Acum este Joi Mar 28, 2024 12:40 pm

Articole Nikonisti.ro

Pocket Wizard PLUS X + SB900 + SB600

Blituri externe de la Nikon

Pocket Wizard PLUS X + SB900 + SB600

Mesajde c|neva » Dum Oct 20, 2013 3:13 am

Se da urmatoarea ipoteza:
- un Nikon D90
- un SB900
- un SB 600
- doua Pocket Wizard PLUS X (unul conectat la DSLR si unul la SB900)
Cum facem sa declansam ambele blituri?
Se poate declansa fara un "female hotshoe to Pocket Wizard" + un al treila transcevier?
Familia Kata Ergo-tech cauta proprietar serios, iubitor de curatenie, spirit aventurier si, cel mai important, pasionat de fotografie (outdoor in principiu). Contactati doar dupa vizualizarea profilului fiecarui membru al familiei. Rugam seriozitate!
Avatar utilizator
c|neva
 
Mesaje: 351
Membru din: Vin Mar 26, 2010 12:42 pm

Re: Pocket Wizard PLUS X + SB900 + SB600

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Oct 20, 2013 9:00 am

c|neva scrie:Se da urmatoarea ipoteza:
- un Nikon D90
- un SB900
- un SB 600
- doua Pocket Wizard PLUS X (unul conectat la DSLR si unul la SB900)
Cum facem sa declansam ambele blituri?
Se poate declansa fara un "female hotshoe to Pocket Wizard" + un al treila transcevier?


Ai explicatii, cu poze, in manualele produsului: PW montat in patina blizului aparatului cu canalul identic cu cel al SB900, iar SB600 (montat pe un bracket sau altfel cu un cablu mai lung) conectat prin cablu de PW-ul din patina (SB600 va fi declansat prin cablu, iar SB900 wireless, prin PW); al 3-lea PW se poate declansa daca are canalul identic selectat pe PW de pe aparat.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Pocket Wizard PLUS X + SB900 + SB600

Mesajde c|neva » Dum Oct 20, 2013 1:43 pm

Intrebarea era daca se poate doar cu 2 Pocket Wizard-uri si fara acel cablu. (pentru al 3-lea PW + cablu e destul de simplu)>
Familia Kata Ergo-tech cauta proprietar serios, iubitor de curatenie, spirit aventurier si, cel mai important, pasionat de fotografie (outdoor in principiu). Contactati doar dupa vizualizarea profilului fiecarui membru al familiei. Rugam seriozitate!
Avatar utilizator
c|neva
 
Mesaje: 351
Membru din: Vin Mar 26, 2010 12:42 pm

Re: Pocket Wizard PLUS X + SB900 + SB600

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Oct 20, 2013 6:50 pm

c|neva scrie:Intrebarea era daca se poate doar cu 2 Pocket Wizard-uri si fara acel cablu. (pentru al 3-lea PW + cablu e destul de simplu)>


Tu ai spus asa: "- doua Pocket Wizard PLUS X (unul conectat la DSLR si unul la SB900)"; cum PW declanseaza blitzul numai prin cablul fizic (sub comanda wireless a PW de pe aparat), acel SB600 nu are cum sa fie declansat decat legat prin cablu de PW-ul montat pe aparat, acesta avind dublu rol: de a declansa SB600 cu care are legatura fizica prin cablu si de a declansa la distanta SB900, legat fizic de al 2-lea PW cu rol de receiver. [ similar cu "2 paie la 3 magari"; lipseste al 3-lea pai numit PW plus X :) ]

Singurul avantaj al PW este acela ca are inclus si transmitator si receptor in aceeasi cutiuta si alege singur modul de lucru: transmitator sau receptor. [cum nu este nici macar TTL, eu mi-as cumpara 1 emitator si 2 receivere de la alte firme, in acelasi pret]

Sugestie: Poti incerca sa legi ambele blitzuri de cele 2 PW (ce vor avea rol de receiver) si sa le declansezi wireless cu blitzul lui D90 - commander mode: stabilesti grup A si incerci pe rind toate cele 10 canale ale PW care se potriveste cu canalul ales pe D90. In cazul asta nici nu prea ti-ar mai trebui complicatia cu cele 2 PW ... ;)

[+1 pentru semnatura!]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori