Acum este Vin Mar 29, 2024 8:26 am

Articole Nikonisti.ro

Problema expunere SB-600

Blituri externe de la Nikon

Problema expunere SB-600

Mesajde utu2005 » Lun Noi 25, 2013 7:43 pm

Am o problema de ceva timp cu un SB-600, cand incerc sa fac o poza pe TTL, el fiind la compensare pe 0, pozele iasa inchise deoarece sare dupa declansare pe -3 ! chiar daca il pun eu pe +3 ! deci orice as face, el sare pe -3 dupa ce declansez.
Daca merg pe manual, merge OK ! deci in concluzie nu mai masoara metering-ul cum ar trebui. L-am resetat, scos acumulatori din el, lasat asa un timp, dar nimic...
Mentionez ca nu a fost scapat pe jos, lovit, etc...
Daca stie cineva ce poate fi sau un service bun pe undeva, el fiind iesit din garantie.

Multumesc anticipat.
Avatar utilizator
utu2005
 
Mesaje: 46
Membru din: Lun Feb 06, 2012 5:13 pm

Re: Problema expunere SB-600

Mesajde Semper » Lun Noi 25, 2013 8:57 pm

Iti afiseaza -3 pe ecran atunci cand declanseaza? Daca da, iti indica faptul ca a declansat la putere maxima, insa tot nu a fost suficient pentru a obtine o expunere corecta. Ce timp de expunere aveai atunci cand ti-a aparut -3? Sigur nu erai in zona de HSS, peste 1/200 ?
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Problema expunere SB-600

Mesajde utu2005 » Mar Noi 26, 2013 12:25 am

Semper: expunerea din aparat a fost ok cum trageam ca de obicei, inclusiv si pe modul P sau chiar AUTO iasa inchis rau, ii da extrem de putina lumina blitz-ul in modul TTL si TTL BL. Doar pe manual e ok, pot sa-i dau cata lumina vreau.Deci lampa e ok ! cum am zis, si dupa reset, scos baterii etc... tot asa e :( s-o fi dus ceva pe partea electronica din el ? chiar daca ii dau compensare cu plus maxim, el tot -3 arata dupa declansare....
Avatar utilizator
utu2005
 
Mesaje: 46
Membru din: Lun Feb 06, 2012 5:13 pm

Re: Problema expunere SB-600

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mar Noi 26, 2013 9:28 am

Propuneri de solutii: stergere contacte patina si blitz, demontare si remontare obiectiv, testare cu alte obiective sau aparat, revizuirea setarilor de timp pentru masurare in aparat (cresterea timpului cat meteringul este activ), testare cu blitzul in mod slave ...
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Problema expunere SB-600

Mesajde moaartea » Mar Dec 03, 2013 10:41 am

incearca vezi daca la fel face blitz-ul pe alt body, sau alt blitz daca face la fel...

si incearca sa faci undate de firmware daca nu ai ultimul firmware pe aparat, cine stie...eu in trecut cu unele aparate am avut unele bug-uri pana sa pun ultimul firmware
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Problema expunere SB-600

Mesajde utu2005 » Mar Dec 03, 2013 1:56 pm

Da oricum e ciudat, asa din senin, l-am pus si pe alte body-uri si tot asa face, o sa-l trimit la un sevice daca mai are rost ''reparatia vs money'' :)
Avatar utilizator
utu2005
 
Mesaje: 46
Membru din: Lun Feb 06, 2012 5:13 pm

Re: Problema expunere SB-600

Mesajde cosmin costache » Vin Dec 13, 2013 12:06 am

lampa moarta, manopera 240 ron la skin. Aceeasi faza a fost la mine, succes.
cosmin costache
 
Mesaje: 51
Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:10 pm

Re: Problema expunere SB-600

Mesajde moaartea » Vin Dec 13, 2013 12:17 am

eu cand am avut probleme cu lampa pe un sb600 inainte sa moara lampa stiu ca aveam probleme SI pe manual...in sensul ca odata declansa, alte ori nu, chiar daca eram in modul manual....daca faceam mai multe poze in rafala de ex primele sau prima imi iaseau ok, urmatoarele nu declansa, si tot asa...

pana la urma mi-am inlocuit eu lampa cu alta lampa, si acum functioneaza perfect. cost total 25 lei ca a costat lampa. manopera...manopera nu am platit minic pt ca eu l-am reparat
(atentie - nu recomand nimanui sa incerce asa ceva daca nu a mai desfacut blitzuri si alte chetsii asemenatoare ca puteti strica altele prin blitz, ca sa nu mai zic ca exista riscul sa va curentati !!!!)
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron