizare de 1/1000?

Mai este o problema, aparatul meu nu are iesire PC Sync (D5100) insa transmitatorul radio da. Ma gandesc sa folosesc iesirea pc sync din transmitator (montat in hot shue pe aparat). De asemenea mufa blitzului nu seamana cu cea a receptorului radio. Mufa blitzului este una in care intra un Jack de 2.5. Banuiesc ca asta nu e o problema, trebuie doar sa-mi iau cablul corespunzator.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: PC Sync

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Iul 03, 2012 6:49 pm

Nu stiu exact daca va face sincronizarea la 1/1000, dar logica imi spune ca folosind transmitatorul montat pe aparat (conectorul lui jack), acesta se va sincroniza tot la 1/250 (de fapt cred ca la doar 1/200 in cazul D5100); in general pc sync-ul este o ramasita de la vechile aparate si blitzuri care nu stiau TTL si alte metode de declansare sofisticate din zilele noastre; e vorba de "compatibilitate in jos", adica cu modele mai vechi (mai jos pe scara inovatiilor).

Ce este pentru mine o necunoscuta ar fi asta: pe un D40 (care sincronizeaza blitzul la 1/500) vor merge transmitatoarele corect, daca ele nu stiu decat 1/250?
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: PC Sync

Mesajde ZAPCIU » Mar Iul 03, 2012 8:52 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
Ce este pentru mine o necunoscuta ar fi asta: pe un D40 (care sincronizeaza blitzul la 1/500) vor merge transmitatoarele corect, daca ele nu stiu decat 1/250?



Vor functiona la 1/250 :(
ZAPCIU
 
Mesaje: 29
Membru din: Dum Ian 31, 2010 3:12 pm

Re: PC Sync

Mesajde bzagan » Mie Iul 04, 2012 8:36 am

Bogdan Dulgheru scrie:Nu stiu exact daca va face sincronizarea la 1/1000, dar logica imi spune ca folosind transmitatorul montat pe aparat (conectorul lui jack), acesta se va sincroniza tot la 1/250 (de fapt cred ca la doar 1/200 in cazul D5100); in general pc sync-ul este o ramasita de la vechile aparate si blitzuri care nu stiau TTL si alte metode de declansare sofisticate din zilele noastre; e vorba de "compatibilitate in jos", adica cu modele mai vechi (mai jos pe scara inovatiilor).

Ce este pentru mine o necunoscuta ar fi asta: pe un D40 (care sincronizeaza blitzul la 1/500) vor merge transmitatoarele corect, daca ele nu stiu decat 1/250?


Intrebarea mea nu-si avea rostul, aparatul nu stie mai mult de 1/200 indiferent de flash... Si ajungem iarasi la D5100, de data asta nu mi-ai mai scos ochii :)
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: PC Sync

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Iul 04, 2012 8:51 am

bzagan scrie:Intrebarea mea nu-si avea rostul, aparatul nu stie mai mult de 1/200 indiferent de flash... Si ajungem iarasi la D5100, de data asta nu mi-ai mai scos ochii :)


Nu am nimic cu D5100; mi se pare un aparat foarte bun; ce nu-mi place mie la el este lipsa motorului de focalizare si ecranul rabatabil (din motive de probabilitate de defectare). Ca s-a intimplat sa constati chiar tu ca ar fi fost numai bun un motor de focalizare ... eu doar am semnalat ;)
Sunt multe aparate care pot doar 1/200 sincronizare cu blitz; 1/250 pot doar modelele cu corpul de metal, mult mai scumpe, iar 1/500 stie D40 (si parca D60), un aparat ieftin, usor si din plastic ;)

Am o curiozitate totusi: despre ce blitz este vorba?
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: PC Sync

Mesajde bzagan » Mie Iul 04, 2012 9:07 am

Bogdan Dulgheru scrie:
Nu am nimic cu D5100; mi se pare un aparat foarte bun; ce nu-mi place mie la el este lipsa motorului de focalizare si ecranul rabatabil (din motive de probabilitate de defectare).

Am o curiozitate totusi: despre ce blitz este vorba?


Intre timp nu mai plang dupa motorul de focalizare. O sa-ti dai seama in curand pe ce bijuterie am pus mana... si e varianta G. Iti dau un hint, am cumparat de curand un inel de step up de la 62mm ;)

Ecranul rabatabil mie imi este indispensabil. De asta si pot focaliza (manual) atat de repede la macro sau filma de la nivelul solului fara batai de cap. Eu il folosesc intens si nu am observat urme de slabire.

"Blitzul" este de fapt doua blitzuri montate pe doua receivere radio (cu tilt) care la randul lor sunt prinse de un parasolar metalic pe care l-am ajustat putin. Acum lucrez la softboxuri si o sa am propriul meu R1C1.

Din pacate desi sunt foarte mici fizic blitzurile au GN18. N-are rost sa-ti scriu numele, sunt doua petarde chinezesti, cele mai ieftine. Surpriza a fost ca functioneaza foarte bine in combinatia radio si se incarca repede (asta depinde oricum de acumulatori).

Dupa ce termin softboxurile ies la pozat gaze... apoi o sa fac un review si la "my diy macro rig", ca tot e la moda.

P.S. Ma gandesc sa-mi iau si un grip chinezesc cu baterie replace... ies mai ieftin decat o baterie originala si acum e cam dezichilibrat aparatul cu noua achizitie. Am inteles ca trebuie sa-l conectezi doar daca vrei sa mearga butoanele de pe grip, daca nu poti lasa cablul ala jenant in geanta.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: PC Sync

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Iul 04, 2012 10:12 am

bzagan scrie:Intre timp nu mai plang dupa motorul de focalizare. O sa-ti dai seama in curand pe ce bijuterie am pus mana... si e varianta G. Iti dau un hint, am cumparat de curand un inel de step up de la 62mm ;)

... de la 62 la 77 sau 82? Oricum astept rezultatele.

bzagan scrie:Ecranul rabatabil mie imi este indispensabil. De asta si pot focaliza (manual) atat de repede la macro sau filma de la nivelul solului fara batai de cap. Eu il folosesc intens si nu am observat urme de slabire.


Am vazut asta si sunt de acord ca iti este util; sper sa nu te loveasca cineva accidental in momentul filmarilor la nivelul podelei, ca am vazut destula inghesuiala acolo si multa pasiune :lol:

bzagan scrie:Din pacate desi sunt foarte mici fizic blitzurile au GN18. N-are rost sa-ti scriu numele, sunt doua petarde chinezesti, cele mai ieftine. Surpriza a fost ca functioneaza foarte bine in combinatia radio si se incarca repede (asta depinde oricum de acumulatori).

Dupa ce termin softboxurile ies la pozat gaze... apoi o sa fac un review si la "my diy macro rig", ca tot e la moda.

P.S. Ma gandesc sa-mi iau si un grip chinezesc cu baterie replace... ies mai ieftin decat o baterie originala si acum e cam dezichilibrat aparatul cu noua achizitie. Am inteles ca trebuie sa-l conectezi doar daca vrei sa mearga butoanele de pe grip, daca nu poti lasa cablul ala jenant in geanta.


GN-ul de 18 e suficient de bun, cel putin pentru macro; blitzul integrat nu are decat 12 parca, iar ele sunt 2 bucati.
Chiar sunt curios cum va iesi ansamblul si mai ales rezultatele.
Ref. la grip: cred ca s-a debalansat mult aparatul cu blitzurile si probabil ca gripul va aduce o stabilitate mai buna (dar si o greutate suplimentara; noroc ca D5100 nu e chiar asa de greu).

Succes la bricolaj!
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: PC Sync

Mesajde bzagan » Mie Iul 04, 2012 1:29 pm

Tu ai auzit de ceva similar pentru Nikon? http://www.alanwood.net/photography/olympus/telescopic-auto-tube.html sau http://www.pentaxforums.com/accessoryreviews/pentax-helicoid-extension-tube-k.html
Nu ma intereseaza solutia cu burduf, vreau tub solid, extensibil si cel mai probabil cu colier pentru trepied (se poate atasa pe orice tub pana la urma).

Sau macar un adaptor sa pot folosi asa ceva... Se apropie cel mai mult de MP-E. Din experienta setul de 3 tuburi de la Kenko nu mi-ar fi pe plac... nu stai sa adaugi/demontezi tuburile... unele gaze ies mai bine la 1:1, altele la 2:1 iar unele la 3:1. Mai ales cu iluminare corespunzatoare si obiectiv dedicat 3:1 devine viabil.

Am mai gasit asta: http://www.nicobastone.com/Vivitar_2x_Macro-Focusing_Teleconverter.htm si as putea sa vad ce rezultate am sau sa-i scot sticla. O sa incerc si cu Raynox, desi mi-e frica de aberatiile cromatice si de fringingul pe care le induce. E drept, Raynox l-am folosit pana acum fara parasolar in plin soare. Am acum inele si il pot monta fara adaptor, deci parasolarul poate fi folosit.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: PC Sync

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Iul 04, 2012 7:45 pm

bzagan scrie:Tu ai auzit de ceva similar pentru Nikon? http://www.alanwood.net/photography/olympus/telescopic-auto-tube.html sau http://www.pentaxforums.com/accessoryreviews/pentax-helicoid-extension-tube-k.html
Nu ma intereseaza solutia cu burduf, vreau tub solid, extensibil si cel mai probabil cu colier pentru trepied (se poate atasa pe orice tub pana la urma).


Similar nu, dar un tub de macro fix (nu extensibil) si dotat cu colier are chiar Nikon, dar este un produs "archived" si nu stiu pe unde ai putea gasi. "http://www.nikonusa.com/Nikon-Products/Product-Archive/Lens-CloseUp/2647/PN-11-Auto-Extension-Tube.html"
Ceva asemanator are si F64, dar fara colier pentru trepied, si destul de scump: "http://www.f64.ro/inele-macro-extensii.html?Marci[]=Nikon&Montura[]=Nikon&orderby=ord&dir=asc&per_page=" si ma refer la PK-13A

bzagan scrie:Sau macar un adaptor sa pot folosi asa ceva... Se apropie cel mai mult de MP-E. Din experienta setul de 3 tuburi de la Kenko nu mi-ar fi pe plac... nu stai sa adaugi/demontezi tuburile... unele gaze ies mai bine la 1:1, altele la 2:1 iar unele la 3:1. Mai ales cu iluminare corespunzatoare si obiectiv dedicat 3:1 devine viabil.


Ca sa obtii macro 1:1 sau superior (2:1, 3:1 etc.) iti trebuie obiectiv dedicat (macro sau MP-E); tuburile de extensie doar modifica distanta de focusare si cea de lucru a obiectivului, dar nu au niciun rol in marirea subiectului; ca subiectul pare mai mare sau mai mic este cu totul altceva; multe din asa-zisele fotografii macro, sunt de fapt close-up-uri; sunt si unele facute cu focus-stack, dar si acelea sunt tot close-up (in marea lor majoritate)

bzagan scrie:Am mai gasit asta: http://www.nicobastone.com/Vivitar_2x_Macro-Focusing_Teleconverter.htm si as putea sa vad ce rezultate am sau sa-i scot sticla. O sa incerc si cu Raynox, desi mi-e frica de aberatiile cromatice si de fringingul pe care le induce. E drept, Raynox l-am folosit pana acum fara parasolar in plin soare. Am acum inele si il pot monta fara adaptor, deci parasolarul poate fi folosit.


Teleconvertorul este TC, nu vei obtine cu el 1:1 (am vazut ca are marcat parca 1:2 maxim). El iti apropie subiectul si prin aceasta apropiere se creaza un efect de marire al subiectului.
Nu vei putea sa-i scoti sticla: e un grup optic destul de complex cu (parca) 7 lentile; hai sa presupunem ca ai reusi sa-i scoti sticla: vei obtine un tub de extensie chior, la fel cum sunt cele obisnuite. Ce-ai rezolvat?

Eu zic ca te complici cu tot felul de "dracii" care pe linga faptul ca sunt greu de gasit, probabil nu suficient de ieftine ca sa merite osteneala, necesita tot felul de adaptari/adaptoare (si ele greu sau imposibil de gasit), care iti vor ingreuna ansamblul aparat-obiectiv si cel mai important iti vor afecta foarte mult calitatea imaginii.
M-am convins pe "pielea mea" de TC-uri cu preturi rezonabile montate pe obiective uzuale: nu merita.
Ce m-ar interesa pe mine ar fi tocmai tuburile de extensie, care nu afecteaza optic imaginea, dar sa fie folosite cu obiective bune-foarte bune. Tot ce se adauga aditional (filtre, TC, etc.) afecteaza calitatea imaginii.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: PC Sync

Mesajde bzagan » Joi Iul 05, 2012 8:49 am

Observatiile tale sunt pertinente in conditiile utilizarii unui obiectiv uzual.

Am un obiectiv macro dedicat care stie 1:1 nativ. Impreuna cu toate tuburile de extensie Kenko, conform formulei de marire ar trebui sa ajung la 1.68:1. Realitatea este insa ca se ajunge la 1.92:1 pentru ca obiectivul stie deja 1:1 si are si el un tub gol in interior.

Acum logica imi spune ca nu are rost sa-mi iau tuburi extensibile (dupa cum spui si tu adaptarile sunt greoaie). Imi pot monta tot setul de 68mm si modifica raportul de marire din obiectiv. Cat despre colier pentru trepied acesta se poate monta direct pe tuburile de extensie si am gasit pe ebay pe la 5usd. Trebuie sa nimeresc doar diametrul.

Un exemplu de calcul, daca trec obiectivul la 1:2, impreuna cu tuburile Kenko (imi trebuie neaparat montura metalica) ajung la aproape 1:1. Vreau mai mult, duc inapoi obiectivul spre 1:1.

In alta ordine de idei nu credeam vreodata ca o sa fac o fotografie cristal cu F57... :D
S-a dus dracu toata teoria cu difractia!
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Următorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron