Acum este Dum Apr 28, 2024 12:15 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon SB-600 sau Nissin Di866

Blituri externe de la Nikon

Nikon SB-600 sau Nissin Di866

Mesajde crisarg » Dum Aug 09, 2009 9:19 pm

Buna seara.

A sosit vremea sa-mi iau si un flash extern. Am vazut ca a aparut link magazin online. De la Nikon, la o suma chiar mai mica se poate cumpara link magazin online. Simtul meu de noob intr-ale flash-urilor imi spune ca Nissin-ul ofera mai multe la un pret usor mai mare. Gresesc cu ceva? Multumesc pentru raspunsuri.
crisarg
 
Mesaje: 39
Membru din: Joi Mai 07, 2009 10:11 pm

Re: Nikon SB-600 sau Nissin Di866

Mesajde Dan Pop » Lun Aug 10, 2009 10:25 am

crisarg scrie:Simtul meu de noob intr-ale flash-urilor imi spune ca Nissin-ul ofera mai multe la un pret usor mai mare. Gresesc cu ceva?

Pe hirtie, Nissin-ul se prezinta remarcabil de bine, flash-ul secundar pare o idee interesanta. La nivel de capabilitati, este comparabil cu SB-800 si SB-900. Dar pina cind nu vom avea si impresiile cuiva care chiar l-a folosit, e greu de imaginat cum stau lucrurile in practica. Constructiv, nu mi-a placut sistemul primitiv de fixare pe hotshoe, pe baza de piulita de plastic, net inferior flash-urilor Nikon.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon SB-600 sau Nissin Di866

Mesajde sorinsava » Lun Aug 10, 2009 10:28 am

E prea recent aparut sa discute destui posesori despre el, ce bube are etc. Mai asteapta daca vrei modelul asta.
Pacat ca nu vad pe latura dinspre aparat nici o gaura de senzor, deci nu poti sa faci poze cu el in mina si probabil vor exista situatii cind pe stativ nu o sa te vada. Flash-ul secundar e inutil ca slave pt ca esti obligat sa indrepti "fata" spre tine din acelasi motiv.
Asa pare ok dupa specificatii, nu stiu ce sa vrei mai mult de la 3rd party. Din ce citesc stie sa faca zoom ca slave si asta e ok pt ca fratii lui mai mici nu fac si nu e convenabil si nici nu atingi GN din specificatii care e la 105mm sau asa ceva.

Modelul pt Canon s-ar putea sa fie de mare succes pt ca au un singur blitz aparut acum ~1 an care sa aiba si Flash Color.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Nikon SB-600 sau Nissin Di866

Mesajde Dan Pop » Lun Aug 10, 2009 10:44 am

sorinsava scrie:Pacat ca nu vad pe latura dinspre aparat nici o gaura de senzor, deci nu poti sa faci poze cu el in mina si probabil vor exista situatii cind pe stativ nu o sa te vada.

Nu prea inteleg care e ideea. Cind e slave, orientezi senzorul catre commander si capul in directia in care vrei sa bata, ca de aia are capul orientabil pe orizontala.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon SB-600 sau Nissin Di866

Mesajde sorinsava » Lun Aug 10, 2009 11:04 am

Ideea e ca senzorul e acolo in fata sub plasticul rosu.
Daca te ajuta cineva si iti tine blitzul , sau daca il tii singur cu mina stinga o sa iti acoperi cu degetele senzorul si o sa tot rotesti capu sa tii blitzul cu ecranul in palma.

Cind sta pe stativ e aceeasi buba ca senzorul nu e lateral. Nu ai aceeasi libertate sa rotesti capul, daca stativul nu se roteste independent de gaurica de umbrela o sa ai umbrela spre tine nu spre subiect samd.

crisarg nu ne-a zis ce aparat are totusi, daca are master pe pop-up sau nu si ce vrea sa faca cu blitzul.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Nikon SB-600 sau Nissin Di866

Mesajde Dan Pop » Lun Aug 10, 2009 11:26 am

sorinsava scrie:Cind sta pe stativ e aceeasi buba ca senzorul nu e lateral. Nu ai aceeasi libertate sa rotesti capul, daca stativul nu se roteste independent de gaurica de umbrela o sa ai umbrela spre tine nu spre subiect samd.

Umbrela se foloseste, de obicei, in studio, unde n-ai nevoie de nici un fel de orientari ale senzorului, pentru ca primeste semnalul IR reflectat de pereti.
sorinsava scrie:crisarg nu ne-a zis ce aparat are totusi, daca are master pe pop-up sau nu si ce vrea sa faca cu blitzul.

Fiind incepator, e putin probabil sa aiba stativ de lumini, umbrele si suport pentru flash si umbrela.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon SB-600 sau Nissin Di866

Mesajde sorinsava » Lun Aug 10, 2009 11:50 am

Am zis deja ca daca il tine in mina tot e dificil, fara nici un stativ. Daca iese din camera i-ar trebui un cablu ttl chiar daca are master pe blitzul onboard.

Tre' sa stii pe ce dai banii inainte sa-i dai.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Nikon SB-600 sau Nissin Di866

Mesajde Dan Pop » Lun Aug 10, 2009 12:55 pm

sorinsava scrie:Am zis deja ca daca il tine in mina tot e dificil, fara nici un stativ.

Ai zis, dar n-ai explicat suficient de convingator in ce consta dificultatea. Orientarea spre commander nu trebuie sa fie extrem de precisa, asa ca rotesti corpul spre commander si apuci flash-ul de cap, ca sa-l poti orienta in directia dorita si fara sa te uiti la el. Nu e mai dificil decit a fotografia cu flash-ul in mina folosind cablul TTL. Iar cine prefera sa foloseasca cablul TTL, n-are decit.
sorinsava scrie:Tre' sa stii pe ce dai banii inainte sa-i dai.

Asta e universal valabila.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon SB-600 sau Nissin Di866

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Aug 10, 2009 12:58 pm

sorinsava scrie:Ideea e ca senzorul e acolo in fata sub plasticul rosu.
Daca te ajuta cineva si iti tine blitzul , sau daca il tii singur cu mina stinga o sa iti acoperi cu degetele senzorul si o sa tot rotesti capu sa tii blitzul cu ecranul in palma.

Cind sta pe stativ e aceeasi buba ca senzorul nu e lateral. Nu ai aceeasi libertate sa rotesti capul, daca stativul nu se roteste independent de gaurica de umbrela o sa ai umbrela spre tine nu spre subiect samd.

crisarg nu ne-a zis ce aparat are totusi, daca are master pe pop-up sau nu si ce vrea sa faca cu blitzul.


Plasarea senzorului in fata este binecunoscuta de la flash-urile Canon. Se pare ca totusi ei se descurca :-)

De fapt, nici flash-urile Nikon nu sunt imune, ganditi-va ca ati vrea sa-l puneti in dreapta aparatului, iar senzorul va fi fix pe partea cealalta fara rotire :-)

Se gasesc capete de stand care permit rotirea flash-ului pentru a neutraliza aceasta "problema".
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon SB-600 sau Nissin Di866

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Aug 10, 2009 1:02 pm

sorinsava scrie:
Tre' sa stii pe ce dai banii inainte sa-i dai.


Corect, m-ati convins sa incerc Nissin 866, pare extrem de interesant prin caracteristici :-)

Mai e si Metz 58, la fel cu Master, Remote, al doi-lea tub de flash, dar nu face slave optic simplu si e la pret cam la jumatate intre SB-600 si 900.

Nissin 866 se pare ca face si slave optic simplu, ceea ce pe SB-800 si 900 se cheama SU-4, pe care il folosesc de multe ori in anumite situatii in care este chiar superior sistemului CLS :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori

cron