Acum este Vin Apr 19, 2024 10:07 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D5100

Blituri externe de la Nikon

Re: Nikon D5100

Mesajde Semper » Vin Feb 01, 2013 12:08 pm

CLS include si WLS, tu esti cel care face confuzii. Si cum e cu protectia aia la SB600? Nu stiu de ce le-o fi asa greu oamenilor sa recunoasca faptul ca au gresit.
In cazul D5100, SB700 si Nissin 622 II au un avantaj fata de SB600 si anume faptul ca pot fi declansate optic. Asadar pot fi declansate la distanta cu ajutorul blitului incorporat pe aparat, insa bineinteles fara expunere automata (fara TTL). Asta bineinteles daca esti interesat de acest feature.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D5100

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Feb 01, 2013 3:45 pm

Semper scrie:CLS include si WLS, tu esti cel care face confuzii.

Exact, doar ca invers nu e valabil (WLS nu include CLS).

Semper scrie:Si cum e cu protectia aia la SB600? Nu stiu de ce le-o fi asa greu oamenilor sa recunoasca faptul ca au gresit.
In cazul D5100, SB700 si Nissin 622 II au un avantaj fata de SB600 si anume faptul ca pot fi declansate optic. Asadar pot fi declansate la distanta cu ajutorul blitului incorporat pe aparat, insa bineinteles fara expunere automata (fara TTL). Asta bineinteles daca esti interesat de acest feature.


Aici recunosc ca am facut confuzia cu SB900, care are protectie la supraincalzire si care poate fi dezactivata; ambele insa sufera de problema incalzirii in anumite conditii de fotografiere. Cit despre declansarea prin simpatie: multe blitzuri au aceasta posibilitate (466 de la Nissin, Metz-urile etc.)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D5100

Mesajde Iceman » Sâm Feb 02, 2013 3:28 pm

As vrea sa-mi cumpar pentru al meu Nikon D5100 un blit Nissin Speedlite Di622 Mark II Nikon, am citit despre el pe net ca "Nissin Digital Speedlite Di622 Mark II este blit puternic si versatil dedicat camerele foto Nikon care functioneaza slave", imi poate explica cineva si mie termenul "slave"? Inca ceva, mi s-a parut cam zgomotos, voi ce spuneti ?

https://www.youtube.com/watch?v=md09hVV3-6M

Scuze, sunt incepator in ale fotografiei si de aceea intreb pe altii mai invatati. Multumesc si astept parerile voastre despre acest model de blit.
Nikon D5100 + NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR + NIKKOR 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR + SB 700 +
Vanguard Espod CX 203AP + Accesories

By Cristi DX ™

ImagineImagine
Avatar utilizator
Iceman
 
Mesaje: 242
Membru din: Mie Ian 30, 2013 1:01 pm
Localitate: Hackerville

Re: Nikon D5100

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Feb 02, 2013 9:07 pm

Slave inseamna ca poate fi declansat fara a fi montat pe aparat in patina dedicata. Nissin-ul 622II poate fi declansat prin simpatie/optic, de blitz-ul integrat al aparatului sau in mod wireless cu un aparat dotat cu commander (D5100 nu are asa ceva) sau cu alte dispozitive asemanatoare.
Zgomotul pe care il face la zoom este mai mare decat la originalul Nikon, dar nu cred ca este foarte deranjat totusi; este o idee mai puternic decat SB700, dar principalele lui puncte slabe ar fi timpul de incarcare mai lung si posibilitatea de aparitie a subexpunerii daca acumulatorii au energia scazuta sub 50% din cea maxima (caz testat personal: daca acumulatorii sunt incarcati doar pe jumatate apare o subexpunere, care este din ce in ce mai mare pe masura ce acumulatorii se descarca).
In rest un blitz foarte bun si bine facut.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D5100

Mesajde CTz » Dum Feb 03, 2013 11:17 pm

Subscriu la ce spune Bogdan. Le am pe amandoua, le folosesc pe amandoua, in pereche cu d7000. Nissin-ul este mai "basic" un pic, o idee mai puternic decat sb700 (dar nu te gandi ca o sa vezi cu ochiul liber asta - personal cred ca e undeva pe la 3-5%), e un pic mai zgomotos, dar nu sa zici ca nu poti sa stai langa el (ma rog, intr-o camera in care este liniste le vei auzi pe amndoua). Se pot folosi amandoua ca "slave" cu d5100. Daca vei vrea TTL iti vor trebui transmitatoare wireless...

De asemenea confirm si ce spune Bogdan despre partea cu acumulatorii. Cu sb700 am tras mai multe cadre decat cu Nisssin-ul, dar diferenta este cam de 10-20% . Oricum iti recomand sa ai 2 seturi de acumulatori, indiferent de care flash il vei alege... Poate mai conteaza si ca nikon-ul vine cu diffuzer si doua filtre colorate, dar nu as da mare importanta acestui lucru... Gasesti si "aftermarket"...

Practic recomandarea mea este urmatoarea: daca ai banii de sb700, nu are sens sa te mai complici. Daca nu, poti lua linistit nissin-ul, singurele probleme la care sa fii atent sunt faptul ca unele exemplare nu declanseaza identic, in situatii identice (unii se plang, personal al meu este OK) si faptul nu tine atat de multe cadre ca nikon-ul (de diferenta de bani iti iei -mult- mai multe seturi de acumulatori).

In privinta acumulatorilor vorbeste in prealabil cu cei de la magazin, pentru ca sunt doua tipuri de acumulatori. Unii cu descarcare rapida (cica astia ar fi mai potriviti pentru blitz-uri) si unii cu descarcare lenta (mai potriviti pentru camere foto, de exemplu). Ma rog, eu am din ambele modele, si merg toti... Deocamdata :)
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D5100

Mesajde Iceman » Lun Feb 04, 2013 1:36 pm

Multumesc de lamuriri.
Nikon D5100 + NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR + NIKKOR 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR + SB 700 +
Vanguard Espod CX 203AP + Accesories

By Cristi DX ™

ImagineImagine
Avatar utilizator
Iceman
 
Mesaje: 242
Membru din: Mie Ian 30, 2013 1:01 pm
Localitate: Hackerville

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

cron