Acum este Joi Mar 28, 2024 12:52 pm

Articole Nikonisti.ro

Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Blituri externe de la Nikon

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde salmin » Joi Ian 08, 2015 6:04 am

La multi ani Nikonisti!!!

Ginghis - micul fotograf :D

Un prieten de nădejde :lol:

Veveritele Degu (Octodon degus) sunt rozatoare originare din Chile, care fac parte din clasa Mammalia, ordinul Rodentia, familia Octodontidae.
Degu este o rozătoare inteligentă şi energică ce vă va fermeca cu năzbâtiile ei. Aceasta este curioasă, veselă, foarte jucăuşă, blândă şi inofensivă.

Exif:

Nikon D3 + 50mm SeriaE; program: Manual; F5.6 Shutter Speed 100; ISO 500 + doua blituri

https://www.facebook.com/507365176026903/photos/a.523977387699015.1073741833.507365176026903/740311572732261/?type=1&theater
Fişiere ataşate
 SAL_2018.jpg
https://www.facebook.com/TransparentaSiCuloare
salmin
 
Mesaje: 803
Membru din: Lun Dec 10, 2012 10:52 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Tudor_dx » Joi Ian 08, 2015 10:37 am

salmin scrie:La multi ani Nikonisti!!!

Ginghis - micul fotograf :D

Un prieten de nădejde :lol:

Veveritele Degu (Octodon degus) sunt rozatoare originare din Chile, care fac parte din clasa Mammalia, ordinul Rodentia, familia Octodontidae.
Degu este o rozătoare inteligentă şi energică ce vă va fermeca cu năzbâtiile ei. Aceasta este curioasă, veselă, foarte jucăuşă, blândă şi inofensivă.

Exif:

Nikon D3 + 50mm SeriaE; program: Manual; F5.6 Shutter Speed 100; ISO 500 + doua blituri

https://www.facebook.com/507365176026903/photos/a.523977387699015.1073741833.507365176026903/740311572732261/?type=1&theater


Foarte tare! :))) La ce obiectiv din seria E te referi? :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Tudor_dx » Joi Ian 08, 2015 10:38 am

ovidiuveres scrie:Salutare, la multi ani si multe cadre deosebite sa trageti in 2015 ;)

Sorry pentru raspunsul intarziat, deh, sarbatorile. Da, cadrul matinal e intr-adevar cu bube, nu e musai de postat, dar e musai de privit si criticat. De acord cu voi ca incadrarea e oarecum defectuoasa, dpdv pur tehnic, pe site-urile de profil se accepta subiectul aranjat asa in cadru, atata timp cat pentru acest cadru larg (nu detalii) nu s-a taiat nici o parte din fuselaj sau din coada. In acest caz aripile si stabilizatoarele orizontale se accepta a fi taiate. Mai ales daca se fotografiaza din unghiul asta.
Punctul forte al cadrului l-am considerat conditiile extreme in care a fost realizat. Dar asta ramane doar parere personala, pana la urma. Dimineata in jurul orei 6, cu temp. de -5grC, nu e tocmai placut de manuit aparatura.
Acum, nu inteleg la ce se refera @Skytalker in critica lui. Conditiile de la taxiway Foxtrott de la aeroportul din Cluj sunt urmatoarele: zero surse de lumina. Am avut ceva noroc cu ceata subtire, mi-a difuzat iluminatul public al orasului si astfel nu am nici contrastul puternic. Dar la o limita maxima impusa de mine pe sensibilitatea ISO (1000), 20sec au fost necesare pentru o expunere corecta. Sigur, aeronava putea primi oricand "clear for lineup" pentru runway, motoarele erau in idle, asteptau clearance-ul. Dar nu s-a miscat de pe loc, pentru ca tower-ul nu a dat clearance-ul pana nu a numarat la 30. Asa cum ne intelesesem :)

Stiu, am intrat prea mult in detalii, insa una e fotografia de noapte de pe apron, cu iluminat civilizat si alta in bezna totala.

Ca bonus, atasez o raritate la Cluj, in sezonul rece.

Nikon D810 + Nikkor 70-200 VRII, program manual, f/8, modul crop (uitat teleconvertor in masina), timp de expunere 25 secunde, dar, cel mai important, ISO 64. Cadru tras in 20 decembrie ora 01:33, pe un frig crancen. Crop la 16:9.

STV_7816_1600_16x9_logo.jpg


Mie mi se pare mult mai ok imaginea asta. :) Va fi publicata astazi.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde salmin » Joi Ian 08, 2015 3:44 pm

http://www.kenrockwell.com/nikon/50f18E.htm


Nikon 50mm f/1.8 Series E, first black version (4.8 oz./135g, 1979-1981).
Fişiere ataşate
KEN_5168-460.jpg
https://www.facebook.com/TransparentaSiCuloare
salmin
 
Mesaje: 803
Membru din: Lun Dec 10, 2012 10:52 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Skytalker » Vin Ian 09, 2015 1:36 am

ovidiuveres scrie:Salutare, la multi ani si multe cadre deosebite sa trageti in 2015 ;)

Sorry pentru raspunsul intarziat, deh, sarbatorile. Da, cadrul matinal e intr-adevar cu bube, nu e musai de postat, dar e musai de privit si criticat. De acord cu voi ca incadrarea e oarecum defectuoasa, dpdv pur tehnic, pe site-urile de profil se accepta subiectul aranjat asa in cadru, atata timp cat pentru acest cadru larg (nu detalii) nu s-a taiat nici o parte din fuselaj sau din coada. In acest caz aripile si stabilizatoarele orizontale se accepta a fi taiate. Mai ales daca se fotografiaza din unghiul asta.
Punctul forte al cadrului l-am considerat conditiile extreme in care a fost realizat. Dar asta ramane doar parere personala, pana la urma. Dimineata in jurul orei 6, cu temp. de -5grC, nu e tocmai placut de manuit aparatura.
Acum, nu inteleg la ce se refera @Skytalker in critica lui. Conditiile de la taxiway Foxtrott de la aeroportul din Cluj sunt urmatoarele: zero surse de lumina. Am avut ceva noroc cu ceata subtire, mi-a difuzat iluminatul public al orasului si astfel nu am nici contrastul puternic. Dar la o limita maxima impusa de mine pe sensibilitatea ISO (1000), 20sec au fost necesare pentru o expunere corecta. Sigur, aeronava putea primi oricand "clear for lineup" pentru runway, motoarele erau in idle, asteptau clearance-ul. Dar nu s-a miscat de pe loc, pentru ca tower-ul nu a dat clearance-ul pana nu a numarat la 30. Asa cum ne intelesesem :)

Stiu, am intrat prea mult in detalii, insa una e fotografia de noapte de pe apron, cu iluminat civilizat si alta in bezna totala.

Ca bonus, atasez o raritate la Cluj, in sezonul rece.

Nikon D810 + Nikkor 70-200 VRII, program manual, f/8, modul crop (uitat teleconvertor in masina), timp de expunere 25 secunde, dar, cel mai important, ISO 64. Cadru tras in 20 decembrie ora 01:33, pe un frig crancen. Crop la 16:9.

STV_7816_1600_16x9_logo.jpg


Colega imi pare rau ca nu am fost suficient de clar:
- in general long exposure in foto de aviatie sau aircraft spotting nu este cel mai preferat pentru ca nu da rezultate.
- TXY F ca si D la LRCL ca si orice cale de rulare in lume, avea lumini proprii; personal nu vad sensul sa fotografiezi o aeronava in conditii proaste de pe o cale de rulare pentru ca privitorul oricum nu isi da seama de pozitia aeronanei. De ex. A310 putea fi pe F gata sa intre pe 07 dar putea sa fie si pe D. Din poza ta nu reieste si nici nu este relevanta informatia, la fel cum nu reiese ca e frig si ca era traffic mare la Cluj. In final aeronava nu era incadrata corespunzator, aste e ceea ce este clar.
- Ma indoesc ca ATCO din TWR CLJ a tinut aeronava la pozitia de asteptare 30 sec. doar ca sa o fotografiezi tu. Dar presupinind ca este asa cum spui, inseamna ca, in profida tutoror conditiilor asigurate, tot nu ti-a iesit poza ca lumea.
Am tinut sa iti comentez cele mai de sus ca fotograf dar si ca un om cu experienta destula in aviatie.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Semper » Vin Ian 09, 2015 9:04 am

@Skytalker unde putem vedea o fotografie care iti apartine cu subiectul asta? Observ ca esti cunoscator, cred ca ar fi interesant sa postezi un exemplu.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde ovidiuveres » Vin Ian 09, 2015 9:55 am

Nu e chiar locul cel mai potrivit pentru detalii tehnice, dar tind sa subliniez faptul ca in orice domeniu sau orice subiect am alege in cadru, fotografia poate fi cel putin problematica sau datatoare de batai de cap. Asadar - aviation friday azi.

Skytalker, ma bucur ca suntem colegi. De suferinta, in ceea ce priveste acest hobby.
Dupa ce am trecut de botezul cu aviatia, acum cativa ani, am inceput sa caut provocari in ceea ce priveste spotting-ul. Pentru ca nu stau cu tabele si liste, ca spotterii clasici (sau cei adevarati), ci cu aparatul foto la ochi, cautand diversitate, originalitate, imposibilitati tehnice.
Cadre care nu mai sunt provocari pentru mine sunt cele atasate mai jos. Pe zi, pe lumina buna, pe apron sau foarte aproape de subiect nu mai e nimic special pentru mine. Caut altceva.
Acum, ca sa-ti raspund punctual:
- long exposure nu e cel mai preferat, dar cand iese un panning la 1/20 sau 1/10 crede-ma, satisfactia e maxima.
- taxiway-urile la Cluj nu au iluminat propriu, ci doar lights-urile de ghidare si marking-urile. YR-ASC, A318-le, s-a oprit la holding point pentru a astepta cursa de Lufthansa pentru a decola. Holding-ul l-a facut mai lung, conform discutiilor mele cu tower-ul. Fotografiile sunt si au fost realizate si in trecut cu cooperarea bi-laterala intre mine si Aeroportul Cluj, iar daca ei vor cadre deosebite, n-au decat sa-mi indeplineasca dorintele. Cat jet fuel se consuma in idle daca stau 20sec in plus in hold? Oricum Tarom-ul e pe apa sambetei, nu falimenteaza ei din cauza asta.
- traficul la Cluj e extrem de slab in comparatie cu Otopeni, sau, daca ne uitam tot in Europa la fabulosul Amsterdam. Deci, provocare! Ratezi cadrul, ratezi lumina, alte curse ai peste trei ore.

Daca nu e ok sa continuam discutia aici, sunt disponibil pentru toti pe Facebook sau in privat, fara nici o problema. Vreau sa invatam unii de la altii si sa evoluam cat mai bine in domeniul fotografic.
Atasez mai jos urmatoarele:
1. Alta cursa matinala, alta zi. Fara regie, doar noroc. Zero iluminat. 8 secunde de expunere si apoi cursa a plecat.



2. Un fel de panning. Slab, dar e. Spre exemplificare. Timp de expunere 1/15. Am colegi spotteri la Cluj care realizeaza cadrele astea la perfectiune. Eu sunt la inceput cu tehnica asta in aviatie. La raliuri imi iese brici.


3, 4, 5, 6,7. Cadre frumoase, dar care din punctul meu de vedere nu mai sunt o provocare pentru mine si deci nu le prezint aici, ca fiind deosebite. Realizate in ultimii trei ani, astea doar la Cluj. De la alte aeroporturi, Facebook ;)





Avatar utilizator
ovidiuveres
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Mai 14, 2012 7:13 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Tudor_dx » Vin Ian 09, 2015 3:15 pm

salmin scrie:La multi ani Nikonisti!!!

Ginghis - micul fotograf :D

Un prieten de nădejde :lol:

Veveritele Degu (Octodon degus) sunt rozatoare originare din Chile, care fac parte din clasa Mammalia, ordinul Rodentia, familia Octodontidae.
Degu este o rozătoare inteligentă şi energică ce vă va fermeca cu năzbâtiile ei. Aceasta este curioasă, veselă, foarte jucăuşă, blândă şi inofensivă.

Exif:

Nikon D3 + 50mm SeriaE; program: Manual; F5.6 Shutter Speed 100; ISO 500 + doua blituri

https://www.facebook.com/507365176026903/photos/a.523977387699015.1073741833.507365176026903/740311572732261/?type=1&theater


Fotografia va fi publicata duminica la ora 12:30.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde salmin » Vin Ian 09, 2015 5:45 pm

Multumesc!!! :D
https://www.facebook.com/TransparentaSiCuloare
salmin
 
Mesaje: 803
Membru din: Lun Dec 10, 2012 10:52 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Andrew D. » Lun Ian 12, 2015 10:59 pm

Imaginea de mai jos a fost surprinsa in parcul Herastrau, pe 11 ianuarie, cand multe persoane au iesit 'la pozat', fiind prima zi insorita a acestui an. Cu ocazia plimbarii prin parc, am incercat modul de focalizare AF-C al aparatului foto in mai multe contexte, insa cel mai bine mi-a reusit pe acest pescarus. Totodata, m-a ajutat in surprinderea momentului timpul scurt de expunere.

Fotografia a fost realizata cu ajutorul unui aparat Nikon D3200, impreuna cu obiectivul Nikkor AF-S DX 55-200mm f/4-5.6G VR la 55mm, ISO 200, diafragma f/4 si un timp de expunere 1/4000. RAW-ul a fost prelucrat din punct de vedere al luminozitatii si contrastului.

Text si fotografie: Andrei Dogaru - http://www.facebook.com/andreidogaru05
Fişiere ataşate
 DSC_0219_forum.jpg
Andrew D.
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 12, 2015 8:44 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori