Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:44 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon SB-600 sau Nissin Di866

Blituri externe de la Nikon

Re: Nikon SB-600 sau Nissin Di866

Mesajde ciuncky » Dum Mai 30, 2010 10:31 pm

salut,

am de ceva vreme un D5000, si ma tot bate gandul sa iau un blitz extern, dar aman. in orice caz, ma gandeam sa intreb, cat sa fiu sigur cand se iveste o oportunitate. ma gandeam la un SB600...
din ce-am citit aici, se pare ca lumea e destul de multumita de el, intrebarea in schimb ar fi, declansarea se face doar prin cablu, sau merge si wireless pe D5000? fara commander, nu dispun de astfel de jucarii si nici de fonduri :mrgreen: deocamdata.
intrebare care ar duce la urmatoarea: pot folosi un SB600 ca slave, iar master sa fie cel de pe camera?

merci anticipat!
Toate cele bune,
Alexandru Cinca

www.redsilk.thehex.ro
Avatar utilizator
ciuncky
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Apr 26, 2010 10:41 am

Re: Nikon SB-600 sau Nissin Di866

Mesajde Vic » Lun Mai 31, 2010 8:03 am

D5000 nu ofera commander mode pentru flash-ul incorporat. Ar trebui sa investesti intr-un a doilea dispozitiv pentru a folosi SB-600 ca slave - fie un alt flash (Nikon SB-x00), fie un commander unit dedicat (de ex.: Nikon SU-800).
Vic
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Ian 16, 2009 1:44 pm
Localitate: Bucharest, Romania

Re: Nikon SB-600 sau Nissin Di866

Mesajde ciuncky » Lun Mai 31, 2010 8:47 am

multumesc pt raspuns!
inca o intrebare totusi, pot folosi SB600 ca master, fara sa fie pe papucul camerei? daca il leg la camera prin cablu, banuiesc. :)
Toate cele bune,
Alexandru Cinca

www.redsilk.thehex.ro
Avatar utilizator
ciuncky
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Apr 26, 2010 10:41 am

Re: Nikon SB-600 sau Nissin Di866

Mesajde emil » Lun Mai 31, 2010 10:06 am

Din pacate SB-600 nu are functie de master deci nu poate comanda alte flash-uri (nici daca e pus pe camera), poate fi doar comandat de flash-uri sau camere care au functia commander integrata (sau de commander dedicat cum e SU-800).

Insa, poti folosi SB-600 pe cablu daca vrei sa fie la distanta, de exemplu cu cablul link magazin online sau link magazin online (probabil sunt si cabluri facute de alte firme care ofera "full TTL" dar nu le-am incercat deci nu stiu cum functioneaza).

P.S. tocmai lipsa functiei de commander e unul din motivele pentru care-mi pare rau ca nu am un D90, sper sa "repar" problema si sa fac un upgrade :D

P.S.2 am vazut pe net un fotograf care era nemultumit de lungimea mica a cablurilor TTL (in general 1-2m), asa ca a facut o "smecherie", a taiat cablul in doua, a pus pe capete conectoare de retea UTP si a "completat" cablul cu cablu de retea CAT5. Ma bate si pe mine gandul sa incerc, dar parca n-as strica bunatate de cablu (care nu e chiar ieftin), mai ales ca nu a specificat cat de bine mai functiona cablul dupa operatie :lol:
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Nikon SB-600 sau Nissin Di866

Mesajde Dan Pop » Lun Mai 31, 2010 12:12 pm

ciuncky scrie:am de ceva vreme un D5000, ...
pot folosi un SB600 ca slave, iar master sa fie cel de pe camera?

Fara alte accesorii, nu. Nikon a avut grija sa nu poti folosi flash-uri "ieftine" in mod slave in combinatie flash-ul de pe aparate entry-level :)

Cea mai simpla solutie este sa pui flash-ul de pe aparat in mod manual si sa folosesti un accesoriu gen link magazin online. E bine sa verifici compatibilitatea dintre cele 3 aparate in magazin, pentru a evita surprize ulterioare.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon SB-600 sau Nissin Di866

Mesajde ciuncky » Lun Mai 31, 2010 8:14 pm

multumesc tuturor pt raspuns, cred ca pt inceput voi folosi un cablu de declansare, ca sa pot tine blitzul in alta parte.
oricum, varianta domnului dan pop nu e de lepadat, chiar o sa o iau in considerare cat mai curand.

(ca o mica intrebare, mai mult de fizica tine...teoretic, exista o mica intarziere, ar putea in cazul unei expuneri foarte mici aparatul sa inchida obturatorul suficient de repede cat sa nu prinda al 2lea blitz, sau sa fie vizibila diferenta de timp? asta considerand ca acel PSS-03 nu e chiar perfect d.p.d.v. al legilor fizicii :) )
Toate cele bune,
Alexandru Cinca

www.redsilk.thehex.ro
Avatar utilizator
ciuncky
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Apr 26, 2010 10:41 am

Re: Nikon SB-600 sau Nissin Di866

Mesajde sorinsava » Mar Iun 01, 2010 8:49 am

emil scrie:P.S.2 am vazut pe net un fotograf care era nemultumit de lungimea mica a cablurilor TTL (in general 1-2m), asa ca a facut o "smecherie", a taiat cablul in doua, a pus pe capete conectoare de retea UTP si a "completat" cablul cu cablu de retea CAT5. Ma bate si pe mine gandul sa incerc, dar parca n-as strica bunatate de cablu (care nu e chiar ieftin), mai ales ca nu a specificat cat de bine mai functiona cablul dupa operatie :lol:


Avind in vedere ca se pot inseria maxim 3 cabluri TTL e posibil ca operatia aluia sa mearga cit de cit. Mai corect ar fi fost CAT6 iar lipiturile sa fie f mari pt rezistenta minima. Totusi in cablul ala TTL nu sunt doar niste fire lipite de patina asa ca eu personal n-as taia 200ron sa aflu ce poate sa mearga prost

ciuncky scrie:(ca o mica intrebare, mai mult de fizica tine...teoretic, exista o mica intarziere, ar putea in cazul unei expuneri foarte mici aparatul sa inchida obturatorul suficient de repede cat sa nu prinda al 2lea blitz, sau sa fie vizibila diferenta de timp? asta considerand ca acel PSS-03 nu e chiar perfect d.p.d.v. al legilor fizicii :) )


Oricum nu vei putea avea expuneri f mici asa, in cel mai fericit caz 1/200s.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Nikon SB-600 sau Nissin Di866

Mesajde Dan Pop » Mar Iun 01, 2010 9:29 am

ciuncky scrie:(ca o mica intrebare, mai mult de fizica tine...teoretic, exista o mica intarziere, ar putea in cazul unei expuneri foarte mici aparatul sa inchida obturatorul suficient de repede cat sa nu prinda al 2lea blitz, sau sa fie vizibila diferenta de timp? asta considerand ca acel PSS-03 nu e chiar perfect d.p.d.v. al legilor fizicii :) )

Cind folosesti un cablu de sincronizare, intirzierea este si mai mare, daca respectivul cablu nu este perfect intins intre cele doua aparate (lumina se propaga in linie dreapta). Oricum, aceste intirzieri sint neglijabile in raport cu cel mai scurt timp de expunere la care obturatorul se poate sincroniza cu flash-ul (fara Auto FP).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon SB-600 sau Nissin Di866

Mesajde Aidept » Vin Iun 18, 2010 11:25 am

Dan Pop scrie:Cind folosesti un cablu de sincronizare, intirzierea este si mai mare, daca respectivul cablu nu este perfect intins intre cele doua aparate (lumina se propaga in linie dreapta). Oricum, aceste intirzieri sint neglijabile in raport cu cel mai scurt timp de expunere la care obturatorul se poate sincroniza cu flash-ul (fara Auto FP).


Si prin cablu electronii se propaga cu viteza luminii.
Aidept
 
Mesaje: 35
Membru din: Vin Ian 08, 2010 10:08 pm

Re: Nikon SB-600 sau Nissin Di866

Mesajde Dan Pop » Vin Iun 18, 2010 2:59 pm

Aidept scrie:
Dan Pop scrie:Cind folosesti un cablu de sincronizare, intirzierea este si mai mare, daca respectivul cablu nu este perfect intins intre cele doua aparate (lumina se propaga in linie dreapta). Oricum, aceste intirzieri sint neglijabile in raport cu cel mai scurt timp de expunere la care obturatorul se poate sincroniza cu flash-ul (fara Auto FP).


Si prin cablu electronii se propaga cu viteza luminii.

Am sustinut eu, cumva, contrariul? Mai citeste o data ce-am scris, cu atentie, si poate vei intelege ce am vrut sa spun.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

cron