Acum este Joi Mar 28, 2024 10:41 pm

Articole Nikonisti.ro

Bliţuri Circulare

Blituri externe de la Nikon

Re: Obiectiv Macro ptr D300

Mesajde nikonians_ro » Vin Mar 13, 2009 10:03 am

Sabina
Yuoutube este o unealta cu 2 taisuri :
-un bun spatiu de invatare
-e mult mai simplu sa dau linkul unui tutorial dupa youtube decat sa umplu pagini pe forumul asta din care sa nu fiu sigur ca s-a inteles clar.
Daca dl Dan Pop ma face "guru youtubist" ce iti sugereaza tie replica asta? Apropos Sabina, nu am vazut sa-i atragi atentia lui Pop pe tema asta.
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Obiectiv Macro ptr D300

Mesajde mandea » Vin Mar 13, 2009 10:59 am

Sabina, lampile furnizeaza lumina continuu (cu avantajele de rigoare: usurinta in focalizare, evaluarea corecta a modului in care este distribuita lumina) in timp ce blit-ul pentru macro (circular) aduce in plus fata de un blit normal posibilitatea luminaraii subiectului din toate directiile - inclusiv de jos. Dezavantajele lampilor ar fi pretul si durata de viata a bateriilor. Sper ca nu am gresit.

Domnule Pop, (fac precizarea ca am ales sa ma adresez cu apelativul "domnule" doar celor care au numele in nick) pe langa ce ati spus dumneavoastra relativ la regnul animal cred ca nici prefocalizarea nu e foarte eficienta in asemnea caz (campul de profunzime fiind foarte redus e greu de crezut ca subiectul se va aseza in zona de clar).

In general sunt de acord ca internetul (inclusiv youtube si chiar forumul acesta) este o resursa extrem de importanta de informatii legate de orice domeniu, insa (cred ca am mai spus-o si de asta am dat exemple concrete - imi pare rau ca nu s-a facut referire in discutii la ele) parca se zice ca "experienta e mama intelepciunii".
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv Macro ptr D300

Mesajde nikonians_ro » Vin Mar 13, 2009 11:06 am

mandea scrie:In general sunt de acord ca internetul (inclusiv youtube si chiar forumul acesta) este o resursa extrem de importanta de informatii legate de orice domeniu, insa (cred ca am mai spus-o si de asta am dat exemple concrete - imi pare rau ca nu s-a facut referire in discutii la ele) parca se zice ca "experienta e mama intelepciunii".

De acord. Eu unul nu sunt capabil sa explic cu lux de amanunte ceea ce stiu si imi este mult mai usor sa dau niste linkuri pe youtube care reflecta foarte bine ceea ce vreau sa zic
DA , in macro nu am experienta pentru ca nu ma atrage. DAR daca ar fi sa o fac, as face-o asa cum ti-am zis. defapt, ama facut cateva incercari si m-am lovit de ce ti-am spus ( vroiam sa focalizez pe ceva anume si autofocusul nu ma lasa. Am pus aparatul pe trepied pentru a focaliza manual)
Comunicarea in scris intotdeauna a fost , este si va fii, mult deficitara fata de cea vorbita. Asta e viata....
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Obiectiv Macro ptr D300

Mesajde Dan Pop » Vin Mar 13, 2009 11:46 am

Sabina scrie:Întrebarea mea e, între lămpile circulare cu LED şi flashurile dedicate pentru macro, care reprezintă opţiunea cea mai bună, sau care sunt avantajele fiecăruia :?:

Cele 2 optiuni coexista tocmai pentru ca fiecare are avantaje si dezavantaje.

Flash dedicat sau adaptor circular pentru flash normal: reduce impactul tremurului miinii in plan transversal din cauza timpului de expunere efectiv foarte scurt si nu risca sa sperie subiectul inainte de efectuarea fotografiei. Nu te ajuta la focalizare pe lumina slaba.

Lampa circulara cu lumina continua: ajuta la focalizare in conditii de lumina ambianta proasta, dar poate speria subiectul, iar timpul de expunere este cel setat pe obturator in loc de milisecunda (give or take) flash-ului.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv Macro ptr D300

Mesajde Dan Pop » Vin Mar 13, 2009 12:14 pm

mandea scrie:Dezavantajele lampilor ar fi pretul si durata de viata a bateriilor.

Pai costa cam la fel ca adaptoarele circulare pentru flash si sensibil mai ieftin decit flash-urile dedicate de firma. Durata de viata a LED-urilor albe se masoara in zeci de mii de ore de functionare (din cite stiu), iar acumulatorii cu ioni de litiu tin cit tin toti acumulatorii din categoria lor: citeva sute de cicluri. Din fericire, atunci cind e utilizata indoors, lampa poate fi alimentata si direct de la incarcatorul de acumulatori. Nu cred ca un fotograf ar fi nevoit sa-si cumpere a doua lampa, pentru ca prima a devenit inutilizabila.

mandea scrie:In general sunt de acord ca internetul (inclusiv youtube si chiar forumul acesta) este o resursa extrem de importanta de informatii legate de orice domeniu, insa (cred ca am mai spus-o si de asta am dat exemple concrete - imi pare rau ca nu s-a facut referire in discutii la ele) parca se zice ca "experienta e mama intelepciunii".

Internet-ul este, indiscutabil, o uriasa mina de informatii in orice domeniu, cu conditia sa ai discernamintul necesar pentru a distinge intre filonul de informatie pe care te poti baza si sterilul care il inconjoara. Altfel risti sa iei de bune parerile mai mult sau mai putin neavenite ale unor Ken Rockwelli care debiteaza tot felul de timpenii pe un ton cit se poate de autoritar. Iar cu acest discernamint nu te nasti si nici nu-l cumperi de la F64, trebuie sa ti-l formezi "the hard way", citind carti si articole scrise de persoane de incredere, tragind cu urechea la discutiile unora mai priceputi si, nu in ultimul rind, experimentind pe cont propriu.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv Macro ptr D300

Mesajde Dinu Lazar » Vin Mar 13, 2009 7:07 pm

Hop si eu la inghesuiala pe aici, mii de scuze.

Din experienta mea, lucrurile stau asa: pentru aparate care pot reda o imagine buna la 800 ISO ( deci mai mult cele FX decit cele DX) si distante de fotografiere de nu mai mult de 40cm ( de la sursa de lumina masurat, nu de la planul filmului) si pentru subiecte care nu se misca foarte repede, si care nu necesita diafragma 16, adaptoarele cu leduri sunt foarte bune. Fiintele nu prea merg, pentru ca sunt cam orbite ( nici portret nici libelule nu prea am facut cu succes cu leduri)
Adaptoarele circulare care se monteaza pe blit: foarte bune, aceleasi rezultate se pot obtine ca si la folosirea unor blituri circulare, mult mai scumpe.
Acu`, cine zice D300, zice semipro, deci un blit circular dedicat nu ar fi chiar o tragedie economica de cumparat, si se obtin cele mai bune rezultate, mai ales daca e TTL.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv Macro ptr D300

Mesajde mandea » Lun Mar 16, 2009 10:35 am

Nu vreau sa transform topic-ul asta intr-unul pentru blituri (daca vreun admin considera de cuviinta sa mute raspunsurile acestea la o alta categorie sa o faca LE: - am facut deja viewtopic.php?f=22&t=311) ) dar mai am nevoie de un sfat.
M-am hotarat pentru un blit circular, in ideea ca voi beneficia (pe langa folosirea la mactro) de modul cum distribuie lumina pentru portrete facut la distanta mai mica (50 mm pe DX) si il pot folosi si ca o alta sursa de lumina "standard" intr-un sistem CLS alaturi de SB600, comandate de blitul incorporat in D80.
Credeti ca are sens?
Multam!
Ultima oară modificat de mandea pe Lun Mar 16, 2009 11:31 am, modificat de 2 ori în total.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Blituri circulare

Mesajde mandea » Lun Mar 16, 2009 11:14 am

Am creat acest topic pentru a continua o discutie inceputa la categoria obiective.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Blituri circulare

Mesajde mandea » Lun Mar 16, 2009 11:15 am

preluare din viewtopic.php?f=21&t=66&start=40#p2697
Mai am nevoie de un sfat.
M-am hotarat pentru un blit circular, in ideea ca voi beneficia (pe langa folosirea la mactro) de modul cum distribuie lumina pentru portrete facut la distanta mai mica (50 mm pe DX) si il pot folosi si ca o alta sursa de lumina "standard" intr-un sistem CLS alaturi de SB600, comandate de blitul incorporat in D80.
Credeti ca are sens?
Multam!
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Blituri circulare

Mesajde sorinls » Lun Mar 16, 2009 11:21 am

mandea scrie:... si il pot folosi si ca o alta sursa de lumina "standard" intr-un sistem CLS alaturi de SB600, comandate de blitul incorporat in D80.


cum adica? spune exact ce vrei sa-ti cumperi.
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori