Acum este Joi Mar 28, 2024 8:29 pm

Articole Nikonisti.ro

Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Blituri externe de la Nikon

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Tudor_dx » Joi Feb 12, 2015 10:16 am

Bo4dan scrie:Toamna trecuta am avut sansa de a vizita New York'ul si ce loc mai bun de a vedea imprejurimile daca nu de pe Empire State Building? Am ajuns la baza cladirii in jurul orei 16:30, dar din cauza aglomeratiei am pierdut aproximativ 2 ore pana cand am ajuns la ultimul etaj. Din fericire, cand am iesit din lift am observat faptul ca incepuse ora de aur, iar tot ce aveam de facut pentru a obtine un cadru special era sa ma "lupt" cu restul turistilor pentru a ajunge la balustrada exterioara. M-am chinuit sa scot aparatul prin grilajul de siguranta pentru a profita la maxim de focala ultra wide.
Aparatura folosita: Nikon D5100 + Sigma 8-16mm la 8mm, f8, 1/40, iso 250. Ca si editare am folosit un filtru gradual pentru a compensa supraexpunerea cerului plus ceva lucru la contrast si sharpness.


Sa nu uiti sa completezi numele tau si link-ul care sa apara la final.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde sorindaniel13 » Joi Feb 12, 2015 4:34 pm

Cu ajutorul unui declansator prin cablu, am reusit sa expun aceasta fotografie timp de 282 secunde. Datorita timpului lung de expunere, luciul apei a devenit ca o oglinda, iar reflexia peisajului a creat un efect spectaculos. Asadar, cand fotografiati, nu va feriti de apa, deoarece in multe dintre cazuri, poate crea un efect placut.
Fotografia a fost realizata cu un nikon d7100 + sigma 17-50 cu urmatoarele setari: timp expunere: 282 secunde, iso-100, f8.

Imaginesds-photography 002 by sorindaniel, on Flickr
Orice profesionist a fost amator la un moment dat, dar nu orice amator poate deveni profesionist! (sorindaniel)
Avatar utilizator
sorindaniel13
 
Mesaje: 370
Membru din: Lun Dec 19, 2011 12:45 am
Localitate: Slatina

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Feb 12, 2015 5:16 pm

sorindaniel13 scrie:Cu ajutorul unui declansator prin cablu, am reusit sa expun aceasta fotografie timp de 282 secunde. Datorita timpului lung de expunere, ...


Banddingul este foarte vizibil tocmai din cauza timpului mare de expunere ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde georged » Lun Feb 16, 2015 9:00 pm

Pentru această fotografie am urmărit obținerea unei profunzimi reduse de câmp, prin folosirea unei valori deschise a diafragmei și a unei distanțe mici față de subiect. Am folosit Nikon D700 cu Nikkor 50 mm f/1.8G AF-S și flash extern Nikon SB-910 în mod TTL. Fotografierea s-a realizat în format RAW, pentru a permite o editare cât mai reușită a imaginii.

EXIF fotografie: Focal Length: 50 mm, Shutter Speed: 1/125 sec, Aperture: f/2.2, ISO:800, Exposure Program: Manual, Metering Mode: Spot, Flash Mode: Compulsory, Strobe Return.

Text și fotografie: George Dobrin
www.facebook.com/GeorgeD.Photography
Fişiere ataşate
 01.jpg
D810 [20mm 1.8G, 35mm 1.4G, 50 mm 1.8G, 85mm 1.8G] SB910
Avatar utilizator
georged
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 20, 2012 6:04 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde andreeabgallery » Mar Feb 17, 2015 11:51 am

"Passion"
Probabil multi va intrebati cum a fost obtinuta aceasta fotografie cu acest efect "rosu - pasional" cum imi place sa il numesc eu ... greu?! NU! absolut deloc, nu am avut nevoie nici de un filtru colorat pentru obiectiv si nici de prelucrare in Photoshop; inca nu va voi da raspunsul, va las sa cititi pana la capat "romanul" meu timp in care puteti incerca sa ghiciti. Ca si echipament am folosit un aparat Nikon D7100 pe care am montat un obiectiv macro 105mm 2.8; ca aproape toate fotografiile mele close-up/macro si aceasta a fost realizata pe masa din bucatarie, de data aceasta seara, deci am fost obligata sa folosesc o lampa (normala )- singura sursa de lumina- si un trepied pentru o stabilitate mai buna a aparatului, ceea ce mi-a permis totodata sa setez cel mai mic ISO pentru o calitate cat mai buna. Datele EXIF pentru acest cadru au fost: ISO 100, f/16, 6', 105mm ... In majoritatea cadrelor de acest gen folosesc in jur de f/16 pentru a avea o profunzime de camp cat mai buna , timpul de expunere l-am setat in functie de lumina din camera, doream sa pastrez acest aer "romantic" al fotografiei si din aceasta cauza nu am optat pentru un timp de expunere mai lung. Pt declansare am folosit o telecomanda wireless Nikon si aparatul setat la M-Up.Fotografia a fost prelucrata putin si in Adobe Lightroom dar nu m-am atins de culoare! Deci, de unde si pana unde aceasta culoare rosie?! Foarte simplu: un capot de matase rosu, intins pe masa, sub care am bagat lampa, am asezat margareta chiar pe traiectoria razei de lumina si ... click! :geek: enjoy!

Imagine: http://www.nikonisti.ro/galerie-foto/alina.andreea.baciu.1399241960/12639
high quality: http://www.andreeabgallery.com/apps/photos/photo?photoid=197487653
Credits: Text si fotografie/ Andreea Baciu/ http://www.andreeabgallery.com
andreeabgallery
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 10, 2015 1:29 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Feb 17, 2015 2:54 pm

Buna descrierea ( capot rosu pe masa sub care am băgat...), dar frumos si rezultatul[SMILING FACE WITH SMILING EYES]
" Red and kinky"[WINKING FACE]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde liviu.dnistran » Mie Feb 18, 2015 2:31 pm

M-am gandit sa arunc si eu o fotografie in hora asta :).

Deşi fotografia de aviaţie a mai fost prezentă, mă gândesc că nu ar fi chiar rău să o mai popularizăm. Mulţumită sprijinului acordat de fiecare dată de personalul Bazei 71 Aeriană Câmpia Turzii şi a Statului Major al Forţelor Aeriene, anul trecut în luna iulie am fost la o şedinţă foto normală la Baza 71. Vremea era urâtă şi nu promitea nimic din punct de vedere fotografic. Baza era înconjurată de nori mari, negri şi urâţi. Peste tot în jurul aerodromului ploua torenţial. Eram aproape sigur că nu vom fotografia nimic în ziua aia şi că am bătut degeaba drumul de la Cluj la Câmpia Turzii. Între două rafale de ploaie, am fugit până la linia de avioane. Tocmai întoarse din prima ieşire a zilei, au fost realimentate şi parcate, aşteptând îmbunătăţirea vremii. Am decis să fotografiez la static până la următoarea ieşire. Am văzut fulgerele în zare, dar nu mă aşteptam să prind vreunul. Am fotografiat în speranţa unui cadru bun. Ştiam că norii vor da oricum un aer special fotografiei, dar nu mă aşteptam să prind totuşi un fulger. M-am bucurat foarte mult când am ajuns acasă şi am văzut că am reuşit să prind şi un fulger. Nu neapărat ca realizare fotografică ci ca răsplata mea adusă celor care zboară şi ţin avioanele gata de zbor pe orice vreme. Vreau să cred că pentru serviciul lor le pot mulţumi prin fotografii care să le pună în evidenţă munca prea rar văzută de publicul larg.

Detalii tehnice: Nikon D600 + Nikon 18-55 @ 26mm, F11, 1/100, ISO 640, Aperture Priority, Matrix Metering.

P.S. Poza redimensionată arată puţin decolorată. La mărimea "naturală" culorile se văd bine.
Fişiere ataşate
 DSC_9505_small.jpg
liviu.dnistran
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Feb 01, 2012 10:49 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Tudor_dx » Vin Feb 20, 2015 11:00 am

liviu.dnistran scrie:M-am gandit sa arunc si eu o fotografie in hora asta :).

Deşi fotografia de aviaţie a mai fost prezentă, mă gândesc că nu ar fi chiar rău să o mai popularizăm. Mulţumită sprijinului acordat de fiecare dată de personalul Bazei 71 Aeriană Câmpia Turzii şi a Statului Major al Forţelor Aeriene, anul trecut în luna iulie am fost la o şedinţă foto normală la Baza 71. Vremea era urâtă şi nu promitea nimic din punct de vedere fotografic. Baza era înconjurată de nori mari, negri şi urâţi. Peste tot în jurul aerodromului ploua torenţial. Eram aproape sigur că nu vom fotografia nimic în ziua aia şi că am bătut degeaba drumul de la Cluj la Câmpia Turzii. Între două rafale de ploaie, am fugit până la linia de avioane. Tocmai întoarse din prima ieşire a zilei, au fost realimentate şi parcate, aşteptând îmbunătăţirea vremii. Am decis să fotografiez la static până la următoarea ieşire. Am văzut fulgerele în zare, dar nu mă aşteptam să prind vreunul. Am fotografiat în speranţa unui cadru bun. Ştiam că norii vor da oricum un aer special fotografiei, dar nu mă aşteptam să prind totuşi un fulger. M-am bucurat foarte mult când am ajuns acasă şi am văzut că am reuşit să prind şi un fulger. Nu neapărat ca realizare fotografică ci ca răsplata mea adusă celor care zboară şi ţin avioanele gata de zbor pe orice vreme. Vreau să cred că pentru serviciul lor le pot mulţumi prin fotografii care să le pună în evidenţă munca prea rar văzută de publicul larg.

Detalii tehnice: Nikon D600 + Nikon 18-55 @ 26mm, F11, 1/100, ISO 640, Aperture Priority, Matrix Metering.

P.S. Poza redimensionată arată puţin decolorată. La mărimea "naturală" culorile se văd bine.


Foarte ok pontul, am o singura intrebare. Ai folosit Nikon D600 si NIKKOR 18-55? :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Tudor_dx » Vin Feb 20, 2015 11:48 am

andreeabgallery scrie:"Passion"
Probabil multi va intrebati cum a fost obtinuta aceasta fotografie cu acest efect "rosu - pasional" cum imi place sa il numesc eu ... greu?! NU! absolut deloc, nu am avut nevoie nici de un filtru colorat pentru obiectiv si nici de prelucrare in Photoshop; inca nu va voi da raspunsul, va las sa cititi pana la capat "romanul" meu timp in care puteti incerca sa ghiciti. Ca si echipament am folosit un aparat Nikon D7100 pe care am montat un obiectiv macro 105mm 2.8; ca aproape toate fotografiile mele close-up/macro si aceasta a fost realizata pe masa din bucatarie, de data aceasta seara, deci am fost obligata sa folosesc o lampa (normala )- singura sursa de lumina- si un trepied pentru o stabilitate mai buna a aparatului, ceea ce mi-a permis totodata sa setez cel mai mic ISO pentru o calitate cat mai buna. Datele EXIF pentru acest cadru au fost: ISO 100, f/16, 6', 105mm ... In majoritatea cadrelor de acest gen folosesc in jur de f/16 pentru a avea o profunzime de camp cat mai buna , timpul de expunere l-am setat in functie de lumina din camera, doream sa pastrez acest aer "romantic" al fotografiei si din aceasta cauza nu am optat pentru un timp de expunere mai lung. Pt declansare am folosit o telecomanda wireless Nikon si aparatul setat la M-Up.Fotografia a fost prelucrata putin si in Adobe Lightroom dar nu m-am atins de culoare! Deci, de unde si pana unde aceasta culoare rosie?! Foarte simplu: un capot de matase rosu, intins pe masa, sub care am bagat lampa, am asezat margareta chiar pe traiectoria razei de lumina si ... click! :geek: enjoy!

Imagine: http://www.nikonisti.ro/galerie-foto/alina.andreea.baciu.1399241960/12639
high quality: http://www.andreeabgallery.com/apps/photos/photo?photoid=197487653
Credits: Text si fotografie/ Andreea Baciu/ http://www.andreeabgallery.com


Andreea, sfatul tau va fi publicat astazi. Multumim.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde liviu.dnistran » Vin Feb 20, 2015 12:18 pm

Salut, da da :).
D600 + 18-55 pentru ca nu am momentan alt wide :)). Fotografia de aviatie e mai mult cu tele-uri :)).
liviu.dnistran
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Feb 01, 2012 10:49 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron