Acum este Joi Mar 28, 2024 7:56 pm

Articole Nikonisti.ro

Bliţuri Circulare

Blituri externe de la Nikon

Re: Bliţuri Circulare

Mesajde mandea » Mar Mar 31, 2009 11:13 am

Am fost la F64 si prin amabilitatea celor de acolo am testat un Blitz circular Macro Metz 15 MS-1 MacroSlave TTL link magazin online si Adaptor Ringflash (blitz circular) pentru Nikon Speedlight SB800 link magazin online.
Am petrecut ceva timp acolo si le-am testat pe D80 cu obiectiv Nikkor Micro 105 mm VR si Nikkor 18-135mm (din kit-ul D80).

Am fost neplacut surprins de dimensiunile adaptorului (mult prea mari dupa parerea mea). Acesta are o pozitie total nefericita, impiedicand accesul la inelul de focalizare de pe obiectiv, practic obiectivul fiind acoperit in intregime, acest lucru ingreunand si priza. Asadar este foarte greu de folosit la fotografierea din mana mai ales in conditiile precare pentru fotografia macro in afara studioului. In plus este aplicata o tensiune destul de mare asupra blitului SB800 (care a mai fost si zgariat din fericire era al unui prieten :)) ) tot sistemul parand a fi foarte fragil si instabil. Din punct de vedere al iluminarii lucrurile au stat mai bine, in sensul ca lumina a fost foarte buna atat pentru aplicatii macro dar si pentru portrete (cei de la F64 mi-au spus ca este folosit mai ales in fotografia fashion, in studio) iar dimensiunile considerabile au eliminat din start banuiala mea ca obiectivul ar putea influenta lumina.
Nu mi s-a parut o solutie potrivita pentru ce-mi doresc eu (macro in natura).

Solutia blitzului circular mi s-a parut mult mai eleganta. Acesta are dimensiuni mult mai mici si se monteaza pe filetul obiectivului (este nevoie de ceva reductii pentru a reusi aceasta). Este comandat de blitz-ul incorporat in camera peste care se pune un filtru IR.
Blitz-ul dispune de doua lampi laterale care in functie de distanta fata de subiect pot fi inclinate spre interiorul sau exteriorul axului optic, insa in cazul portretelor se observa umbre deranjante (probabil din cauza dimensiunii destul de mici). Pentru macro lucrurile stau mai bine, aceasta fiind principala aplicatie a acestui blit.
Sunt disponibile o serie de setari insa faptul ca la un moment dat s-a terminat programul celor de la F64, m-a facut sa nu pot trage o concluzie finala, inca o vizita fiind necesara pentru a petrece mai mult timp folosindu-l.
Pana atunci, mi-ar placea sa primesc ceva pareri avizate referitoare la folosirea acestui gen de accesoriu.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Bliţuri Circulare

Mesajde Dinu Lazar » Mar Mar 31, 2009 8:11 pm

Lumina care vine de la un blit circular este foarte speciala, este cu totul aparte, are caracteristici unice, care pot sau nu sa placa unuia sau altuia, si lumina de la doua surse este cu totul si cu totul altceva, chiar daca ele sunt foarte apropiate de axul optic. Sunt doua capitole destul de separate in iluminare. Efectul este foarte diferit. Genul de fotografie pe care il faceti, exercitiul, va va dicta ce va trebuie.
you pay what you get
Avatar utilizator
Dinu Lazar
 
Mesaje: 368
Membru din: Lun Feb 02, 2009 2:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Bliţuri Circulare

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Apr 01, 2009 1:44 am

mandea scrie:, m-a facut sa nu pot trage o concluzie finala, inca o vizita fiind necesara pentru a petrece mai mult timp folosindu-l.


Daca e vorba de Metz 15, va trebui sa astepti viitorul transport, ieri seara nu mai era in stoc, cand sa pun si eu mana pe unul.

Dar aud ca vin curand :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Bliţuri Circulare

Mesajde Dan Pop » Joi Apr 02, 2009 5:40 pm

mandea scrie:Am fost la F64 si prin amabilitatea celor de acolo am testat un Blitz circular Macro Metz 15 MS-1 MacroSlave TTL link magazin online si Adaptor Ringflash (blitz circular) pentru Nikon Speedlight SB800 link magazin online.
Am petrecut ceva timp acolo si le-am testat pe D80 cu obiectiv Nikkor Micro 105 mm VR si Nikkor 18-135mm (din kit-ul D80).

Cum ai testat Metz 15 pe 105 VR? Pagina de pe F64 spune ca vine cu adaptoare de prindere pe 52, 55 si 58 mm, iar obiectivul are filet de filtre de 62 mm... Asta e motivul pentru care eu nu i-am acordat nici o atentie pina acum, dar daca poate fi montat pe filet de 62 mm o sa-mi pun si eu o alerta de stoc pe el...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Bliţuri Circulare

Mesajde Dan Pop » Vin Apr 03, 2009 10:26 am

Dan Pop scrie:Cum ai testat Metz 15 pe 105 VR? Pagina de pe F64 spune ca vine cu adaptoare de prindere pe 52, 55 si 58 mm, iar obiectivul are filet de filtre de 62 mm... Asta e motivul pentru care eu nu i-am acordat nici o atentie pina acum, dar daca poate fi montat pe filet de 62 mm o sa-mi pun si eu o alerta de stoc pe el...

Am gasit singur raspunsul, intre timp, sub forma adaptorului link magazin online.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron