Acum este Sâm Apr 20, 2024 10:59 am

Articole Nikonisti.ro

PC Sync

Blituri externe de la Nikon

Re: PC Sync

Mesajde DannyMC » Joi Iul 05, 2012 9:03 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Ca sa obtii macro 1:1 sau superior (2:1, 3:1 etc.) iti trebuie obiectiv dedicat (macro sau MP-E); tuburile de extensie doar modifica distanta de focusare si cea de lucru a obiectivului, dar nu au niciun rol in marirea subiectului; ca subiectul pare mai mare sau mai mic este cu totul altceva; multe din asa-zisele fotografii macro, sunt de fapt close-up-uri; sunt si unele facute cu focus-stack, dar si acelea sunt tot close-up (in marea lor majoritate)

De fapt au! Prin marirea extensiei obiectivului acesta va focaliza mai aproape si in consecinta va obtine un raport de marire mai bun! De exemplu pentru a obtine 1:1 un obiectiv are nevoie de o extensie egala cu distanta lui focala. Presupunand ca vorbim despre un obiectiv macro,(deci extensia este deja inclusa in montura sa) adaugarea de inele marim extensia obiectivului si in consecinta raportul de marire posibil.

Bogdan Dulgheru scrie:Teleconvertorul este TC, nu vei obtine cu el 1:1 (am vazut ca are marcat parca 1:2 maxim). El iti apropie subiectul si prin aceasta apropiere se creaza un efect de marire al subiectului.

Si aici e acelasi lucru! Prin adaugarea unui TC de 1.4x vei obtine 1:1 la o distanta mai mare sau la distanta minima de focalizare 1.4:1.
P.S.Tot ceea ce am scris este verificabil foarte simplu (fara sa te mai complici cu formule :D ) fotografiind o rigla, cu si fara inele respectiv TC. Rezultatul, mai exact numarul de gradatii incadrate in fiecare configuratie iti va oferi raspunsul instant!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PC Sync

Mesajde bzagan » Joi Iul 05, 2012 11:24 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Succes la bricolaj!


Ce e in neregula cu fotografia de mai jos? In afara ca e subexpusa un pic, n-am mai reglat softboxurile si nici nu am mai editat poza).
DSC_8250.JPG
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: PC Sync

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Iul 06, 2012 7:44 am

bzagan scrie:... Cat despre colier pentru trepied acesta se poate monta direct pe tuburile de extensie si am gasit pe ebay pe la 5usd. Trebuie sa nimeresc doar diametrul.

Diametrul poate fi si doar "apropiat (mai mare cu 2-5mm) si il captusesti cu ceva banda gaffer-tape sau o fisie de cauciuc/pisla/etc.; probabil ca o sa aiba si o priza mai buna, dar in acelasi timp nu le vei zgiria cu colierul la montare/demontare. Chiar s-ar putea sa fie mai bine asa cu tuburi de extensie din plastic: nu risti sa la spargi daca stringi mai tare de surubul de fixare a colierului.

bzagan scrie:Un exemplu de calcul, daca trec obiectivul la 1:2, impreuna cu tuburile Kenko (imi trebuie neaparat montura metalica) ajung la aproape 1:1. Vreau mai mult, duc inapoi obiectivul spre 1:1.

... si l-ai facut "variabil" fara tot felul de artificii ;)

bzagan scrie:In alta ordine de idei nu credeam vreodata ca o sa fac o fotografie cristal cu F57... :D
S-a dus dracu toata teoria cu difractia!


Eu (in testele mele de macro) am ajuns la f/64 !!! ... am crezut ca am un virus in obiectiv de la ultima comanda facuta la F64 :lol:
Ref. la difractie: ea e mult mai vizibila la obiectivele normale (cu DoF mare, comparativ cu cel al obiectivelor macro); la cele macro sunt mai putin vizibile, dar ea exista. Orice lege poate fi incalcata, doar cele ale fizicii ... NU ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: PC Sync

Mesajde bzagan » Vin Iul 06, 2012 8:11 am

Bogdan Dulgheru scrie:... si l-ai facut "variabil" fara tot felul de artificii ;)


E singura varianta care sa nu afectez optic imaginea (bine, tot o sa am niste probleme de focalizare in marginile extreme).

Singura grija este ca toate tuburile montate sa sustina corect axa obiectivului, sa nu ma trezesc cu aberatii din cauza asta. As vrea sa fac niste teste inainte sa le iau...

Am tot citit despre utilizatori de tuburi si unii se plangeau ca la un 70-200 tuburile nu mai reusesc sa pastreze axa din cauza ca prezinta o mica elasticitate. Acuma stau sa ma gandesc ca e si o eroare umana si asta se intampla doar daca folosesti trepied si eventual un body mai greu. Daca fotografiezi din mana, cum fac eu, nu prea vad cum sa am probleme de genul celei de mai sus din moment ce cu o mana sustin body-ul si cu alta obiectivul.

Colierul de trepied mi l-as lua doar pentru ca arata mai profi si poate in viitor o sa-i gasesc o utilitate (sa montez diverse accesorii). Pana acum ma gandeam sa folosesc parasolarul metalic pe post de colier insa mi-am dat seama ca pun prea mare presiune pe filetul obiectivului (spre exemplu sa montez un trepied cu 2 picioare scurte, ca la mitraliere).
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: PC Sync

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Iul 07, 2012 9:39 am

bzagan scrie:Singura grija este ca toate tuburile montate sa sustina corect axa obiectivului, sa nu ma trezesc cu aberatii din cauza asta. As vrea sa fac niste teste inainte sa le iau...

Am tot citit despre utilizatori de tuburi si unii se plangeau ca la un 70-200 tuburile nu mai reusesc sa pastreze axa din cauza ca prezinta o mica elasticitate. Acuma stau sa ma gandesc ca e si o eroare umana si asta se intampla doar daca folosesti trepied si eventual un body mai greu. Daca fotografiezi din mana, cum fac eu, nu prea vad cum sa am probleme de genul celei de mai sus din moment ce cu o mana sustin body-ul si cu alta obiectivul.


Personal nu cred ca ar fi vorba de elasticitatea tuburilor (desi apare si aceasta, dar cred ca e foarte greu de sesizat) ci mai curand de mici jocuri care apar intre monturile tuburilor; probabil ca acestea apar dupa o utilizare lunga si intensiva a lor. Sa intelegem ca esti proaspat posesor de 70-200 ?

bzagan scrie:Colierul de trepied mi l-as lua doar pentru ca arata mai profi ( :lol: ) si poate in viitor o sa-i gasesc o utilitate (sa montez diverse accesorii). Pana acum ma gandeam sa folosesc parasolarul metalic pe post de colier insa mi-am dat seama ca pun prea mare presiune pe filetul obiectivului (spre exemplu sa montez un trepied cu 2 picioare scurte, ca la mitraliere).


Iar incepi sa te complici cu diverse improvizatii; exista deja ceva special pentru asta de genul: "http://www.vanguardworld.com/index.php/en/os/products/hunting-outdoor/detail-2-12-245-834.html" sau "http://www.vanguardworld.com/index.php/en/os/products/hunting-outdoor/detail-2-12-223-710.html".
Chiar am vazut personal la F64 un monopod pentru hunting, dar cred ca nu prea a avut succes, avand in vedere ca a disparut din oferta curenta. La inceput m-a amuzat, dar acum cred ca ar fi fost util.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: PC Sync

Mesajde bzagan » Lun Iul 09, 2012 9:36 am

Bogdan Dulgheru scrie:Sa intelegem ca esti proaspat posesor de 70-200 ?


NU, nu ai zis tu sa nu mai umblu cu adaptari si improvizatii?

Ai experienta cu tuburile phottix ? Sunt din metal in intregime sau doar montura e metalica?

Bogdan Dulgheru scrie:Iar incepi sa te complici cu diverse improvizatii; exista deja ceva special pentru asta de genul: "http://www.vanguardworld.com/index.php/en/os/products/hunting-outdoor/detail-2-12-245-834.html" sau "http://www.vanguardworld.com/index.php/en/os/products/hunting-outdoor/detail-2-12-223-710.html".
Chiar am vazut personal la F64 un monopod pentru hunting, dar cred ca nu prea a avut succes, avand in vedere ca a disparut din oferta curenta. La inceput m-a amuzat, dar acum cred ca ar fi fost util.


Arata foarte bine insa cred ca mai util pentru mine ar fi un minitrepied caruia sa-i extind doar doua picioare. Un trepied mediu spre mic, pentru calatorie. Cu coloana demontabila.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: PC Sync

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Iul 09, 2012 3:36 pm

bzagan scrie:Ai experienta cu tuburile phottix ? Sunt din metal in intregime sau doar montura e metalica?

Deocamdata nu, dar intentionez si eu sa-mi iau un set de tuburi si inclin spre cele Photix (care cred ca sunt din plastic, dar au montura metalica) si cele Kenko (care cred ca sunt tot din plastic cu montura metalica, dar cu o constructie mai ingrijita si Japan). Din cate am vazut cele Micnova ar fi tot din plastic, dar montura este plasticoasa.
Zilele astea cred ca o sa am un drum prin zona F64-centru si le analizez pe fiecare; va tin la curent.

bzagan scrie:Arata foarte bine insa cred ca mai util pentru mine ar fi un minitrepied caruia sa-i extind doar doua picioare. Un trepied mediu spre mic, pentru calatorie. Cu coloana demontabila.


Ar fi util un trepied telescopic, care nu suporta greutatea unui DSLR, dar folosit ca sprijin (doar) cred ca ar functiona. Sunt insa nu foarte inalte, cam 25-30 cm cele cu 3 segmente, dar exista unele cu mai multe segmente care automat vor fi mai inalte.
Eu am unul cam asa:"http://www.f64.ro/fancier-wt0551-black-minitrepied-telescopic.html" si altul asa: "http://www.f64.ro/products/description/Giottos_QU_405B-Trepied_de_masa_compact/index.html"; cel de-al doilea suporta si un D90+16-85 foarte bine, dar n-are decat 45 cm.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: PC Sync

Mesajde bzagan » Mar Iul 10, 2012 12:54 pm

Dupa indelungi cautari am gasit ceea ce cautam... cred.

http://www.ebay.com/itm/Auto-AF-Focusing-Helicoid-46-68mm-Metal-Macro-Extension-Tube-Adjusted-For-Nikon-/280865399034?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4164e1e0fa

Auto AF Focusing Helicoid 46-68mm Metal Macro Extension Tube Adjusted For Nikon de la Meike. E un singur tub extensibil. Are contacte electrice.

Acum sunt in mare dilema... daca sa iau tuburi in set sau pe cel extensibil.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: PC Sync

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Iul 10, 2012 6:14 pm

bzagan scrie:Dupa indelungi cautari am gasit ceea ce cautam... cred.

http://www.ebay.com/itm/Auto-AF-Focusing-Helicoid-46-68mm-Metal-Macro-Extension-Tube-Adjusted-For-Nikon-/280865399034?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4164e1e0fa

Auto AF Focusing Helicoid 46-68mm Metal Macro Extension Tube Adjusted For Nikon de la Meike. E un singur tub extensibil. Are contacte electrice.

Acum sunt in mare dilema... daca sa iau tuburi in set sau pe cel extensibil.


Apropo de setul de tuburi: azi am trecut pe la F64 (fara intentie, am avut "drum") si am putut face comparatia intre tuburile de extensie Micnova si cele Kenko. Pretul celor de la Kenko este perfect justificat de constructia exceptional de buna. Nu exista niciun joc, fixarea este ferma, angrenajul-motor pentru focalizarea cu obiective AF este metalic si partial de plastic(are o rotita de plastic, dar surubul este metalic), montura este metalica si foarte bine finisata (este montura pe care cred ca o foloseste Tokina in obiectivele sale) iar corpul este facut dintr-un plastic foarte gros (impresia e ca ar fi de metal, dupa greutatea tuburilor, dar e totusi plastic) si tubul de 36mm este prevazut cu un inel de cauciuc pentru o priza mai buna. Prospectul este in germana si din cite am reusit sa descifrez eu se ajunge la o marire de 1,47:1, un cimp de 16x24mm, o distanta de lucru de 42mm (mie mi se pare mai mica); toate valorile sunt obtinute pentru un obiectiv de 50mm si sunt maxime, adica cu toate cele 3 tuburi montate.

Setul de la Micnova sunt execrabile: plastic de genul celor folosite la parasolare (dar parca si mai prost), contactele sunt foarte slabe iar montura este firava si din plastic; nu are nicio acoperire pentru o montare/demontare sigura. Cred ca la o utilizare cat-de-cat intensiva, garantia de 1 an va fi sigur utilizata. Si Kenko au garantie tot 1 an de zile.

Am cumparat un set de tuburi de la Kenko. La testele efectuate acasa ... dezamagire totala; si nu din cauza functionarii, care este fara gres (chiar daca un pic zgomotoasa; impresia mea este ca tuburile accentueaza zgomotul facut la focalizare de obiectiv, un fel de efect de pestera), ci din cauza distantei minime de lucru care ajunge la 1-2 cm fata de lentila frontala care face imposibila (pentru mine) fotografierea, dar mai ales iluminarea subiectului.
Am testat tuburile cu un 50mm f/1.8D si cu 90mm f/2.8 macro de la Tamron. Ambele isi pierd toata functionalitatea cu oricare din tuburi motate: la fotografierea normala, la distante normale, adio focus (normal dealtfel); ramine doar varinta macro cu apropierea pina la 2-3cm de subiect, o distanta inuman de mica (si in unele cazuri de nefolosit). Cu obiectivul de 50mm mai merge, in ideea ca se obtine o marire rezonabila, dar efortul depus si DoF-ul foarte mic nu mi se par o solutie viabila.
Sloganu' cu "orice obiectiv devine unul macro" este o prostie din toate punctele de vedere; devine un "macro", dar nu in adevaratul sens al cuvantului macro, iar pretul se apropie de un obiectiv macro dedicat (50mm f/1.8=500 + 700 lei tuburile = 1200 lei comparativ cu 1800 lei un Tamron 90mm f/2.8) fara insa a echivala si performantele acestuia.
Poate ca folosite cu obiective tele, unde distanta minima de focalizare este de 1,5-2m, utilizarea sa fie ceva mai facila. Eu totusi sunt sceptic ... mai ales ca nu am testat (nu am momentan un tele).

Maine le voi returna.

Concluzia mea: TC=NO, tuburi macro=NO

Nu stiu ce sa mai zic in conditiile astea despre tubul de extensie variabil; eu sunt total dezamagit de cele fixe.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: PC Sync

Mesajde DannyMC » Mar Iul 10, 2012 8:38 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Am cumparat un set de tuburi de la Kenko. La testele efectuate acasa ... dezamagire totala; si nu din cauza functionarii, care este fara gres (chiar daca un pic zgomotoasa; impresia mea este ca tuburile accentueaza zgomotul facut la focalizare de obiectiv, un fel de efect de pestera), ci din cauza distantei minime de lucru care ajunge la 1-2 cm fata de lentila frontala care face imposibila (pentru mine) fotografierea, dar mai ales iluminarea subiectului.
Am testat tuburile cu un 50mm f/1.8D si cu 90mm f/2.8 macro de la Tamron. Ambele isi pierd toata functionalitatea cu oricare din tuburi motate: la fotografierea normala, la distante normale, adio focus (normal dealtfel); ramine doar varinta macro cu apropierea pina la 2-3cm de subiect, o distanta inuman de mica (si in unele cazuri de nefolosit).


In primul rand nu trebuie sa mai contezi pe autofocus! Asta este cea mai importanta "regula". Din experienta mea obiectivul macro ,Sigma 105 se comporta cel mai bine impreuna cu tuburile( l-am folosit pe extensie de 75mm). Distanta minima ramane acceptabila undeva in jur de 5-6cm de la lentila frontala. Spre comparatie acelasi obiectiv folosit impreuna cu 50mm intors pentru un raport de reproducere de 2:1 (deci ceva mai putin decat obtin cu extensia de 75mm) da o distanta de lucru aproape de 0!!
Este evident ca vei pierde focalizarea peste 20-30cm dar asta este absolut normal si ceva la care trebuie sa te astepti. Deasemenea va fi mult mai greu de fotografiat efectiv, dar asta nu inseamna ca nu se pot obtine rezultate notabile cu aceste tuburi.

Bogdan Dulgheru scrie:Poate ca folosite cu obiective tele, unde distanta minima de focalizare este de 1,5-2m, utilizarea sa fie ceva mai facila. Eu totusi sunt sceptic ... mai ales ca nu am testat (nu am momentan un tele).


Este cam acelasi lucru cateodata chiar mai dificil pentru ca devine aproape imposibil de folosit fara trepied.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron