Acum este Vin Apr 26, 2024 5:12 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon SB30

Blituri externe de la Nikon

Nikon SB30

Mesajde bzagan » Joi Aug 02, 2012 5:56 pm

Buna,

Sunt interesat de acest blitz. Are cineva experienta cu el? Ma intereseaza sa-l folosesc impreuna cu un D5100, off camera. As vrea sa folosesc functiile TTL si ma gandesc sa-l utilizez impreuna cu un cablu ttl. Din cate am vazut sincronizeaza la 1/250.

P.S. Nu ma intereseaza specificatiile tehnice, le-am gasit. Ma intereseaza daca a avut cineva experienta cu el. Din cate am vazut a fost creat special pentru compacte insa tocmai marimea si greutatea redusa ma atrag la el.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Nikon SB30

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Aug 02, 2012 8:23 pm

bzagan scrie: As vrea sa folosesc functiile TTL si ma gandesc sa-l utilizez impreuna cu un cablu ttl. Din cate am vazut sincronizeaza la 1/250.

P.S. Nu ma intereseaza specificatiile tehnice, le-am gasit. Ma intereseaza daca a avut cineva experienta cu el. Din cate am vazut a fost creat special pentru compacte insa tocmai marimea si greutatea redusa ma atrag la el.


Nu stie iTTL, ci doar vechiul TTL de pe SLR-uri si citeva compacte antice de la Nikon (nici macar D-TTL nu "poate").
Pe 5100 va functiona manual oricat de TTL va fi cablul.

Uite aici compatibilitati si altele: http://www.mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/NikonF5/Flash/SB30/index.htm
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon SB30

Mesajde bzagan » Joi Aug 02, 2012 9:02 pm

Pagina asta o citisem si eu si ma bazam pe urmatorul citat

" Non-TTL auto flash mode This mode is possible with all Nikon SLRs cameras including Digital SLRs. At the instant the shutter is released and the SB-30 starts firing, the SB-30’s built-in light sensor for Non-TTL auto flash measures the flash illumination that is reflected back from the subject, automatically controlling the SB-30’s flash output to provide the correct exposure. Therefore, auto flash shooting is possible with cameras incompatible with TTL auto flash. A choice of four shooting apertures is available: f/2.8, f/4, f/5.6, and f/8 at ISO 100, and f/5.6, f/8, f/11, and f/16 at ISO 400. "

Oricum, mai rau decat acum nu are cum sa fie. Nu am niciun control in momentul de fata. Macar un potentiometru... doar din difuzie si ISO.

Sunt mai usoare, au tilt, am gasit si acumulatori pentru tipul asta de blitz... N-am unde sa testez insa.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Nikon SB30

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Aug 03, 2012 9:57 am

Eu nu cred ca ar fi o achizitie buna pentru macro:
- nu e TTL si esti limitat de setarile blitzului ref. la ISO si diafragma (ISO:100 sau 400, f: 2.8-16); in afara acestui range blitzul nu va face nimic, iar in cazul macro sunt multe situatii in care vei iesi din cadrul acestor limite;
- vechimea blitzului si utilizarea preponderenta pentru care a fost creat imi spune ca-l vei gasi destul de greu, iar conditia fizica nu va fi dintre cele mai bune (am in vedere aici lampa, care poti fi sigur ca nu va putea fi schimbata cu minim de efort);
- daca il vei folosi montat in patina va avea o putere mica, iar daca il folosesti conectat prin cablu iti va fi greu sa-l setezi corect ca intensitate; va trebui sa faci incercari repetate, ori nu stiu daca subiectul va fi "de acord" si te va astepta;
- exista blitzuri actuale, care stiu iTTL, au dimensiune relativ mica si putere mai mare care pot fi utilizate mai usor si mai sigur dpdv al constantei rezultatelor;
- bateriile utilizate nu sunt asa de ieftine, comparativ cu acumulatorii R6; sunt totusi baterii si nu acumulatori.

Ieri am studiat si eu un pic posibilitatile de iluminare pentru macro si concluzia mea ar fi: lampa cu leduri (varianta ieftina), blitz macro gen "http://www.fotohobbyshop.ro/dorr-daf-14/3648-211-211/dorr-daf-14-ringflash-nikon-i-ttl.html" sau Nissin MF18 (varianta scumpa); alegerea mea - care nu sunt un impatimit de macro - ar fi Nissin MF18.
Ar mai fi o varianta, dar nu stiu cat de comoda ti se va parea: 2x Nissin 466 care pot face treaba buna impreuna cu blitzul de pe aparat (declansate slave-optic); aceasta varianta are avantajul de a putea fi utilizata si in alte situatii, nu numai la macro.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

cron