Acum este Joi Mar 28, 2024 9:11 pm

Articole Nikonisti.ro

Recomandare blitz

Blituri externe de la Nikon

Re: Recomandare blitz

Mesajde Tudor_dx » Lun Sep 30, 2013 9:33 am

Nikon nu mai are ring flash dedicat, doar modelul R1C1. :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Recomandare blitz

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Sep 30, 2013 1:27 pm

spitzas scrie:...
Un ring ce mi-ati recomanda?


Nissin sau Metz ... in ordinea asta.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare blitz

Mesajde Casper » Mar Oct 01, 2013 10:46 am

Eu as lua 2 SB 700 (sau un SB 700 cu un alt third party...ideea e sa ai blit nikon pt aparat) . Cu 2 cu adevarat de poti juca cu luminile :P (3 daca il pui si pe cel built-in :P)

SB910 se diferentiaza prin putere insa nu cred ca te ajuta prea mult plusul de putere deci diferenta de bani pana la SB700 nu cred ca se justifica.

Numai bine!
Amatorul intotdeauna se va lauda cu echipamentul. Profesionistul (a se intelege ca fiind cel care profeseaza) se va lauda cu fotografiile lui. Artistul isi va vedea intotdeauna de lumina lui si este destul pentru ca ceilalti sa-i laude munca.
Avatar utilizator
Casper
 
Mesaje: 251
Membru din: Vin Mar 29, 2013 11:41 am

Re: Recomandare blitz

Mesajde spitzas » Mie Noi 06, 2013 6:25 pm

Rezolvat. Am ajuns la urmatoarele
- Nikon SB 910
- 2 kituri R1
Am citit ca le pot controla prin SB910, fara commander, asa ca am optat fara el.
[url]fotografulplictisit.ro[/url]
spitzas
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Sep 27, 2013 9:15 am

Re: Recomandare blitz

Mesajde starpom » Dum Dec 15, 2013 11:05 pm

spitzas scrie:Nu am avut inca un blitz al meu, era luat cu imprumut, iar cu cel incorporat nu am reusit sa creez efectele pe care le doream.


nu sunt nici eu cine stie ce fotograf dar nu vad ce efecte ar putea da un aparat menit sa "ilumineze". m-ai bagat in ceata, am cautat pe net si chiar am intrebat pe careva din guru. si mine pe langa tele inmi place macro. pentru acest fapt tin 3 blituri pentru macro si niciunul pentru portret ca sb600-sb910, nu am nevoie de asa blitz pentru telefoto. nu fac poze la biserici, cladiri si a altor obiecte pana in 30 metri

rugaminte mea este ca sa ne spui si noua ce efecte se poate de facut cu un blitz sau un link unde se poate de citit despre efectele create cu posibilitate de a le repeta
starpom
 
Mesaje: 68
Membru din: Sâm Oct 12, 2013 10:38 pm

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron