Acum este Joi Mar 28, 2024 8:09 pm

Articole Nikonisti.ro

SB-600 remote trigger

Blituri externe de la Nikon

SB-600 remote trigger

Mesajde alex boldea » Joi Mar 07, 2013 12:05 am

buna ziua,

am o intrebare pentru persoanele pricepute in domeniu:
folosesc un nikon D60 si un blitz SB-600. ca sa il declansez remote am nevoie de un set transmitter/receiver.
acum cativa ani am folosit cea mai ieftina varianta, de la micnova. apoi am luat o pauza, dupa care am reincercat sa folosesc blitz-ul off-camera. evident setul micnova nu mai functiona, asa ca am optat pentru hahnel.

au ajuns azi jucariile, dar nu reusesc nicicum sa le fac sa mearga. mentionez urmatoarele:

camera foto o folosesc in modul manual
sb-600 mod manual
transmitter-receiver sunt setate pe canale compatibile, se observa faptul ca exista comunicare intre ele, doar ca nu declanseaza blitz-ul
blitz-ul pus pe camera functioneaza fara probleme

intrebarea mea este: trebuie sa fac vreo setare anume in blitz sau aparat? a trecut atata vreme de cand nu am mai facut asa ceva incat e foarte probabil sa fi uitat ceva. am frunzarit ghidul de utilizare sb-600 dar n-am reusit sa ma lamuresc.

alta varianta ar fi sa fie circuitul defect in receiver-ul hahnel, dar imi vine greu sa cred asta din moment ce l-am luat de nou. vreau deci sa fiu sigur ca e totul setat cum trebuie inainte sa returnez produsul sau sa incerc sa-l repar (depinde de gradul de dificultate).

va multumesc anticipat!
alex boldea
 
Mesaje: 18
Membru din: Dum Mar 14, 2010 10:41 am

Re: SB-600 remote trigger

Mesajde nostalgie » Sâm Apr 13, 2013 10:19 am

Setari din camera:blitz manual
Timpul de expunere nu mai mare de 1/200
Setari din SB :manual, la puterea dorita de tine
Daca sistemul radio comunica nu are cum sa nu funtioneze.Spor.
Nikon D 500, D 300S, D 90,SB 5000, SB 910,17-55-2:8,70-200:28 VR I, 35 1-8, 50 1-8, 85 1-8, 18-105, Metz 50, Metz 48, Phottix si multe altele....
nostalgie
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Feb 16, 2011 1:30 pm

Re: SB-600 remote trigger

Mesajde alex boldea » Sâm Apr 13, 2013 10:39 am

am urmatoarele setari:
camera - built-in flash > manual, full power (din pacate in d60 nu am vreo alta optiune pentru blitz decat built-in)
sb-600 - manual (nu l-am folosit niciodata in TTL, doar manual)
shutter speed 1/80
transmitter-receiver comunica, beculesc verde ambele si ambele clipesc atunci cand declansez
sb-600 functioneaza on camera sau off camera daca il testez manual (butonul "flash")
teoretic tot sistemul merge, doar ca nu impreuna.

o sa ma mai documentez despre d60 poate mai are niste setari de blitz pe care nu le vad eu, desi am meniul full.

multumesc pentru interes
alex boldea
 
Mesaje: 18
Membru din: Dum Mar 14, 2010 10:41 am

Re: SB-600 remote trigger

Mesajde dasguzu2003 » Sâm Apr 13, 2013 1:49 pm

nu trebuie sa ai nici o setare in camera legata de blitz, atata timp cat ai transmitatorul pe aparat, blitzul pe receptor si pe M ar trebuie mearga. incearca si cu alte baterii poate sunt descarcate chiar daca iti arata ca e realizata conexiunea. incearca si alte canale. avand transmitatorul pe patina blitzului nici nu poti seta blitzul in camera decat daca il deschizi pe cel de pe aparat, dar nu ar trebui sa se deschida sufiecient pentru ca nu ii permite transmitorul. cu transmitorul pe aparat e ca si cum ai face poza "fara blitz".
dasguzu2003
 
Mesaje: 79
Membru din: Mar Apr 27, 2010 8:35 am
Localitate: Iasi

Re: SB-600 remote trigger

Mesajde adrian.tilita » Joi Aug 08, 2013 11:44 am

sb-600 functioneaza on camera sau off camera daca il testez manual (butonul "flash")

Adica incerci sa spui ca daca pui blit-ul pe aparat (renuntand la orice schema trigger-receiver) el nu declanseaza?
Atunci exista sanse sa fie patina (asta daca am inteles eu bine).
adrian.tilita
 
Mesaje: 366
Membru din: Joi Aug 02, 2012 9:50 pm

Re: SB-600 remote trigger

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Aug 08, 2013 11:51 am

adrian.tilita scrie:
sb-600 functioneaza on camera sau off camera daca il testez manual (butonul "flash")

Adica incerci sa spui ca daca pui blit-ul pe aparat (renuntand la orice schema trigger-receiver) el nu declanseaza?
Atunci exista sanse sa fie patina (asta daca am inteles eu bine).


E tocmai invers: blitz pe aparat declanseaza, prin receiver nu declanseaza; oricum cred ca a gasit rezolvarea din aprilie, pina acum ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron