Acum este Joi Mar 28, 2024 5:12 pm

Articole Nikonisti.ro

Acumulatori/Subexpunere Blit

Blituri externe de la Nikon

Acumulatori/Subexpunere Blit

Mesajde George Haidau » Sâm Dec 21, 2013 2:00 pm

Buna , am cumparat de 2 zile un flash Nissin Di600 si as dorii sa cumpar niste acumulatori puternici si durabili. Am un set de 4 acumulatori SANYO de 2500 mAh , dar nu sunt foarte multumit de ei , se incarca in 18-20 ore (ii am de 3-4 ani ) si as vrea ceva mai rapid , dar care sa reziste si la multe declansari , Recomandati-mi va rog niste acumulatori buni . In alta ordine de idei , acelasi flash , scoate un mic tiuit (tziuit) cand este deschis , nu este deranjant si se aude doar in locuri cu zgomot redus (camera , masina...etc.) , credeti ca ar fi o problema si ar trebui dus la garantie , sau este doar motorasul lui ? Acelasi flash subexpune cand fac poza cu flashul indreptat spre subiect , daca fac bounce , poza iese exact cum ar trebui . Multumesc anticipat .
George Haidau
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Oct 20, 2013 5:17 pm

Re: Acumulatori/Subexpunere Blit

Mesajde berila_mz » Sâm Dec 21, 2013 2:02 pm

Pe ce body il folosesti?
berila_mz
 
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mai 30, 2012 10:35 am

Re: Acumulatori/Subexpunere Blit

Mesajde George Haidau » Sâm Dec 21, 2013 2:03 pm

Nikon D5100
George Haidau
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Oct 20, 2013 5:17 pm

Re: Acumulatori/Subexpunere Blit

Mesajde moaartea » Sâm Dec 21, 2013 3:22 pm

George Haidau scrie: se incarca in 18-20 ore


se incarca asa greu din cauza incarcatorului.

in alta ordine de idei daca incarcatrul acumulatorilor nu e performant sa stie cand sa opreasca incarcarea, si supraincarca acumulatorii atunci durata de viata la acumulatori scade drastic

eu acumulatroi ti-as recomanda powerex 2700 ma. acestia dintre toti care i-am incercat (vreo 6-7 tipuri/marci diferite) sunt cei mai buni, atat ca rezistenta in timp, dar mai important pt mine este timpul de reciclare al flashului, iar acestia au rezistenta interna foarte mica -> timp de incarcare la flash mai mic. eu am vreo 8 seturi de cate 4 bucati iar pusi intr-un sb600 un set de powerex 2700 ma ma tine cam 1000-1200 flashuri la 1/8 puterea blitului, si blitul sta in modul ready (am scos stand by pe off) vreo 10 ore

mai e o varianta daca folosesti flashul odata pe luna sau de 2-3 ori cateva poze aici-colo atunci ai putea alege pt acumulatorii dinaia care stau incarcati mai mult timp. eu folosesc relativ des flashurile si cand le folosesc atunci le folosesc nu ma joc 2-3 poze si gata, si pe mine nu ma ajuta cei care stau incarcati mult timp, eu prefer mai mare capacitatea de stocare a energieiei (mA), in detrimentul timpului cat stau incarcati daca nu ii folosesti.


George Haidau scrie:In alta ordine de idei , acelasi flash , scoate un mic tiuit (tziuit) cand este deschis


cam e normal, unele flashuri scot tiuit tot timpul, iar majoritatea (eu inca nu am auzit unul ca sa nu scoata,dar nu exclud posibilitatea sa fie vreunu) sau altfel spus cam toate scot acel tiuit in timp ce incarca condensatorul, si cand e condensatorul incarcat atunci nu mai se aude nimic.

daca bateriile/acumulatorii sunt slabi sau descarcati sau au rezistenta interna foarte mare atunci acel tiuit sta aproape tot timpul, cateodata tot timpul. eu la sb900 sb600 asa imi dau seama daca acumulatroii mei sunt aproape descarcati sau sunt incarcati.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Acumulatori/Subexpunere Blit

Mesajde ovidiu.buzzi » Dum Ian 19, 2014 11:58 am

Depinde ce tip de acumulatori sanyo ai cumparat.Daca ai cumparat eneloop sunt fff buni.Problema cu incarcarea este din cauza incarcatorului.asa este facut pentru a incarca bateriile in 12/14 ore.Iti trebuie un incarcator cu incarcare si descarcare inteligenta. Unul care este foarte recomandat este Maha Powerex....in jur de 60 euro.....face toti bani.Incarca individual bateriile in maxim o ora pe incarcare rapida.
ovidiu.buzzi
 
Mesaje: 43
Membru din: Joi Iul 14, 2011 4:53 pm


Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron