Acum este Vin Mar 29, 2024 10:00 am

Articole Nikonisti.ro

Ce sa aleg?

Blituri externe de la Nikon

Ce sa aleg?

Mesajde dasguzu2003 » Mar Dec 04, 2012 11:19 pm

Ca lucrurile sa fie intelese cat mai clar:
-am un sb600 si vreau la evenimente sa am doua blitzuri care sa le declansej radio de pe stativ, trepied; merita sa tin sb600 pe stativ sau mai bine doua blitzuri mai ieftine iar sb600 sa-l pun pe aparat cand am nevoie doar de un blitz?
-m-am gandit si la alta posibilitate sa mai iau un sb700, care impreuna cu sb-600 sa fie cele doua blitzuri declansate radio iar cand am nevoie de blitz pe aparat sa dau jos sb700 de pe stativ;
-probabil candva o sa iau al doilea body si mi-ar fi de folos un blitz exclusiv doar pe acel body;

Ce parere aveti, care ar fi solutia cea mai ok?
dasguzu2003
 
Mesaje: 79
Membru din: Mar Apr 27, 2010 8:35 am
Localitate: Iasi

Re: Ce sa aleg?

Mesajde dasguzu2003 » Mie Dec 05, 2012 10:16 am

Daca ar fi sa iau doua blitzuri pentru declansare prin radio ce blitzuri ati recomanda. Eu m-am gandit la nissin 466 sau 622 daca sunt si alte blitzuri ce pot fi o varianta buna si la pret mai mic care ar fi acelea?

Spunea cineva in alt topic despre tamron 17-50 f2.8 ca poti face treaba buna cu el chiar daca are focusul lent in comparatie cu kittul. Ce parere aveti merita sa renunt la blitzuri pentru moment si sa iau acest inlocuitor pentru kitt sau sa astept pana mai imi pot permite varianta de la sigma sau chiar nikon?
dasguzu2003
 
Mesaje: 79
Membru din: Mar Apr 27, 2010 8:35 am
Localitate: Iasi

Re: Ce sa aleg?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Dec 05, 2012 6:33 pm

dasguzu2003 scrie:Daca ar fi sa iau doua blitzuri pentru declansare prin radio ce blitzuri ati recomanda. Eu m-am gandit la nissin 466 sau 622 daca sunt si alte blitzuri ce pot fi o varianta buna si la pret mai mic care ar fi acelea?

Spunea cineva in alt topic despre tamron 17-50 f2.8 ca poti face treaba buna cu el chiar daca are focusul lent in comparatie cu kittul. Ce parere aveti merita sa renunt la blitzuri pentru moment si sa iau acest inlocuitor pentru kitt sau sa astept pana mai imi pot permite varianta de la sigma sau chiar nikon?


Nissin 466 nu poate fi declansat prin radio decat daca ai receptoare separate; doar prin simpatie optica poate fi declansat la distanta. Cele 622 in schimb sunt mult mai bune" putere mai mare, pot fi declansate wireless de D90.
Deocamdata eu te-as sfatui sa cumperi acum blitzurile; 17-50 de la Tamron vor fi totdeauna la vanzare (multi vor trece la FX si vor incerca sa scape de obiectivele DX)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce sa aleg?

Mesajde dasguzu2003 » Mie Dec 05, 2012 6:38 pm

Ca si echipament am un d5000, obiectivul kitt, 35mm f1.8 si sb600. As vrea sa mai iau 1-2 blitzuri care sa le declansej prin radio cum am zis mai sus, ramane sa ma decid la varianta pe care sa o aleg. Dar mai am si idei :D, am luat 35mm in idea de al folosi la local in locul kittului, as mai lua un 50mm f1.8/1.4 daca imi permite spatiul sa-l folosesc pe acesta iar cand imi voi permite un 85mm f1.8. Ideea ar fi, are rost 35mm si 50mm daca reusesc sa iau tamron 17-50 f2.8?
dasguzu2003
 
Mesaje: 79
Membru din: Mar Apr 27, 2010 8:35 am
Localitate: Iasi

Re: Ce sa aleg?

Mesajde dasguzu2003 » Mie Dec 05, 2012 6:41 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
dasguzu2003 scrie:Daca ar fi sa iau doua blitzuri pentru declansare prin radio ce blitzuri ati recomanda. Eu m-am gandit la nissin 466 sau 622 daca sunt si alte blitzuri ce pot fi o varianta buna si la pret mai mic care ar fi acelea?

Spunea cineva in alt topic despre tamron 17-50 f2.8 ca poti face treaba buna cu el chiar daca are focusul lent in comparatie cu kittul. Ce parere aveti merita sa renunt la blitzuri pentru moment si sa iau acest inlocuitor pentru kitt sau sa astept pana mai imi pot permite varianta de la sigma sau chiar nikon?


Nissin 466 nu poate fi declansat prin radio decat daca ai receptoare separate; doar prin simpatie optica poate fi declansat la distanta. Cele 622 in schimb sunt mult mai bune" putere mai mare, pot fi declansate wireless de D90.
Deocamdata eu te-as sfatui sa cumperi acum blitzurile; 17-50 de la Tamron vor fi totdeauna la vanzare (multi vor trece la FX si vor incerca sa scape de obiectivele DX)


Am pixel pawn nu sunt extraodinari dar sunt ok, i-am testat la un mini eveniment, mai dau rateuri dar cred ca si din cauza blitzului care avea optiunea de standby activa. Dar idea cu sb-700 blitz principal mai bun si sb600 de pe stativ prin radio sau cls? Sau doua sb600 cum vi se pare? Multumesc!
dasguzu2003
 
Mesaje: 79
Membru din: Mar Apr 27, 2010 8:35 am
Localitate: Iasi

Re: Ce sa aleg?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Dec 05, 2012 9:57 pm

In cazul blitzurilor totul depinde de buget; sigur ca SB700 ar fi mai bun decat un SB600, dar merge si acesta (macar sunt amindoua la fel si le poti seta mai usor). Eu pe SB700 as merge, chiar daca nu acum, din cauza bugetului.

Ref. la obiective: pentru poze de eveniment (in lumina disponibila si nu numai) este mai "la indemina" un zoom luminos din prisma comoditatii si rapiditatii (nu mai trebuie sa schimbi obiective, ai si ceva wide pentru spatii reduse); daca iti cumperi 17-50/2.8 nici nu prea mai are rost sa iei si 50-ul (chiar daca e 1.8) pentru ca ai deja focala pe zoom. Cum esti obligat ca cumperi un 50/1.8 AF-S, ar fi mai bine ca in jurul aceluiasi pret sa iti cumperi zoom-ul SH; ulterior va mai ramine doar 85-ul (sau altceva) in calcule daca esti multumit de rezultate.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce sa aleg?

Mesajde dasguzu2003 » Mie Dec 05, 2012 11:04 pm

In spatii mai restranse ma gandeam sa folosesc kittul si doar in locurile in care imi permite spatiul: local, biserica, sedinta foto, sa folosesc fixele. Nu sunt chiar asa convins de tamron pentru ca nu am citit doar lucruri bune despre ele, as astepta pana imi voi permite un zomm nikon cu f 2.8 iar pana atunci sa ma "joc" cu fixele si kittul. Ma gandesc sa iau al II-lea body si pe unul sa tin obiectivul kitt si pe celalalt sa folosesc fixele. Probabil ca o sa iau: blitz, 85mm sau tamronul depinde de ce bani o sa am si ce oferte vor fi. Dintre cele doua variante de la tamron care ar fi mai ok? E buna si varianta cu pastrarea obiectivului kitt sau nu prea?

Ce are 85mm, de ce nu as fi multumit de rezultate? Sunt alte variante mai bune la pretul 85-ului?
dasguzu2003
 
Mesaje: 79
Membru din: Mar Apr 27, 2010 8:35 am
Localitate: Iasi

Re: Ce sa aleg?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Dec 06, 2012 9:32 am

"Altceva"-ul din paranteza la 85 s-a vrut a fi legata de focala, care poate pentru tine poate fi alta (ori mai lunga, ori mai scurta) E foarte bun pentru portrete si in locuri intunecoase.

Parerea mea ar fi ca deocamdata sa te acomodezi foarte bine cu blitzul, cu modurile lui de functionare/declansare/etc. cu aparatura din dotare; la fel si cu fixul detinut actual. Cind bugetul o va permite e foarte probabil ca obiectivul de kit sa dispara din arsenal: nu are rost sa-l mai pastrezi in momentul in care detii 2 aparate, un zoom luminos si mai multe fixe la fel de luminoase. Cum pretul obtinut pe el nu va fi suficient de mare ca sa sustina un upgrade, se poate si sa-l pastrezi pentru iesiri casnice si in medii mai putin prietenoase.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ce sa aleg?

Mesajde dasguzu2003 » Joi Dec 06, 2012 10:35 am

Am mai studiat piata si am dat de:
1.nikon 18-70 f3.5-4.5 dar nu l-am vazut la noi.
2. nikon 24-85 f3.5-4.5 chiar daca nu e sufiecient de wide
3. nikon 16-85 f3.5-5.6 nu prea ma incanta chiar daca e mai wide din cauza f-ului si a pretului.
4. sigma 17-70mm f/2.8-4 sau 18-50mm tot aceeasi focala
5 tamron 17-50 f2.8 cu VC sau fara
Sau daca mai sunt alte variante pana in 2000 lei mai bune chiar si pentru FF, asta in eventualitatea de a-mi lua candva body FF, de asta m-as orienta mai mult spre fixe pentru ca se potrivesc si pe FF, 50mm si 85mm. Nu m-as complica cu tamron din cauza problemelor care au fost semnalate de utilizatori, nu imi place sa apelez la service...prefer sa dau mai mult sau sa nu cumpar acel produs decat sa risc.

Aparatul il am de ceva timp, cam 4 ani. Blitzul l-am luat in vara si 35mm de curand. Am fost si la cateva evenimente in vara eu am fost oarecum multumit de rezultate. Am strans ceva bani si de asta vreau sa-mi mai cumpar ceva acum ca pe urma cine stie ce o mai fi.
dasguzu2003
 
Mesaje: 79
Membru din: Mar Apr 27, 2010 8:35 am
Localitate: Iasi


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron