Acum este Mie Apr 24, 2024 1:37 am

Articole Nikonisti.ro

Lampa SB600

Blituri externe de la Nikon

Re: Lampa SB600

Mesajde soulwise » Joi Mar 05, 2009 5:45 pm

Revin cu prima impresie ( tocmai l-am primit ) .
Calitate a constructiei de nota 10 , arata chiar mai bine decat in fotografii sau filmuletele care circula pe net .
Se vede clar o imbunatatire a iluminarii si recomand chiar si incepatorilor ca mine un flash extern .
Nu pot decat sa fiu bucuros ca mi-am cumparat asa ceva si sper sa revin cu un update odata ce ii voi fi invatat toate functiile .
O alta intrebare as avea insa .
Avand in vedere ca nu il pot declansa de la distanta cu D40-ul meu credeti ca il pot declansa cu un kit radio ca acesta :
http://www.f64studio.ro/det.php?id=328&pid=8368 ??

Cu stima domnilor
M.
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lampa SB600

Mesajde sorinls » Joi Mar 05, 2009 5:55 pm

cel mai bine stiu cei de la magazin insa sb600 n-are mufa de sync pe cablu ca sb800 deci iti trebuie ceva sa-l declanseze prin hotshoe
daca te simti inginer se poate si asa http://www.flickr.com/photos/akeeh/2069 ... 3315220873
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lampa SB600

Mesajde Dan Pop » Joi Mar 05, 2009 6:10 pm

sorinls scrie:cel mai bine stiu cei de la magazin insa sb600 n-are mufa de sync pe cablu ca sb800 deci iti trebuie ceva sa-l declanseze prin hotshoe

Asta n-ar fi o problema, pentru ca atit transmitatorul cit si receptorul merg si pe hotshoe si pe cablu de sincronizare.

Adevarata problema potentiala este compatibilitatea dintre receptor si flash. Pagina de pe F64 listeaza niste modele Canon si Nissin care nu sint compatibile, dar nu spune nimic de Nikon. Asa ca e de mers la F64 si facut un test.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lampa SB600

Mesajde soulwise » Joi Mar 05, 2009 6:36 pm

Ca de obicei imi dati de gandit .
Cred ca asa voi face cand voi dori sa cumpar un declansator radio , musai sa ma duc la sediul F64 ca sa fac un mic test .
Sper sa si am posibilitatea sa fac asa ceva - adica sa mi se permita .

Cu stima domnilor , am de studiat in noaptea asta :D .
M.
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lampa SB600

Mesajde Dan Pop » Joi Mar 05, 2009 8:15 pm

soulwise scrie:musai sa ma duc la sediul F64 ca sa fac un mic test .
Sper sa si am posibilitatea sa fac asa ceva - adica sa mi se permita .

Nu numai ca ti se va permite, vei primi si toata asistenta necesara din partea lor. O vizita la F64 sau la FotoHobbyShop este oricind o placere.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lampa SB600

Mesajde Dan Pop » Joi Mar 05, 2009 8:35 pm

soulwise scrie:musai sa ma duc la sediul F64 ca sa fac un mic test .

Daca tot te duci, poti incerca si niste declansatoare de flash prin simpatie de la flash-ul aparatului. Sint mult mai ieftine decit un declansator radio si nu necesita baterii. N-am folosit niciodata asa ceva, deci ii las pe altii sa comenteze pe seama avantajelor si dezavantajelor unui astfel de sistem.

Un dezavantaj evident este faptul ca orice flash folosit in raza de actiune a declansatorului ti-l va activa si pe al tau, dar asta nu e o problema cind lucrezi fara "concurenta" prin zona.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lampa SB600

Mesajde soulwise » Joi Mar 05, 2009 11:26 pm

Am contemplat si eu posibilitatea unui astfel de declansator domnule Dan Pop , dar ce ma fac daca vreau sa declansez numai SB 600 -le fara a fi nevoie sa declansez si blitz-ul de pe aparatul meu ??
In aceasta situatie cred ca as fi un pic blocat , sau nu ??
Tocmai de aceea am ales radio-ul :) .

Cu deosebit respect .
M.
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lampa SB600

Mesajde Dan Pop » Vin Mar 06, 2009 8:43 am

soulwise scrie:Am contemplat si eu posibilitatea unui astfel de declansator domnule Dan Pop , dar ce ma fac daca vreau sa declansez numai SB 600 -le fara a fi nevoie sa declansez si blitz-ul de pe aparatul meu ??
In aceasta situatie cred ca as fi un pic blocat , sau nu ??

In practica de amator, asemena situatii sint mai mult academice. Nu stiu daca D40 permite controlul flash-ului intern, dar daca da, il poti seta pe cea mai mica treapta de putere, astfel incit impactul lui asupra fotografiei sa fie neglijabil.
soulwise scrie:Tocmai de aceea am ales radio-ul :)

Si aici e un semn de intrebare: o sa dea D40-ul semnal de sincronizare daca flash-ul intern nu e activat si nici nu detecteaza prezenta unui flash Nikon in hotshoe? Vei testa si vei afla.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lampa SB600

Mesajde nikonians_ro » Vin Mar 06, 2009 10:04 am

soulwise scrie: musai sa ma duc la sediul F64 ca sa fac un mic test .Sper sa si am posibilitatea sa fac asa ceva - adica sa mi se permita .

In toamna anului trecut m-am dus eu la f64 pentru aceeasi problema . Am vrut sa imi iau un set transmitter/receiver radio. Din pacate , am fost cateva zile consecutive la ei si nu era nimeni care sa se priceapa la chestiile astea. Nu stiau nici produsele pe care le aveau pe stoc daca pot declansa blituri externe dedicate. Si in principiu o proba de genul asta e dificila fiindca trebuie desigilat produsul si daca il desigileaza trebuie sa-l cumperi. Poate intre timp s-au mai documentat in domeniu asta.
In rest sunt super baietii. Eu mi-am luat multe de acolo si am fost foarte multumit de fiecare data numai ca la capitolul asta i-am prins in offside. Totusi poti incerca fiindca vad ca si-au marit gama de produse la capitolul asta si banuiesc ca au fost instruiti cu privire la modul de functionare. Te sfatuiesc totusi sa te duci intr-un interval orar cand nu este prea aglomerat.
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Re: Lampa SB600

Mesajde sorinls » Vin Mar 06, 2009 11:47 am

ar fi mai simplu daca ne-ai spune ce fel de poze vrei sa faci pe wireless. poate n-ai nevoie decit de un cablu.
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori