Acum este Joi Mar 28, 2024 11:09 am

Articole Nikonisti.ro

Cum verifici un blit sh cand il cumperi?

Blituri externe de la Nikon

Cum verifici un blit sh cand il cumperi?

Mesajde dan_cris » Joi Sep 26, 2013 6:49 pm

1. Intentionez sa cumpar un sb700 sh, pentru folosire in regim amator, dar nu stiu ce sa verific la el pentru a sti daca este in stare foarte buna.
2.De asemenea, nu cunosc durata medie de viata a unui blit, pentru a-mi face o parere. Se masoara in ani, la nr de declansari, aspect exterior sau altfel?
3. Considerati ca este mai bine sa string bani in continuare si sa iau un sb700 nou?
Mentionez ca nu am mai avut blit extern si sfaturile voastre ma ajuta f. mult.
D7200, Tamron 17-50mm f/2,8, Nikon AF-S 50 G, Nikon AF-S 55-200VR
https://www.flickr.com/photos/dan_cris/
Avatar utilizator
dan_cris
 
Mesaje: 34
Membru din: Vin Apr 05, 2013 5:19 pm
Localitate: Craiova

Re: Cum verifici un blit sh cand il cumperi?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Joi Sep 26, 2013 8:23 pm

In primul rind aspectul exterior: lampa sa fie curata si sa nu aiba parti inegrite, difuzerul de plastic sa nu fie topit, ciobit, crapat etc. adica cu semne de lovituri. Compartimentul bateriilor trebuie sa fie si el la fel de curat, fara urme de oxidari ale contactelor, fara crapaturi sau uzuri ale usitei ce acopera respectivul compartiment.
Functionarea se poate verifica simplu intr-o prima instanta prin apasarea butonului de test care trebuie sa declanseze lampa; ulterior se monteaza blitzul pe aparat si se verifica daca nu subexpune (in mod iTTL) sau daca puterea este modificata corespunzator odata cu modificarea din blitz (pe manual) la valorile prestabilite 1/1, 1/2, 1/4, 1/8 etc. Ar trebui verificata si functionarea ca slave optic declansat de blitzul integrat al aparatului; la fel si pentru wireless (daca aparatul detine un commander pentru blitzuri externe). Se verifica si timpul de sincronizare cu aparatul (in mod S pe aparat se seteaza un timp de 1/200 sau 1/250 functie de aparatul pe care se testeaza) cadrele trebuind sa fie iluminate fara umbre sau alte defecte de continuitate.

Ca timp de functionare nu exista durate precise; lampa se poate arde dupa 10 declansari sau dupa citeva zeci de mii ...; un blitz utilizat judicios, doar atunci cind trebuie si cu setarile potrivite poate avea o durata lunga de viata (citiva ani buni), unul utilizat la "evenimente" intensiv se va defecta mai repede.

Daca blitzul mai are destula garantie reala (max. 2 ani pentru cele Nikon) se poate achizitiona; daca mai are doar 2-3 luni de garantie ... mai bine stringi bani pentru unul nou.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cum verifici un blit sh cand il cumperi?

Mesajde dan_cris » Joi Sep 26, 2013 9:42 pm

Va multumesc foarte mult pentru raspunsul detaliat si complet.
La o prima analiza a rubricii vanzari blituri, apreciez ca, daca au 1 an vechime, acestea se vand cu aprox. 70% din pretul de nou, iar daca aparatul are 2 ani, valoarea sa scade la 50%.
Luand in calcul toate acestea, cred ca voi opta pentru achizitionarea unui blit nou, pentru a fi sigur ca il voi folosi cel putin cativa ani.
D7200, Tamron 17-50mm f/2,8, Nikon AF-S 50 G, Nikon AF-S 55-200VR
https://www.flickr.com/photos/dan_cris/
Avatar utilizator
dan_cris
 
Mesaje: 34
Membru din: Vin Apr 05, 2013 5:19 pm
Localitate: Craiova

Re: Cum verifici un blit sh cand il cumperi?

Mesajde clambin78 » Mar Ian 23, 2024 12:14 pm

I have gained a substantial amount of knowledge from your blog, and by delving deeper into the realm of vintage video games, one can enhance their interactive encounters. I anticipate engaging in a game with you in a previous time period.  word wipe aarp
clambin78
 
Mesaje: 153
Membru din: Mie Mai 10, 2023 6:37 am


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori