Acum este Mar Apr 23, 2024 8:59 pm

Articole Nikonisti.ro

Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt Niko

Blituri externe de la Nikon

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde nik » Mar Sep 24, 2013 7:00 pm

Azi am primit pachetul de la yongnuo store. Am luat câteva seturi de triggere yn622n și un flash yn568EX care e vârful lor de gamă. M-am jucat puțin cu ele, fără să stau să sap prin manuale etc și aici sunt câteva impresii:

1. Punerea la punct a sistemului wireless este banal de simplă dacă se folosește un SU800 peste transmitter (sau un flash Nikon ce are capacitatea de commander - excluzând pe SB800). Din acest punct de vedere, ca și posesor al unui SU800, mă declar pe deplin mulțumit de investiție. Funcționarea atât în mod iTTL cât și manual mi s-a părut fără reproș.

2. Fără un commander dedicat (SU sau SB) eu nu m-aș încumeta să folosesc acest sistem. Lipsa unul LCD care să-ți arate rapid ce setări ai pe fiecare grup l-ar face inutilizabil, mai ales în condiții de eveniment. Nici măcar nu m-am deranjat să citesc ce setări sunt posibile în acest mod de funcționare. Cu un commander pus pe transmitter situația este radical diferită, după cum deja am precizat.

3. SB700, SB800 (nu mod commander), SB900 și SB910 merg fără probleme. Nissin Di866MkII nu merge iTTL (declanșază la full power) dar merge în modul manual, însă puterea trebuie setată de pe flash. Nissin MG8000 însă merge pe iTTL fără probleme, totuși nu am avut timp să văd consistența lui. Nu mai îmi amintesc dacă l-am încercat în modul manual.

4. Yongnuo 568EX e un flash decent care oferă foarte mult pentru cât costă. Constructiv nu este la fel de "polished" precum unitățile Nikon, nici măcar ca Nissin, dar este solid construit și cu o interfață foarte intuitivă. Integrat în sistemul de mai sus funcționează la fel de bine ca suratele Nikon, atât în mod iTTL cât și în mod manual.

Scuze că am deviat de la subiectul acestui topic dar m-am gândit că poate sunt și alții interesați.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde Merlin » Lun Noi 11, 2013 5:51 pm

Pana la urma cum ramane?? Y ori P??
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde Merlin » Dum Feb 16, 2014 7:05 pm

A mai indraznit sa incerce careva aceste dispozitive??
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Feb 16, 2014 7:53 pm

Merlin scrie:A mai indraznit sa incerce careva aceste dispozitive??


Mitros + încă nu a apărut la noi (am văzut că cel de Nikon e gata deja la ei).

Phottix Odin si Phottix Strato II încă le am :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde emil » Dum Feb 16, 2014 9:06 pm

Eu am cumparat un kit de Pixel King Pro si din testele mele functioneaza cum ar trebui.

Eu nu le-am luat pentru functionalitatea TTL ci pentru posibilitatea e a regla puterea bliturilor puse pe manual direct de pe declansator, asa ca nu stiu exact cat de bine/rau functioneaza in TTL.
Nota : bliturile trebuie lasata pe TTL, declansatorul le va seta pe manual.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde Merlin » Joi Feb 27, 2014 5:31 pm

Ok .. dar pe transmitator lucrezi cu vreun blit? Asta ma intereseaza, cat de bine lucreaza in i-TTL blitul montat pe transmitator, pe restul in 90% din cazuri e logic ca le folosesti in mod M.
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde antidotu79 » Mie Oct 29, 2014 11:18 pm

Intre timp, a mai folosit cineva Pixel King Pro?
Ce ar fi pro si contra?
Merita achizitia?
antidotu79
 
Mesaje: 322
Membru din: Mie Iul 25, 2012 5:38 pm

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde moaartea » Joi Oct 30, 2014 5:01 am

intre timp a aparut yn-622n-tx care e comanderul la yn622n si care are ecran pe care poti vizualiza setarile la fiecare grupa in parte... iar daca iti trebuie si blitz pe aparat atunci pui un sb700/900/910 pe un yn622.

ce pot sa spun e ca pana acum yn622 mie nu mi-au dat erori, transmiterul e usor de folosit, are raza destul de mare(de 2 ori a trebuit sa schimb canalul pt ca era cineva in apropiere care folosea acelasi tip de triggere si le declansa si pe ale mele...) , are pret mic, constructia e destul de solida.

un singur lucru ma enerveaza la 622 si anume ca daca pui un 622 si un blitz pe camera ledurile care iti arata canalul si grupa palpaie tot timpul, si sunt destul de puternice si din punctul meu de vedere...enervante...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde psvictor » Lun Noi 03, 2014 1:39 pm

antidotu79 scrie:Intre timp, a mai folosit cineva Pixel King Pro?
Ce ar fi pro si contra?
Merita achizitia?


Eu am achiztionat si folosit acest set.
Raza buna de declansare, si consistenta in functionare.
Ideal este ca puterea blitului sa fie controlata din transmiter folosind modul Manual si nu TTL.

Ce am vazut e ca odata montat si un blitz pe transmiter nu obtin in fotografie tot atata iluminare ca in cazul in care am doar blitul pe aparat.(chiar daca se declanseaza doar blitul de pe transmiter)

Initial mi s-au parut super, acum am ceva retineri.
Am reusit chiar sa rup patina unui transmiter datorita dificultatii cu care intra si iese de pe patina aparatului foto.(incercat pe 2 aparate foto si cu 2 transmitere - acum astept transmiterul reparat sa vad cum este.)

alte experiente si impresii de pe urma utilizarii king pixel pro?
psvictor
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Sep 27, 2012 11:47 am

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Noi 03, 2014 1:53 pm

psvictor scrie:alte experiente si impresii de pe urma utilizarii king pixel pro?


Eu l-am testat când a apărut, deci e posibil ca între timp să mai fi apărut update-uri de firmware.

Dar nu m-a convins tocmai la flash-ul de pe aparat, care ar fi trebuit să funcționeze ca și cum ar fi fost montat direct, nu pe transmitter. Flash-ul de pe transmitter, în TTL nu reacționa la compensarea pozitivă de expunere. Straniu.

Între timp, a apărut Phottix Mitros+ care conform specificațiilor trebuia să fie visul utilizatorului: commander și remote, atât optic cât și radio, atât simplu cât și cu comenzi avansate.

Din păcate nici acesta nu m-a convins. Dar și la acesta e posibil ca între timp să mai fi apărut update-uri de firmware.

Aștept cu nerăbdare Phottix Odin 2 (commander-ul) deoarece sunt mulțumit de varianta actuală, iar varianta 2 aduce o utilizare mult simplificată, care va fi de mare ajutor prin creșterea vitezei de modificare a setărilor.
Dar acesta nu permite montarea unui flash pe aparat decât pe pun bracket și folosind un receptor (ca și la modelul actual).

Concluzie:
Bazați-vă doar pe testele proprii, e important ca echipamentul să facă exact ceea ce vreți voi !
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori