Acum este Vin Mar 29, 2024 1:44 am

Articole Nikonisti.ro

Bliţuri Circulare

Blituri externe de la Nikon

Re: Blituri circulare

Mesajde mandea » Lun Mar 16, 2009 11:26 am

@sorinls Nu stiu ce sa cumpar, inca - de asta am scris.
Vreau sa stiu daca se aplica in practica ce am mentionat mai sus.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Obiectiv Macro ptr D300

Mesajde mandea » Lun Mar 16, 2009 11:29 am

mandea scrie:Nu vreau sa transform topic-ul asta intr-unul pentru blituri (daca vreun admin considera de cuviinta sa mute raspunsurile acestea la o alta categorie sa o faca - LE: - am facut deja viewtopic.php?f=22&t=311) dar mai am nevoie de un sfat.
M-am hotarat pentru un blit circular, in ideea ca voi beneficia (pe langa folosirea la mactro) de modul cum distribuie lumina pentru portrete facut la distanta mai mica (50 mm pe DX) si il pot folosi si ca o alta sursa de lumina "standard" intr-un sistem CLS alaturi de SB600, comandate de blitul incorporat in D80.
Credeti ca are sens?
Multam!
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

p3

Mesajde Dan Pop » Lun Mar 16, 2009 11:34 am

mandea scrie:M-am hotarat pentru un blit circular, in ideea ca voi beneficia (pe langa folosirea la mactro) de modul cum distribuie lumina pentru portrete facut la distanta mai mica (50 mm pe DX) si il pot folosi si ca o alta sursa de lumina "standard" intr-un sistem CLS alaturi de SB600, comandate de blitul incorporat in D80.
Credeti ca are sens?

Greu de raspuns fara a sti ce blit circular ai in vedere. Eu nu stiu ca Nikon sa produca asa ceva, iar produsele altor firme nu stiu daca sint compatibile cu sistemul CLS de la Nikon. Solutia Nikon pentru macrofotografie se bazeaza pe doua SB-R200 atasate de obiectiv si comandate de un SU-800 (kit-ul R1C1).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Blituri circulare

Mesajde mandea » Lun Mar 16, 2009 12:21 pm

Dan Pop scrie:Greu de raspuns fara a sti ce blit circular ai in vedere. Eu nu stiu ca Nikon sa produca asa ceva, iar produsele altor firme nu stiu daca sint compatibile cu sistemul CLS de la Nikon. Solutia Nikon pentru macrofotografie se bazeaza pe doua SB-R200 atasate de obiectiv si comandate de un SU-800 (kit-ul R1C1)..


Am mai primit ceva informatii si de la Dl. Grozescu, probabil ca voi mai lua un sb800 (sau sb900) si un adaptor link magazin online.

Va multumesc pentru informatii.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Blituri circulare

Mesajde Dan Pop » Lun Mar 16, 2009 12:40 pm

mandea scrie:Am mai primit ceva informatii si de la Dl. Grozescu, probabil ca voi mai lua un sb800 (sau sb900) si un adaptor link magazin online.

Atentie! Adaptorul respectiv se potriveste doar la SB800, capul lui SB900 are cu totul alta geometrie. Nu am auzit inca de un adaptor circular pentru SB900, desi sint si eu interesat de asa ceva.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Blituri circulare

Mesajde mandea » Lun Mar 16, 2009 12:44 pm

Am observat asta, multam. Caut si eu pentru SB900 fara succes inca, poate ne ajuta cineva de pe forum.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Bliţuri Circulare

Mesajde Sabina » Lun Mar 16, 2009 1:31 pm

Un pic de offtopic - Am măcelărit astea două topicuri, mulţumită quote-urilor încă se înţelege despre ce e vorba pe topic :) de acum ar trebui să fie în regulă.
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Bliţuri Circulare

Mesajde mandea » Lun Mar 23, 2009 11:30 am

Revin la discutia despre adaptorul circular si anume:

Daca voi folosi cu SB800 si un obiectiv 105 mm VR nu va fi lumina difuzata de adaptor alterata de lungimea obiectivului, ceva in genul umbrei generate de parasolar la folosirea blit-ului built-in (exemplu exagerat) luind in calcul si distanta mica dintre subiect si obiectiv in cazul fotografiei macro?

Poate fi acest adaptor translatat pe orizontala pentru a ajunge cat mai inspre capatul obiectivului?
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Bliţuri Circulare

Mesajde sorinsava » Lun Mar 23, 2009 11:53 am

adaptorul ala vad ca e fix ca lungime.
inainte sa-ti cumperi poti sa iti mesteresti ceva acasa. google dupa DIY ringflash.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Bliţuri Circulare

Mesajde Dan Pop » Lun Mar 23, 2009 2:36 pm

mandea scrie:Daca voi folosi cu SB800 si un obiectiv 105 mm VR nu va fi lumina difuzata de adaptor alterata de lungimea obiectivului, ceva in genul umbrei generate de parasolar la folosirea blit-ului built-in (exemplu exagerat) luind in calcul si distanta mica dintre subiect si obiectiv in cazul fotografiei macro?

Singurul mod de a gasi raspunsul este un drum pina la magazinul foto favorit pentru un mic test.
mandea scrie:Poate fi acest adaptor translatat pe orizontala pentru a ajunge cat mai inspre capatul obiectivului?

Nu, dar poate fi mutat flash-ul mai in fata, folosind un bracket gen link magazin online si comandat de flash-ul de pe aparat in mod commander. Se poate folosi si un cablu TTL SC-28, dar costa aproape de doua ori mai mult decit bracket-ul. Prima fotografie din serie lasa sa se inteleaga ca pozitia pe verticala a flash-ului in raport cu obiectivul poate fi controlata din cele doua suruburi Philips (cu cap in cruce).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori