Acum este Mar Apr 16, 2024 4:06 pm

Articole Nikonisti.ro

Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt Niko

Blituri externe de la Nikon

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde gabyte00 » Mar Noi 18, 2014 10:50 pm

@moaartea - Ai folosit yongnuo si in TTL? Cum se comporta? Merge compensarea de flash? Am avut si eu o saptamana un set pixel king pro cu doua receivere si din ce m-am jucat mi-au placut f mult. Am fost la o nunta pe malul lacului in Corbeanca si le-am folosit intens la apusul soarelui. Au mers f bine insa Manual. M-am jucat cu TTL putin si mi se pare ca subexpun mult si cum zice si dl. Grozescu compensarea nu merge nici din camera nici de pe ecranul lui-ului.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde moaartea » Mie Noi 19, 2014 12:00 am

gabyte00 scrie:@moaartea - Ai folosit yongnuo si in TTL? Cum se comporta?


eu in interior le folosesc cam in proportie de 98-99% in manual. din ce le-am folosit ttl am pus 3 blituri prin camera si le-am pus cate unu pe fiecare grupa a,b,c si le-am lasat pe toate in ttl cu compensare 0 din trigger si din aparat am pus o compensare globala de + 1 parca, si asa era ok(mie imi place sa supraexpun putin pozele din camera iar ulterior sa reduc zonele supraexpuse decat sa urc expunerea in zonele intunecate in post)

cateodata cand vroiam sa vad mai tare rim light-ul si eram in ttl dadeam la acea grupa un +1.3 sau +2.3 si era ok.

afara tot compensare pe + trebuia sa am, deci ce sa zic, cred ca subexpun in ttl, dar aceeasi problema am avut-o cand foloseam CLS-ul. si acolo daca eram in ttl tot +1 trebuia sa pun la compensare altfel nu expunea corect.
si aceleasi probleme aveam in functie de pozitionarea blitului in relatie cu subiectul trebuia o diferita compensare a expunerii.

de ex atat la CLS cat si la aceste triggere daca blitul lumineaza mult din subiect(de ex e indreptat inspre subiect si e aproape de aparatul foto) atunci sa zicem ca ai compensarea expunerii la 0, daca pui blitul cat mai departe axa de fotografiere(subiectul e luminat dintr-o parte) atunci compensarea expunerii trebuia pusa la +0.7 ... +2 sau chiar mai mult daca blitul era cumva mai in spatele subiectului....aceeasi problema era si la CLS si la aceste triggere. din aceasta cauza eu le folosesc 99% pe manual, si schimb setarile rapid in functie de ce am nevoie. mentionez ca eu foloseam MATRIX metering, poate in modul SPOT sa fie alt rezultat si sa mearga mai bine, nu stiu.


gabyte00 scrie:compensarea nu merge nici din camera nici de pe ecranul lui-ului.


la mine cand folosesc mai multe grupe (deci minim 2 blituri externe fiecare blitz pe cate o grupa) compensarea la ttl functioneaza.

exemple concrete:

1->cand am un singur blitz(sau cand folosesc mai multe blituri ca sa am mai multa putere toate pe aceeasi grupa) folosesc compensarea globala pt ca sunt >99,9% in modul manual, deci nu stiu daca merge sau nu compensarea de pe ecranul la transmiter sau compensarea de la blitz din meniul aparatului dar compensarea globala functioneaza ok.

2-> fotografiez o mireasa cu 3 grupe de blituri: grupa A un blitz cu compensarea expunerii de pe transmiter(yn622-tx) setat pe la +2.3 si pus in spatele miresei si ascuns de mireasa sau in exteriorul cadrului in lateral sa nu se vaza in poza, grupa B lumina principala un blitz intr-un softbox portabil cu +0.3...+0.7 sau , si grupul c setat pe la -1...-1.7 tot in ttl in partea dreapta a miresei, de fill. compensarea globala o am pe la un +/-0.7depinde de cum vreau sa se vada sau nu cerul,daca e si soarepe pe undeva,etrc .expunerea pe manual. matrix metering.compensarea de flash de pe aparat nu o folosesc NICIODATA, dexi e pe 0. asa e ok si functioneaza ttl-ul bine in sensul ca SUNT diferente pe grupe asa cum vreau eu. nu pot sa spun daca este nevoie sau nu de aceeasi compensare ca si la CLS dar cred ca sunt tot pe acolo. setup=ul asta il faceam la inceput mai demult sau asa fac si acum cateodata cand ma grabesc si nu am timp sa setez puterea la fiecare blkitz pe manual.asa ma misc mai repede cand am doar cateva minute sa fac nustiu ce poze si nu am timp sa fac mai multe teste inainte...

totusi astea fiind spuse trebuie sa raportez un bug care dupa mine e ff mare si care ma impiedica sa folosesc ttl-ul : cand folosesc FL (flash exposure lock) din aparat imi da preflashurile ca si la CLS dar in loc sa declanseze flashurile de oricate ori vreau cu aceeasi expunere declanseaza doar un cadru acela care e primul dupa ce ai apasat pe FL. la declansarile ulterioare nu mai declanseaza bliturile care sunt setate pe ttl. cele pe manual le declanseaza. din acest motiv sunt nevoit sa comand eu manual puterea in loc sa pot folosi ttl-ul. poate acest lucru se va remedia intr-un update de firmware pe viitor, cine stie...desii parca imi amintesc ca mai demult am folosit asa ceva si functiona corect...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde gabyte00 » Mie Noi 19, 2014 8:51 am

Mulțumesc pt răspuns. Treaba cu FV lock într-adevăr e urâtă, dar după Cum spuneam nici pixel King pro nu poate fi folosit în ttl pt ca suprapune rau și nu merge compensarea, deci tot manual rămâne ca soluție. Oricum ttl as folosi doar dacă mă grăbesc sau dacă se schimba des situațiile de iluminare.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde moaartea » Mie Noi 19, 2014 3:59 pm

le-am trimis mail la producator si mi-au raspuns ca aceasta problema e prezenta doar la primele serii,cele fabricate inainte de octombrie-noiembrie 2013, ca la serile mai noi s-a rezolvat aceasta problema. mi s-a spus ca sa trimit reciverele ca sa imi schimbe ei firmware-ul si atunci o sa functioneze corect.

eu nu cred ca o sa trimit inapoi ca ma costa posta destul de mult posta si oricum eu nu folosesc prea mult FV-ul, dar e bine de stiut ca s-a rezolvat aceasta problema.

am cautat pe internat si intradevar unele persoane spuneau ca le merge bine, cei care au cumparat mai recent....ciudat e ca eu am cumparat ultimul reciver acum vreo 3 luni si nici ala nu finctioneaza corect....daca mai are cineva e interesant de aflat daca intradevar functioneaza sau nu corect....
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde liondor1969 » Vin Noi 28, 2014 8:02 am

Buna

Am o intrebare daca se poate,a testat cineva setul asta de pixel king pro in varianta D810 cu flashuri SB910? Am cumparat 3 SB 910 si vreu sa cumpar declansatoarele astea radio pentru ele,le prefer pentru ca pot pune un flash pe aparat..sper sa functioneze :)
Daca cineva are o propunere mai buna pentru declansatoare,multumesc.Am avut pocketwizard pe sistem Canon si sincer nu prea au functionat ok.
Pentru mine e important ca sa pot pune un flash si pe aparat,asta pe langa cele de pe standuri,doar ca nu stiu daca flashul de pe aparat este controlabil,daca grila de af functioneaza bine si daca poti face anumite setari pentru flash direct de pe aparat s/au trebuie facuta din meniul king pro.
Daca are cineva sugestii mai bune,multumesc
liondor1969
 
Mesaje: 45
Membru din: Vin Oct 24, 2014 7:13 am

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde rovid » Vin Feb 27, 2015 8:06 pm

Doresc sa cumpar un kit Pixel King Pro,aveti poate o alta sugestie?Multumesc frumos.
rovid
 
Mesaje: 80
Membru din: Lun Mai 26, 2014 7:54 am

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde vesz » Sâm Mar 07, 2015 10:14 pm

In atentia celor ce vor sa cumpre acest set, nu este compatibil cu YN-565, lam cumparat de la F64 si se pare ca nici ei nu stiau de aceasta problema iar acum ma cert cu ei zilnic sa imi primesc banii inapoi.
Fişiere ataşate
 pixel king.jpg
compartibilitati pixel king pro
vesz
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Dec 08, 2012 9:34 am

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde vesz » Mie Mar 11, 2015 4:24 pm

Am incercat sa pun lista la F64 la comment, dar se pare ca ia deranjat sa afle si alti de aceste probleme si nu au aprobat commentul.
vesz
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Dec 08, 2012 9:34 am

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde antidotu79 » Mie Mar 11, 2015 4:45 pm

Daca vei incerca sa introduci informatia sub forma de TEXT nu o sa deranjeze pe nimeni, dar pe ce site unde se vand diverse tipuri de produse ai vazut tu ca se pot atasa jpg-uri in comentarii?

Este o forma de a se proteja impotriva continutului irelevant, ceea ce este foarte corect din moment ce functioneaza peste tot.
antidotu79
 
Mesaje: 322
Membru din: Mie Iul 25, 2012 5:38 pm

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde vesz » Mie Mar 11, 2015 5:10 pm

am pus doar text, adica doar acele modele cu care nu este compatibil.
vesz
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Dec 08, 2012 9:34 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron