Acum este Vin Apr 26, 2024 5:39 pm

Articole Nikonisti.ro

Lampa SB600

Blituri externe de la Nikon

Re: Lampa SB600

Mesajde soulwise » Vin Mar 06, 2009 12:23 pm

@ Dl nikonians_ro

Multumesc de sfat , lucrez si eu la o firma care are legatura cu vanzarile online ( IT ) , stiu cam cand sa ma duc in principiu . Sper ca intr-adevar sa se mai fi instruit baietii asupra subiectului . :)

@ Dl Dan Pop


Ca de obicei raspunsuri la obiect .
Aveti dreptate , musai sa ma deplasez pana acolo pentru teste , daca nu imi ramane posibilitatea declansatorului optic .

@ Dl sorinls

Ma intereseaza fotografia de produs si de portret

Cu stima domnilor .
M.
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lampa SB600

Mesajde sorinls » Vin Mar 06, 2009 12:28 pm

cumpara-ti un cablu ttl, un SC-... e suficient pt produs
iar pentru portrete reflecta lumina de ceva la lungimea maxima a cablului. sb600 are destul suc in el si te joci din zoom si/sau iti confectionezi un snoot
Avatar utilizator
sorinls
 
Mesaje: 95
Membru din: Mie Feb 11, 2009 11:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lampa SB600

Mesajde voodooeye_69 » Vin Mar 20, 2009 11:09 am

Din experienta mea cu SB 600..am unul care anul trecut a inceput sa dea rateuri, declansa de genul 2-3 din 10. In prima faza am zis ca asta e si gata. Fiind la o nunta am luat blitzul colegului meu (cameraman) si dupa vre-o 2-3 ore a inceput si ala sa faca figuri. Le-am pus pe D80 apoi pe D300. La fel. In prima faza am zis ca aparatul meu da ceva curenti aiurea (sunt total out of technic). In final am ajuns cu ele la un nene din Arad care repara aparate foto si echipament si mi-a zis ca e lampa dusa. normal ca am fost sceptic fiind la ambele blitzuri in acelasi timp dar se pare ca a avut dreptate. Costul reparatiei a fost 100 RON/bucata. In prezent merg foarte bine ambele. El zicea ca in mare parte vina o poarta difuzoarele folosite care nu permit o buna degajare a caldurii produsa de lampa si care duc la o autoincalzire si distrugere a lampii. Asa o fi, pretul reparatiei a fost rezonabil avind in vedere ca am facut peste 30 de nunti cu un blitz deci lampa intra in categoria consumabile.
voodooeye_69
 
Mesaje: 48
Membru din: Dum Feb 15, 2009 2:36 pm

Re: Lampa SB600

Mesajde Kytan666 » Mar Mai 12, 2009 11:29 pm

fac fotografie si electronica .... intradevar s-a scris pe aici : lampile sunt cu descarcare in gaze , nu au filament dar au un numar de aprinderi , si numarul creste sau scade in functie de puterea descarcata in ele si temperatura la care ajung .
la puteri mici sunt lampi care tin 100 de ani , celebrele IFK120 - nu mai stiu valorile dar la cea mai mica putere tineau sute de ani , la puterea folosita prin toate bliturile care le foloseau (urss in special) tineau cam 10 ani la o medie de un film pe zi si "modate" la o putere dubla cam un an ..

lampa crapata si inegrita nu tine de problemele de declansare , lampa are xenon inauntru daca e fisurata si intra aer nu se mai aprinde deloc , daca inca se aprinde inseamna ca inca nu a crapat de tot mai ales ca lampile noi sunt concepute ceva de genul geamurilor securizate. daca condesatorul stocheaza energie cat sa te scuture bine sau face o scanteie generoasa daca e scurtcircuitat (nu recomand deoarece poate exploda) inseamna ca e bun , contactul la acumulatori se testeaza facand poze la flash maxim consecutiv (condesatorul se va goli de fiecare data si va trebui incarcarea lui, daca trage cateva cadre consecutiv contactele sunt bune ) sau flasuri la minimul de putere si fara preflash , deobicei condesatorul poate stoca 2-3 flasuri mici fara a necesita incarcare .. daca da rateuri in ultimul caz slabe sanse sa fie din acumulatori . in afara de contactele in hotshoe, si electronica mai este o componenta foarte inportanta , triggerul lampii (lampa primeste un impuls de ~ 4 KV pentru aprindere) si transformatorul ala minuscul care ridica tensiunea poate da rateuri ... circuitul de incarcare a condensatorului care ridica tensiunea de la 4.8V la 300-400v cat are nevoie lampa se poate testa pentru probleme ascultand blitul , flash cu urechea pe el si daca se aude piuitul ala insemna ca functioneaza daca nu mai piuie dupa flash si urmatorul flash nu mai apare acolo e buba ...
Ca sa scurtez povestea lampile sunt cam ultima problema daca nu a fost folosit extrem ..
Kytan666
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Ian 29, 2009 7:02 pm

Re: Lampa SB600

Mesajde dmn_ovidiu » Dum Iul 05, 2009 2:13 pm

Salutare!am un blitz sb-600 si cred ca s-a ars lampa,imi poate spune cineva de unde as putea face comanda pt o lampa?
dmn_ovidiu
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iul 05, 2009 1:58 pm

Re: Lampa SB600

Mesajde soulwise » Dum Iul 05, 2009 4:19 pm

Cel mai bine il trimiti in service daca nu te pricepi .
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lampa SB600

Mesajde dmn_ovidiu » Joi Iul 09, 2009 2:34 pm

Asa am si facut.am avut noroc ca blitzul era inca in garantie.cat tine despre seriozitatea celor de la skin.......jos palaria!!!alaltaieri l-am trimis,ieri mi l-a facut si azi la 1 l-am si primit!
dmn_ovidiu
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iul 05, 2009 1:58 pm

Re: Lampa SB600

Mesajde mircea » Sâm Oct 03, 2009 3:35 am

SB600 cazut de pe stativ, a batut o rafala in umbrela, umbrela a scapat nesupravegheata de cine era langa mine...
Sunat Skin. Trimis Skin. Garantie in alb BH. Nevalabila. Ma intreb daca trimiteam in Ungaria, se putea rezolva ceva pe seria/modelul aparatului cu acea garantie?
Revenit SB600 de la Skin.
100ron surubatul (depanarea)
40ron lamputa
40ron transportul + ceva rambus. Cam asa au fost costurile. Dar nici dansii nu pot spune exact, ce probleme are produsul respectiv, decat dupa inspectie, care e si normal, costa 100ron, daca nu e in garantie. Din cate stiu eu cel putin. Un telefon la dansii ar rezolva o parte din nelamuriri.
Deci ar fi cam 200ron toata nebunia.
Desi...personal, eu sunt de alta parere. Mi s-a spus ca se va inlocui si partea de plastic din fata, odata cu lampa, desi nu s-a schimbat. Deci no comment. Lucrand in domeniul tehnic, consider ca totul depinde pe ce mana cade, ce chef are persoana respectiva si asa mai departe.
Imi pare rau de asemenea, pentru ca, din cate am auzit, pe ebay cu 50ron ai acasa lampa, transport gratis. Cu putina dexteritate...cine stie.
Unii sunt multumiti de Skin, altii nici nu vor sa auda. Eu momentan sunt neutru, cu toate ca mai am o nemultumire. Nu vreau sa fac reclama aiurea, gratis, insa...precum am spus, cred si consider ca, conteaza faptul pe ce mana de tehnician cade produsul respectiv.

Pacat, ca e ca nou.
A luat si SB800, culmea, la nici 5 minute o tranta, identica...Nu a patit nimic, spre fericirea mea.
SB600 era la a doua cadere.
Acum le asigur cu elastic de bratul umbrelei. Mai este si acel disc care se pune (sau infipt) pe stativ, insa eu nu am folosit. Foloseste cineva?
SB24, dupa atatia ani merge fara probleme. Posibil sa iau un SB28. Ce ar fi mai indicat SB28 sau SB600?
Multumesc.

LE. Acum vad din pdful din thread, ca pretul pentru diagnosticare la SB-uri e 50ron...Nice. O sa caut foaia de interventie Skin maine, cred ca. Curiozitatea asta...
family | fotograf familie
wedds | fotograf nunta
-
Contact via email. Multumesc!
Avatar utilizator
mircea
 
Mesaje: 239
Membru din: Joi Mai 28, 2009 1:14 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lampa SB600

Mesajde Dan Pop » Sâm Oct 03, 2009 8:47 am

mircea scrie:100ron surubatul (depanarea)
40ron lamputa
40ron transportul + ceva rambus. Cam asa au fost costurile. Dar nici dansii nu pot spune exact, ce probleme are produsul respectiv, decat dupa inspectie, care e si normal, costa 100ron, daca nu e in garantie. Din cate stiu eu cel putin. Un telefon la dansii ar rezolva o parte din nelamuriri.
Deci ar fi cam 200ron toata nebunia.
...
LE. Acum vad din pdful din thread, ca pretul pentru diagnosticare la SB-uri e 50ron...Nice.

Asa e, dar cei 100 lei ai tai includ nu numai diagnosticarea, ci si costul manoperei de inlocuire a lampii, care, conform tabelului ar trebui sa fie de vreo 60 lei, iar 50 + 60 = 110 lei. Nu te-a pacalit nimeni.

Iar valoarea unui certificat de garantie in alb este nula oriunde pe mapamond, cu exceptia dealerului/magazinului de la care a fost cumparat aparatul, unde factura are valoare de certificat de garantie, daca certificatul original a fost lasat in alb.

In Germania, am trimis si un laptop la service in garantie, ducindu-l inapoi la magazinul de unde l-am cumparat si prezentind doar factura (alt document nici nu aveam la el).

Schimbatul unei lampi in regim de DIY nu e mare lucru, partea mai delicata este diagnosticarea problemei cauzate de caderea flash-ului. Daca problema e in alta parte, ai dat 50 lei pe o lampa cu care nu prea ai ce face...
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lampa SB600

Mesajde mircea » Lun Oct 05, 2009 1:43 am

Si BH cum stiu ca e de la ei?:)

Acum stiti ce e ciudat? Managementul in general la echipamente electronice - it sucks! No offense, dar au cod de bare! Ce e asa de greu? Si daca scaneaza, ca deh, tre sa trimiti si praful din cutie cand trimiti ceva la reparat, adica cutie, manuale, hartii, etc, vor observa ca e luat de la BH sau xxx magazin, la data cutarica, de nenea cutarica, din tara cutarica....
Plus, daca platesti un lucru luat din America, nu platim si vama? Nu e cumparat legal? Si de ce ma rog sa nu avem garantie? Scrie Nikon EU cumva? Scrie Nikon pe ele! Nikon...face produse in toata lumea. Daca dvs nu sunteti american, asta inseamna ca o sa cumparati doar din Romania produse Nikon sau orice alta marca? Ce va opreste sa luati din America? Garantia? Sa fim seriosi. Vina o are Nikon pentru acest lucru. Daca sunt roman,chienz,ungur,neamt si merg in state, am nevoie de un produs Nikon si il iau de acolo din vari motive si nu conteaza care, ci am nevoie de produsul acela care scrie mare, lat si alb Nikon si vin in tara, il dau de un perete x si nu mi merge nu stiu ce "patratele" pe el si face glume cand am nevoie de acel produs Nikon, de ce sa nu il duc in Romania, la Skin sau whatever, sa repare pentru ca am garantie la el. Si pe garantie scrie clar...sau nu scrie, ca e in alb. A fost luat de la BH, pe data x, verificati. Skin trage un scan, intra intr-o baza de date si ... ce gaseste?! Produsul x a fost luat de la BH. Skin si Nikon 2 ani garantie! Bun....hai sa-l facem la om ca are nevoie de el, de asta plateste in plus pentru echipemente galben-negru, pentru ca noi, Nikon, sa ii oferim cea mai buna sadisfactie pe care poate sa o aibe un fotograf si sa fie multumit de faptul ca ales acest sistem, adica pe NOI, Nikon.
*De fapt "garantia" e un mare bullshit! Scuze de expresie, dar e bataie de joc! Si stiti foarte bine la ce ma refer :)

Adica, zilnic, vezi tolomacii cu se dau in barci pe motiv ca scrie Nikon, pe curea. Ete fis! Dar ei nu o fac pentru ca fac poze bune, pentru ca au acel zen al fotografului, pentru ca nu au acea disciplina interioara pe care o are un fotograf si se dobandeste oricum cu greu si dupa multi ani, pentru ca sunt un fel de manelisti de prost gust, care incerca sa faca fala la acel lucru, cand ei de fapt se fac de rusine!
Nikon ar trebui sa fie mandri, ca in cultura japoneza, ce o are in sange, ca cineva a ales acesta katana. Aveau respect fata katana, dar mai presus de ea, era fotograful, care avea arma langa el, mereu.
Sper ca ati inteles legatura.
Faptul ca ai aparat nu te face fotograf, totodata. Iar garantia, repet, e o nesimtire...al acestei atitudini pe care o are orice brand, nu numai Nikon. Esti in vacanta, cumperi ceva, iar daca se strica, trebuie sa il trimiti in x tara, sa capeti x garantie, ca sa iti repare x stricaciune...Ca sa nu o lungesc, e bataie de joc!
family | fotograf familie
wedds | fotograf nunta
-
Contact via email. Multumesc!
Avatar utilizator
mircea
 
Mesaje: 239
Membru din: Joi Mai 28, 2009 1:14 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

cron