Acum este Vin Mar 29, 2024 4:14 am

Articole Nikonisti.ro

SB-800

Blituri externe de la Nikon

Re: SB-800

Mesajde sorinls » Lun Mar 09, 2009 5:40 pm

biloiu scrie:pai wireless, adica radio ! :)
presupun ca prin aceeasi tehnologie pe care o foloseste si Nikon cu mentiunea ca Pentax nu are inca un device de citeva sute de euro prin care sa se faca legatura.
era o optiune f utila pt ca puteai pozitiona blitz-ul oriunde (intr-o raza de vreo 10-12m parca) si obtineai niste iluminari deosebite!
poate va oferi si Nikon un update de firmware care sa permita acest lucru pentru ca sint 100% convins ca modulele care pot face asta sint deja in aparat



eu cred ca nu e amuzanta gluma ta. aici intra si f multi incepatori si n-are rost sa ii ametesti cu fantezii
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: SB-800

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Mar 09, 2009 5:48 pm

biloiu scrie:pai wireless, adica radio ! :)
presupun ca prin aceeasi tehnologie pe care o foloseste si Nikon cu mentiunea ca Pentax nu are inca un device de citeva sute de euro prin care sa se faca legatura.
era o optiune f utila pt ca puteai pozitiona blitz-ul oriunde (intr-o raza de vreo 10-12m parca) si obtineai niste iluminari deosebite!
poate va oferi si Nikon un update de firmware care sa permita acest lucru pentru ca sint 100% convins ca modulele care pot face asta sint deja in aparat


1. Cu toata stima, wireless inseamna fara fir, deci nu neaparat radio. Daca cineva striga de la balcon, tot wireless este :-)
La fel daca semnalizeaza cu lanterna.

2. Am descarcat de curiozitate manualul de la flash-ul Pentax 540, sistemul e similar cu cel de la Nikon, deci trebuie fie un flash commander in patina, fie flash-ul intern pentru comanda. Fara nici un flash si fara fir nu merge. Faptul ca nu are si un echivalent de SU-800 nu e nici o problema.

3. Nikon inca nu a trecut pe radio pentru CLS. Sper sa le vina ideea cat mai tarziu, pentru ca multi avem multiple SB800, 900 si ar trebui sa le schimbam :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: SB-800

Mesajde Dan Pop » Lun Mar 09, 2009 6:20 pm

Radu_Grozescu scrie:1. Cu toata stima, wireless inseamna fara fir, deci nu neaparat radio. Daca cineva striga de la balcon, tot wireless este :-)
La fel daca semnalizeaza cu lanterna.

Necazul cu "wireless" este ca e polisemantic (la fel ca multe alte cuvinte englezesti).
http://www.merriam-webster.com/dictionary/wireless scrie:1: having no wire or wires ; specifically : operating by means of transmitted electromagnetic waves <a wireless remote>

2 a: of or relating to radiotelephony, radiotelegraphy, or radio <a wireless phone> b: of or relating to data communications using radio waves <wireless Internet access>

Folosit ca substantiv, in engleza britanica inseamna si aparat de radio.

E intrucitva nefericita utilizarea sensului direct, dar mai rar folosit al termenului in contextul telecomandarii flash-urilor, pentru ca da nastere la confuzii precum cea de fata. Daca n-as fi stiut cum functioneaza sistemul CLS, si eu as fi fost tentat sa interpretez "wireless" ca telecomanda prin unde radio. Pe de alta parte, si infrarosiile sint tot unde electromagnetice ;)
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: SB-800

Mesajde biloiu » Lun Mar 09, 2009 7:43 pm

Dan Pop scrie:
biloiu scrie:Am urmatoarea intrebare: blitz-ul SB800 poate fi folosit wireless cu un D300 fara sa fie nevoie de blitz-ul on-board? ... adica singur ? ... si daca se poate, care sint setarile necesare ??? :oops:

Nu tocmai, dar pe aproape. Poti seta blitz-ul on-board pe modul commander, dar fara contributie proprie. Blitz-ul trebuie ridicat si nu va emite decit pre-flash-uri invizibile, inainte de declansare.
biloiu scrie:Mentionez ca am citit manualul si in engleza si in romana si tot nu am inteles daca se poate sau nu !!! :cry:

Gasesti totul descris in manualul in engleza al lui D300, la pagina 294.



multumesc frumos pentru info !
biloiu
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Feb 18, 2009 4:58 pm

Re: SB-800

Mesajde CPV » Sâm Mai 30, 2009 2:00 pm

Are cineva idee de ce a fost retras de la vanzare SB-800? :shock:
Ultima oară modificat de CPV pe Lun Iun 01, 2009 3:03 pm, modificat 1 dată în total.
CPV
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mai 04, 2009 3:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: SB-800

Mesajde aditzuBA » Sâm Mai 30, 2009 3:15 pm

...din cate stiu eu a fost retras din productie.
e posibil sa se fi terminat stocul
http://www.flickr.com/photos/adibunea/

my lucky numbers : 90/16/85/900
aditzuBA
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 9:30 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron