Acum este Vin Mar 29, 2024 1:55 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon d7100 &sb700

Blituri externe de la Nikon

Nikon d7100 &sb700

Mesajde AndreiTrif » Lun Sep 09, 2013 3:24 pm

Salut.Sunt incepator,am achizitionat un sb700 azi dar am o problema.Vreau sa declansez of body dar problema este ca nu declanseaza decat impreuna,blitzul de pe body si sb700 care este pus pe stativ.Eu as vrea sa declansez doar Sb700.nu se poate daca e off body decat amandoua deodata?poate suna prostesc ce intreb dar din cate am inteles de la d7000 poti declasa off body cu ajutorul blitzului incorporat dar ma incurca ca declanseaza si el la randul lui.va rog sa ma ajutati daca se poate face ceva.ms mult


am reusit.am realizat asta dupa ce am facut intuneric in camera sb-ul l-am indreptat in alta parte si aparatul in partea opusa si am realizat ca blitul incorporat doar dadea un preblitz pt masurare si era inregistrata informatia pe senzor doar dupa ce declansa sb-ul.asta e.sa stiti si voi poate mai ajuta pe cineva informatia asta:)) numai bine.
AndreiTrif
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Sep 09, 2013 3:20 pm

Re: Nikon d7100 &sb700

Mesajde Casper » Lun Sep 09, 2013 7:22 pm

Daca incerci sa folosesti D7100 ca si commander flash, btliturile o sa declanseze mereu impreuna (asa o sa ti se para). Ceea ce nu vezi tu este faptul ca de fapt sunt mai multe descarcari ale flasului on camera care folosesc la masurarea TTL si la sincronizare cu SB-ul. Deci fara nu merge :), asa funcioneaza sistemul CLS al Nikon.

Vestea buna e ca in modulul Commander Mode ai posibilitatea de a alege rolul fiecarui flash. Astfel poti sa selectezi -- pt cel built-in si TTL pt SB si astfel o sa ai in momentul fotografierii doar lumina data de SB (totusi in cazul in care fotografiezi de aproape sau ai o suprafata lucioasa in spatele subiectului o sa se vada si influenta flasului buit-in - pt a combate asta exista un accesoriu care blocheaza lumina data de blit-ul built in)

Alegand la ambele blituri TTL (sau M - manual) poti avea un sistem de lumini utilizand ambele blituri.

Recomandare: studiaza modul de functionare al sistemului CLS - gasesti pe net.

Daca nu vrei sa declanseze sub nici o forma blitul buit-in foloseste un commander radio ce se ataseaza pe patina aparatului etc.

Numai bine!
Amatorul intotdeauna se va lauda cu echipamentul. Profesionistul (a se intelege ca fiind cel care profeseaza) se va lauda cu fotografiile lui. Artistul isi va vedea intotdeauna de lumina lui si este destul pentru ca ceilalti sa-i laude munca.
Avatar utilizator
Casper
 
Mesaje: 251
Membru din: Vin Mar 29, 2013 11:41 am

Re: Nikon d7100 &sb700

Mesajde Mircea L » Joi Sep 12, 2013 4:56 pm

CLS e o inventie foarte misto ca si idee. Insa e loc mult pt perfectionare. Daca folosesti blit offcamera pt clienti, mergi pe triggere radio. Daca e doar hobby, foloseste CLS :)
Numai dupa ce ultimul copac va fi taiat;Numai dupa ce ultimul rau va fi otravit;Numai dupa ce ultimul peste va fi prins;Numai atunci vom descoperi ca banul nu poate fi mancat.
http://desenculumina.wordpress.com/
Avatar utilizator
Mircea L
 
Mesaje: 92
Membru din: Vin Feb 03, 2012 8:21 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon d7100 &sb700

Mesajde Casper » Sâm Sep 14, 2013 1:14 am

CLS are un mare avantaj: e gratis. Si este f bun in multe dintre situatii. Pentru inceput e ideal.

Dupa ce se dumireste cum e treaba cu blitzul si simte ca nu ii este suficient CLS-ul in conditiile cand are si bani poate trece pe comanda radio.

Atentie mare la functia TTL la achizitionarea unui sistem de comanda radio.

Numai bine!
Amatorul intotdeauna se va lauda cu echipamentul. Profesionistul (a se intelege ca fiind cel care profeseaza) se va lauda cu fotografiile lui. Artistul isi va vedea intotdeauna de lumina lui si este destul pentru ca ceilalti sa-i laude munca.
Avatar utilizator
Casper
 
Mesaje: 251
Membru din: Vin Mar 29, 2013 11:41 am

Re: Nikon d7100 &sb700

Mesajde Tudor_dx » Mie Sep 25, 2013 11:19 am

Mircea L scrie:CLS e o inventie foarte misto ca si idee. Insa e loc mult pt perfectionare. Daca folosesti blit offcamera pt clienti, mergi pe triggere radio. Daca e doar hobby, foloseste CLS :)


Ce te nemultumeste la el? Singurul incovenient este ca in anumite situatii, nu se vad bliturile dintre ele, altfel...
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori