Acum este Joi Mar 28, 2024 9:57 pm

Articole Nikonisti.ro

SB700: imposibilitate declansare in TTL

Blituri externe de la Nikon

SB700: imposibilitate declansare in TTL

Mesajde stefan.sandu » Dum Dec 09, 2012 12:33 pm

Salut,

Am urmatoarea situatie : cu flash-ul SB700 atasat la body avand capul in sus sau in fata, functioneaza normal in mod TTL. Modific pozitia capului astfel incat sa fie pe verticala ( cand trag in mod "portrait" ) si imi apare eroarea cu o pictograma care imi spune sa trec flash-ul pe mod Manual ( nici pe GN nu mai functioneaza ). Intorc capul in pozitia lui normala ( pe orizontala ) si nu se mai declanseaza deloc. Trebuie sa inchid flash-ul, sa scot bateriile si o iau de la inceput, cu capul in sus pe orizontala functioneaza, modific pozitia lui si nu mai merge.
Mentionez ca in mod remote/wireless nu am problema asta. Sa fie ceva de la flash, merg cu el in service ? :roll:
Fişiere ataşate
 IMG_0306.JPG
Nikon user
Avatar utilizator
stefan.sandu
 
Mesaje: 87
Membru din: Dum Feb 13, 2011 3:11 am

Re: SB700: imposibilitate declansare in TTL

Mesajde dorin.iulian » Dum Dec 09, 2012 5:18 pm

Eroarea e si in manual, sectiunea H4 :idea:
Nu cred ca trebuie dus in service.
Fişiere ataşate
 image.jpg
Avatar utilizator
dorin.iulian
 
Mesaje: 440
Membru din: Joi Aug 18, 2011 10:55 am

Re: SB700: imposibilitate declansare in TTL

Mesajde stefan.sandu » Lun Dec 10, 2012 8:16 am

Mersi frumos. Rezolvat.
Nikon user
Avatar utilizator
stefan.sandu
 
Mesaje: 87
Membru din: Dum Feb 13, 2011 3:11 am

Re: SB700: imposibilitate declansare in TTL

Mesajde calator » Vin Ian 04, 2013 10:15 pm

Fiind deja deschis topicul cu SB 700 profit de asta si postez aici. Am achizitionat un SB 700 de curand, pe langa SB 900 ce il am. Nelamurirea mea este urmatoarea. Imi afiseaza continuu TTLBL. La SB 900 aceste optiuni le setez eu daca vreau, si anume BL sau numai TTL. In schimb la SB 700 ramane constant pe TTLBL. Doar cand schimb modul de masurare pe spot imi trece pe TTL simplu. Deci, este normal sa fie tot timpul TTLBL. Stiind faptul ca BL foloseste ca si lumina de umplere cand umbli pe afara. Multumesc.
calator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 22, 2012 12:59 am

Re: SB700: imposibilitate declansare in TTL

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Ian 04, 2013 11:19 pm

calator scrie:Fiind deja deschis topicul cu SB 700 profit de asta si postez aici. Am achizitionat un SB 700 de curand, pe langa SB 900 ce il am. Nelamurirea mea este urmatoarea. Imi afiseaza continuu TTLBL. La SB 900 aceste optiuni le setez eu daca vreau, si anume BL sau numai TTL. In schimb la SB 700 ramane constant pe TTLBL. Doar cand schimb modul de masurare pe spot imi trece pe TTL simplu. Deci, este normal sa fie tot timpul TTLBL. Stiind faptul ca BL foloseste ca si lumina de umplere cand umbli pe afara. Multumesc.


Pai si care e nedumerirea de fapt?
Daca e vorba de faptul ca blitzul functioneaza in i-TTL doar in cazul masurarii SPOT, iar in celelalte cazuri (preponderent centrala si matrix) in mod TTL-BL, este foarte corect (specificat si in manual) si destul de intuitiv: in cazul masurarii SPOT, intereseaza doar iluminarea subiectul (fundalul va iesi mai putin iluminat), iar in celelalte moduri de masurare e luata in calcul si lumina ambientala (mai mult in mod matrix si mai putin, in preponderent centrala) pentru a regla blitzul astfel incat sa fie iluminate corespunzator si subiectul, dar si partile ce inconjoara subiectul (fundalul)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: SB700: imposibilitate declansare in TTL

Mesajde calator » Vin Ian 04, 2013 11:38 pm

Pai asta era nedumerirea! Daca trebuie sa arate constant TTLBL . Am citit manualul si am remarcat diferenta, in functie de modul de masurare. Ce am mai specificat era faptul ca modul BL la SB 900 il setez eu, dupa caz. Daca asa trebuie sa fie la SB 700 este bun atunci. Multumesc de lamurire. :D
calator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 22, 2012 12:59 am


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori