Acum este Joi Apr 18, 2024 5:34 pm

Articole Nikonisti.ro

Transmitator wireless

Blituri externe de la Nikon

Re: Transmitator wireless

Mesajde Tudor_dx » Joi Iun 06, 2013 9:13 am

danlexandru scrie:De ce nu iti iei un SU-4 ?
link magazin online


Discutia era despre declansatoare radio, cum sunt Pocket Wizard samd. :) Nikon SU-4 este un declansator infra-rosu care functioneaza in sistemul CLS de la Nikon.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Transmitator wireless

Mesajde danlexandru » Joi Iun 06, 2013 9:30 am

e mai la indemana
si isi face treaba destul de bine
danlexandru
 
Mesaje: 52
Membru din: Mie Oct 10, 2012 9:22 pm
Localitate: Iasi

Re: Transmitator wireless

Mesajde emil » Joi Iun 06, 2013 11:33 am

danlexandru scrie:e mai la indemana
si isi face treaba destul de bine

Mai putin cand declansatorul si blitz-ul nu se vad (obstacole intre ele), tocmai de-asta sunt mai bune declansatoarele radio.

Plus ca la pretul unui SU-4 gasesti deja un set de declansatoare radio decente.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Transmitator wireless

Mesajde d4m4g3 » Sâm Sep 21, 2013 10:49 am

Revin cu o in trebare... Pentru Nikon D5100 si Nissin Di622 Mark 2, posibil pe viitor altele (deci daca va ramane compatibil cu aparate mai noi/avansate e excelent), ce e mai potrivit dintre:

"Pixel Pawn - kit transmitator - receptor pentru Nikon" (200lei F64)
"Hahnel Combi TF - telecomanda si declansator wireless pentru Nikon" (250lei F64)
"Yongnuo RF-603 Wireless Remote Flash Trigger N3" (eBay)

Stiu ca nu au TTL, asta e, dar as vrea sa functioneze bine cu ce am acum si pe cat posibil si cu altele.
Deasemenea, daca chiar pot fotografia la 1/200 fara probleme, e bine - am inteles ca unele nu prea reusesc viteza asta.
Nu ma intereseaza sa le folosesc ca telecomanda pentru aparat ci doar ca declansator wireless pentru flash.
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Transmitator wireless

Mesajde cristijupinu » Dum Sep 22, 2013 5:17 pm

am avut Hahnel Combi, sincronizeaza declansarea pana la 1/320s. S-au comportat excelent pe D7000 si D700.
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Re: Transmitator wireless

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Sep 22, 2013 6:37 pm

d4m4g3 scrie:Nu ma intereseaza sa le folosesc ca telecomanda pentru aparat ci doar ca declansator wireless pentru flash.



S-ar putea să vă placă mai mult modelele care au o patina suplimentară pe emitător.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Transmitator wireless

Mesajde d4m4g3 » Lun Sep 23, 2013 8:19 pm

cristijupinu scrie:am avut Hahnel Combi, sincronizeaza declansarea pana la 1/320s. S-au comportat excelent pe D7000 si D700.

La ce body-uri ai avut, cred ca ai avut flash-uri Nikon. Gresesc?
Nu de alta, din postul tau am inteles ca Hahnel e foarte bun insa... Cu Nission o sa fie ok oare? Pe internet, cel putin vizavi de Youngnuo+Nissin am aflat ca mai sunt probleme.

Radu_Grozescu scrie:S-ar putea să vă placă mai mult modelele care au o patina suplimentară pe emitător.

Fiind primul si necunoscand toate datele problemei, intrebarea mea este ce avantaj imi va aduce acea patina suplimentara?

E drept ca am vazut-o pe unele emitatoare insa nu m-am gandit la asta cand le-am ales pe acestea trei.
Totusi, le-am ales in functie de pret si teoretic, calitate. Am auzit ca sunt bune insa totodata la un pret acceptabil <250lei, pentru ca unele cu TTL, patina, etc, e posibil sa urce vizibil mai mult ca pret, fiind inaccesibile mie... :)

Mersi pentru raspunsuri! :)
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Transmitator wireless

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Sep 23, 2013 8:46 pm

d4m4g3 scrie:
Radu_Grozescu scrie:S-ar putea să vă placă mai mult modelele care au o patina suplimentară pe emitător.

Fiind primul si necunoscand toate datele problemei, intrebarea mea este ce avantaj imi va aduce acea patina suplimentara?


Dacă emitătorul are patină, se poate mentine un flash pe aparat (eventual în TTL) si unul la distantă (chiar dacă în modul Manual).

Este o solutie foarte flexibilă pentru multe situatii.

Eu astept cu nerăbdare flash-ul Mitros+ :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Transmitator wireless

Mesajde d4m4g3 » Mar Sep 24, 2013 6:42 pm

Am inteles! Mersi pentru raspuns!
Asta suna bine, insa din pacate n-am gasit ceva in bugetul ala care sa aiba asa ceva... :?
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Re: Transmitator wireless

Mesajde cristijupinu » Mar Sep 24, 2013 10:21 pm

am folosit Hahnel cu sb700 si metz 45 cl4. nu au dat rateuri. nu conteaza blitul, atata timp cat sistemul functioneaza corect. blitul dedicat nikon functioneaza ca si cum ar fi pe camera in modul manual. singurul inconvenient este la transmitator in ceea ce priveste bateria, este model rotund plat, nu are buton on-off, motiv pt care o descarca chiar daca nu e folosit. in 2-3 saptamani o gasesti descarcata. receptoarele au buton on-off, folosesc baterii AAA.
Avatar utilizator
cristijupinu
 
Mesaje: 1061
Membru din: Joi Iun 16, 2011 12:04 am

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron