Acum este Joi Mar 28, 2024 8:40 pm

Articole Nikonisti.ro

Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt Niko

Blituri externe de la Nikon

Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt Niko

Mesajde Merlin » Dum Sep 15, 2013 8:03 am

Salutare pasionati!
Foloseste sau a indraznit careva sa foloseasca aceste dispozitive Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt Nikon?
Am cautat pe net insa nu am gasit decat filmulete pt varianta de Canon care par a performa perfect. De asemenea am observat ca au fost si la noi pe stoc si s-au dat destul de repede, semn ca cineva le are deja. Cum se descurca acestea? ... pentru ca par foarte tentante privite din punctul de vedere al specificatiilor, problema fiind destul de alambicata ... o persoana de incredere mi-a soptit ca ar avea ceva hibe (nu a detaliat ce anume) iar un alt posesor mi-a spus ca pana acum nu le-a gasit nicio problema, cel putin in interior.
Ne poate lamuri cineva?
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Sep 15, 2013 8:29 am

Singurul care stiu sigur ca le-a achizitionat de curand este Dl. Grozescu; probabil ca "printre picaturi" va posta un mic review pe site-ul personal.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde Merlin » Lun Sep 16, 2013 5:54 pm

Ei .. mai sunt si altii care au cumparat. Chiar lasam totul pe spinarea domnului Grozescu?
Din ce am observat pe site-ul singurului magazin din Romaniaca care il comercializa, s-au vandut cateva unitati ..
Primim si noi vreun sfat? Multumesc in avans!
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde nik » Mar Sep 17, 2013 1:23 pm

Nu folosesc setul in cauză dar cred că au venit prea târziu pe piață. Bazat pe ce am citit aici http://www.lightingrumours.com/yongnuo-yn-622n-flash-trigger-for-nikon-first-look-hands-on-4102 și aici http://www.lightingrumours.com/yongnuo-yn-622n-review-part-2-high-speed-sync-remote-control-mode-4143 mi-am comandat Yongnuo YN-622N și le aștept să sosească din clipă în clipă. Sub raport preț / calitate mi se pare cea mai bună ofertă de pe piață la ora actuală. Partea cea mai faină mi se pare aceea că poți monta un SU800 pe transmitter (și am unul rătăcit prin sertare) și faci toate reglajele din acesta. Iar interfața lui SU800 este extrem de intuitivă, putând face schimbările din mers. De asemeni se poate folosi drept comander un flash montat peste transmitter, folosind interfata flashului pentru comenzi. Una peste alta mi se pare o chestie imbatabilă.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde Merlin » Mar Sep 17, 2013 6:01 pm

recunosc ca astea imi fac si mie cu ochiul de ceva timp .. chiar am gasit oferte faine si mai au si blituri ieftine si faine ale lor .. dar Pixel King Pro .. parca e altceva
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Sep 17, 2013 10:42 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Singurul care stiu sigur ca le-a achizitionat de curand este Dl. Grozescu; probabil ca "printre picaturi" va posta un mic review pe site-ul personal.


Încă nu le-am achizitionat, testele nu au fost concludente ...

Am vorbit cu prietenii de la F64 să refacă testele, poate am gresit eu, dar se pare că între timp stocul s-a epuizat.

Eu le voiam foarte tare pentru curs, as fi avut un discurs coerent despre utilizarea radio l aflash-uri laterale la DSLR-uri de mai multe mărci :-)

Poate ar fi interesant să aruncăm un ochi la:
http://flashhavoc.com/phottix-mitros-plus-announced/
si să mai avem putină răbdare :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde nik » Mie Sep 18, 2013 2:00 pm

Da, Phottix a făcut o treabă excelentă cu Odin (căruia nu-i pot reproșa decât prețul :) și faptul că nu poți pune un flash de-asupra lui când ai nevoie) și cred că va face treabă bună cu Mitros-built-in-radio. Dacă aș fi fost la început de construire kit ar fi fost "the best option" dar cu flashurile pe care deja le am Yongnuo mi se pare cea mai realistă soluție, asta la $84 perechea. Aștept să văd totuși cum funcționează și cât de consistente sunt rezultatele.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Sep 18, 2013 11:51 pm

nik scrie:Da, Phottix a făcut o treabă excelentă cu Odin (căruia nu-i pot reproșa decât prețul :)


Corect, am asa ceva si merge foarte bine.

nik scrie:și faptul că nu poți pune un flash de-asupra lui când ai nevoie)


Se poate pune un flash pe aparat folosind un bracket si un receptor :-)
Cam scump (si cam mare/greu), dar merge foarte bine.
Eu oricum foloseam bracket pe aparat.

nik scrie:și cred că va face treabă bună cu Mitros-built-in-radio.


Si eu sper. Mai ales că dacă e ce bănuim noi, o să functioneze cu receptoarele de Odin :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde nik » Joi Sep 19, 2013 12:13 am

Sigur va funcționa cu Odin. De fapt are un "Odin" inclus...

"What’s the + ?

+ Built-in Phottix Odin Transmitter
+ Built-in Phottix Odin Receiver
+ Built-in Phottix Strato Receiver
+ Memory Functions

Read more on PhotoRumors.com: http://photorumors.com/2013/09/18/phottix-announces-mitros-ttl-transceiver-flash-with-built-in-radio-trigger/#ixzz2fHiDlFdQ"

Cred că or să dea lovitura cu acest flash... să vedem cât va costa. Începe deja să mă roadă invidia :D Mai puține baterii, mai puține setări, greutate redusă, ergonomie superioară...
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Pixel King Pro Full Set - transceiver + receptor TTL pt

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Sep 19, 2013 12:19 am

nik scrie:Sigur va funcționa cu Odin. De fapt are un "Odin" inclus...


Corect, între timp a apărut si comunicatul de presă.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron