Acum este Mar Apr 23, 2024 8:06 pm

Articole Nikonisti.ro

Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Blituri externe de la Nikon

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Dec 05, 2014 11:25 am

Tudor_dx scrie:Foarte reusit experimentul, numai ca am aceeasi intrebare ca Ovidiu. Alea sunt aberatii cromatice? Daca da, ar merge eliminate. :D


Sunt intr-adevar aberatii axiale de culoare, care pot fi eliminate (nu total) in ViewNX, dar imaginea devine absolut banala.
Sigur, se pot modifica culorile prin variatii de Tint, dar ... ce folos? Se poate converti la BW, dar detaliile nu sunt asa de precise incat sa merite efortul.
Probabil ca singurul lucru de schimbat (eu l-as schimba) ar fi raportul: un 1:1 mi s-ar parea mai potrivit.
Rezultatul insa merita cu prisosinta publicarea, indiferent ce aspect se adopta.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Tudor_dx » Vin Dec 05, 2014 12:02 pm

Bogdan Dulgheru scrie:
Tudor_dx scrie:Foarte reusit experimentul, numai ca am aceeasi intrebare ca Ovidiu. Alea sunt aberatii cromatice? Daca da, ar merge eliminate. :D


Sunt intr-adevar aberatii axiale de culoare, care pot fi eliminate (nu total) in ViewNX, dar imaginea devine absolut banala.
Sigur, se pot modifica culorile prin variatii de Tint, dar ... ce folos? Se poate converti la BW, dar detaliile nu sunt asa de precise incat sa merite efortul.
Probabil ca singurul lucru de schimbat (eu l-as schimba) ar fi raportul: un 1:1 mi s-ar parea mai potrivit.
Rezultatul insa merita cu prisosinta publicarea, indiferent ce aspect se adopta.


Bine domnilor, daca vi se pare ok, se va publica. :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde ovidiuveres » Vin Dec 05, 2014 12:16 pm

E mai mult decat ok. Asa, colorat, sa nu se piarda feelingul. ;)
Multumim!
Avatar utilizator
ovidiuveres
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Mai 14, 2012 7:13 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Tudor_dx » Vin Dec 05, 2014 12:20 pm

CRC scrie:Uraaa, ninge. Repede imprumutam o bluza mai pufoasa si fuga pe balcon. O tinem afara, asteptam, evident nu ne mai imbracam gros, doar nu o sa dureze mult, sunt atatia fulgi dintre care sa alegi...tic tac...nici unul nu arata " ca in filme" insa...Dupa 30min, fulgul perfect :D. Lumina care trece prin bulele de aer prinse in el creeaza un efect interesant iar facand poza putin din lateral se creeaza si un efect 3D. Ar fi mers un focus stacking dar la cum dardaiam ...
Facuta cu Nikon D5300 + Nikon 105mm Micro VR + SpeedLight SB 800 din mana, f/8, iso 100, 1/200sec.

https://www.facebook.com/cornel.constantin.98


Pontul tau fi publicat duminica, la ora 12:00. :) Asteptam si altele. :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde CRC » Vin Dec 05, 2014 1:07 pm

Va multumesc pentru votul de incredere :roll:
Avatar utilizator
CRC
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Noi 09, 2014 7:56 pm

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde AndreasCristian » Dum Dec 07, 2014 12:51 am

Aceasta fotografie am realizat-o in una dintre cele mai frumoase si aglomerate capitale din lume si anume Londra.

Am folosit un Nikon d5100 si obiectivul de kit 55-200 f/4-5.6 , iar ca si setari am folosit :
ISO 100, diafragma f/4 si un timp de expunere de 1/500.
Fişiere ataşate
 nikonisti.jpg
Avatar utilizator
AndreasCristian
 
Mesaje: 152
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 pm
Localitate: Oxford

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde georged » Mar Dec 09, 2014 10:06 pm

Folosindu-mă de o instalație de iluminat bradul și de o decorație de sezon am încercat să realizez o fotografie cu acel clasic efect ”bokeh balls”. Iluminarea decorației s-a realizat cu ledul de la telefon, în fundal fiind așezate firele cu luminițe. Am folosit deschiderea maximă a diafragmei obiectivului (f/1.8) pentru a evidenția cât mai plăcut acele biluțe colorate din fundal, focalizarea fiind pe obiectul de decorație.
Am fotografiat cu Nikon D700 si Nikkor AF-S 85 mm f/1.8G.
EXIF fotografie: Focal Length: 85 mm, Shutter Speed: 1/125 sec, Aperture: f/1.8, ISO:200, Exposure Program: Manual,

Text și fotografie: George Dobrin
http://www.facebook.com/GeorgeD.Photography
Fişiere ataşate
 101.jpg
D810 [20mm 1.8G, 35mm 1.4G, 50 mm 1.8G, 85mm 1.8G] SB910
Avatar utilizator
georged
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 20, 2012 6:04 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Tudor_dx » Mie Dec 10, 2014 10:45 am

georged scrie:Folosindu-mă de o instalație de iluminat bradul și de o decorație de sezon am încercat să realizez o fotografie cu acel clasic efect ”bokeh balls”. Iluminarea decorației s-a realizat cu ledul de la telefon, în fundal fiind așezate firele cu luminițe. Am folosit deschiderea maximă a diafragmei obiectivului (f/1.8) pentru a evidenția cât mai plăcut acele biluțe colorate din fundal, focalizarea fiind pe obiectul de decorație.
Am fotografiat cu Nikon D700 si Nikkor AF-S 85 mm f/1.8G.
EXIF fotografie: Focal Length: 85 mm, Shutter Speed: 1/125 sec, Aperture: f/1.8, ISO:200, Exposure Program: Manual,

Text și fotografie: George Dobrin
http://www.facebook.com/GeorgeD.Photography


Salut. Pontul tau va fi publicat maine. Multumim. :D
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde e4lex » Vin Dec 12, 2014 6:49 pm

Salutare,
Revin cu o fotografie.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=888144977871313&set=a.764799080205904.1073741836.100000274574283&type=1&theater


Text:
Am realizat fotografia in Muntii Retezat. Coborasem de pe varful Peleaga si am fiind mai multi ne-am imprastiat in diverse colturi in jurul lacului Bucura, eu am ramas la Lacul Bucurel. Speram sa prindem niste nori dramatici, dar nu a fost cazul, totusi reflexia era superba. Am asteptat lumina potrivita, si am capturat cadrul.
M-am folosit de raza dinamica foarte buna a aparatului Nikon D600 astfel nu a trebuit sa folosesc bracketing. Obicetivul folosit a fost Nikon AF-S 16-35mm f/4 VR cu VR-ul deactivat fiind pe trepied. Timpul de expunere a fost 1/6 secunde, f/22 si ISO 100 iar pe post de telecomanda am folosit telefonul mobil cu blaster IR, aici vad un mare avantaj al aparatelor cu senzor IR.
Partea mai rea este ca tabara era mult mai jos decat lacul iar cum apusul si chiar si ora albastara am prins-o acolo... Pana in tabara fugeam de ursi prin padure... :)

Salutari.

Text si Imagine : Alex Neagoe | https://www.facebook.com/alexdepoveste
Fişiere ataşate
 20140829190627-_AXX8129-Edit_retezat.jpg
e4lex
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Apr 24, 2010 2:54 pm

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde zafiu » Mar Dec 16, 2014 12:51 pm

Pentru cei care nu pot ajunge sa vada Bucharest Christmas Market sau care nu au timp, am realizat un tur virtual: http://bucurestiul3d.ro/portfolio/targul-oficial-de-craciun-al-bucurestiului-2/ Am folosit D800 impreuna cu un obiectiv Nikkor 16 mm fisheye cu urmatoarele setari: f/8, timp de expunere 1/10 sec, si am ridicat ISO la 4000 as fi putut sa folosesc valori mai mici dar am vrud sa surprind si emotia oamenilor, + Nodal Ninja II.
Fişiere ataşate
 Targul de Craciun.jpg
http://bucurestiul3d.ro/portfolio/targul-oficial-de-craciun-al-bucurestiului-2/
zafiu
 
Mesaje: 57
Membru din: Dum Aug 07, 2011 1:22 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori