Acum este Sâm Apr 20, 2024 6:04 pm

Articole Nikonisti.ro

Decizie SB700 nou VS SB 900 Sh

Blituri externe de la Nikon

Decizie SB700 nou VS SB 900 Sh

Mesajde andreiovidiu » Mie Ian 08, 2014 8:42 pm

Salutare oameni buni,

Am o rugaminte la voi cei experimentati. Vreau sa imi achizitionez primul meu blitz extern pe un Nikon D80.
Problema este ca nu ma pot decide ce sa aleg intre Nikon SB700 nou care costa 1300 RON si Nikon SB900 Sh care costa 1000 RON, de la o persoana de incredere care are blitul cu aproximativ 8000 de declansari si care a iesit recent din garantie dar inainte de asta a schimbat lampa pe garantie. Intentionaez sa folosesc blitz-ul ocazional pentru concedii familie cateva poze prin biserici si prin casa la copil.

Multumesc anticipat si astept niste raspunsuri care ma vor ajuta sa iau decizia corecta.

Cu respect
andreiovidiu
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Dec 01, 2013 11:34 am
Localitate: Valea Ursului

Re: Decizie SB700 nou VS SB 900 Sh

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Ian 08, 2014 9:14 pm

andreiovidiu scrie:Salutare oameni buni,

Am o rugaminte la voi cei experimentati. Vreau sa imi achizitionez primul meu blitz extern pe un Nikon D80.
Problema este ca nu ma pot decide ce sa aleg intre Nikon SB700 nou care costa 1300 RON si Nikon SB900 Sh care costa 1000 RON, de la o persoana de incredere care are blitul cu aproximativ 8000 de declansari si care a iesit recent din garantie dar inainte de asta a schimbat lampa pe garantie. Intentionaez sa folosesc blitz-ul ocazional pentru concedii familie cateva poze prin biserici si prin casa la copil.

Multumesc anticipat si astept niste raspunsuri care ma vor ajuta sa iau decizia corecta.

Cu respect


Este foarte greu de dat sfaturi în ceea ce priveste achizitionarea SH, este un pic de loterie, unii au si noroc.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Decizie SB700 nou VS SB 900 Sh

Mesajde andreiovidiu » Mie Ian 08, 2014 9:50 pm

Multumesc pentru raspuns domnule Grozescu.. Ideea e ca ma gandesc logic..la un blitz in afara de lampa care se poate arde ce se mai poate defecta daca este folosit corespunzator. Motorul de focus?
SA inteleg ca dupa parerea dumneavoastra ar trebui sa mai astept si sa imi iau un SB700 nou nu?
andreiovidiu
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Dec 01, 2013 11:34 am
Localitate: Valea Ursului

Re: Decizie SB700 nou VS SB 900 Sh

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Ian 08, 2014 10:14 pm

andreiovidiu scrie:SA inteleg ca dupa parerea dumneavoastra ar trebui sa mai astept si sa imi iau un SB700 nou nu?


Am spus că e dificil, deoarece unii sunt norocosi (altii poate mai putin).
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Decizie SB700 nou VS SB 900 Sh

Mesajde andreiovidiu » Mie Ian 08, 2014 10:26 pm

Ok am inteles dar totusi va rog frumos daca ati fi pus in situatia mea ce ati alege totusi?...
andreiovidiu
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Dec 01, 2013 11:34 am
Localitate: Valea Ursului

Re: Decizie SB700 nou VS SB 900 Sh

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Ian 08, 2014 10:48 pm

andreiovidiu scrie:Ok am inteles dar totusi va rog frumos daca ati fi pus in situatia mea ce ati alege totusi?...


Am spus că e dificil, deoarece unii sunt norocosi (altii poate mai putin).
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Decizie SB700 nou VS SB 900 Sh

Mesajde andreiovidiu » Mie Ian 08, 2014 10:50 pm

Ok am inteles. Multumesc frumos.. Alticineva cu alta parere? Ma mai poate ajuta?
andreiovidiu
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Dec 01, 2013 11:34 am
Localitate: Valea Ursului

Re: Decizie SB700 nou VS SB 900 Sh

Mesajde moaartea » Joi Ian 09, 2014 7:50 am

andreiovidiu scrie:cu aproximativ 8000 de declansari si care a iesit recent din garantie dar inainte de asta a schimbat lampa pe garantie


asata imi e cam greu sa cred....dupa 8000 cadre nu se duce lampa,poate altceva dar imi e greu sa cred ca a murit lampa dupa 8k flashuri

eu am un 900 pe care l-am achizitionat la sfarsitul lui 2008 si prin prima parte a anului 2011 iesit din garantie mi s-a stricat,l-am trimis la reparatie care m-a costat aproape 800 lei(cu tot cu transport dus-intors prin curierat) in conditile in care pretul nou era undeva la 1700 lei daca retin eu bine minte, mi-au schimbat o placuta electronica dar nu mai stiu exact ce, lampa,lentila fresnel, si cauciucurile alea de pe margine care cazusera de mult timp...avea doar vreo 130-150.000 de declansari cand s-a stricat, din 2011 pana acum are tot cam acelasi nr de declansari (in ultimul timp il folosesc mai putin de cand cu d700-le si d600-le ca am iso mai mare) si inca functioneaza.


vezi exact pe hartia aia de la reparatie ce scrie ca au schimbat, daca e schimbat recent cred ca o sa fie ok,mai ales daca l-au reparat in garantie atunci au schimbat tot ce era stricat....


eu daca as fi sa imi iau inca un blitz dintre cele 2 de mai sus mi-as lua un 900 second pt ca eu AM NEVOIE de portul pc sync, am nevoie sa comand alte blituri prin CLS, si ocazional de intrarea de la batery pack extern, ceea ce 700-le nu le are.

daca nu as avea nevoie de acestea probabil as lua un 700, si as sta si mai linistit, nu de alta dar eu am reusit mai demult sa fac de cateva ori ca 900-le sa intre in protectie termica, si atunci stai vreo 5-7-10 minute fara blitz si daca nu ai altul...ai cam pus-o...plus ca e mai mic ca si dimensiuni - si mai usor(cred) deci il duci cu tine mai usor prin concedii sau unde vrei tu
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Decizie SB700 nou VS SB 900 Sh

Mesajde andreiovidiu » Joi Ian 09, 2014 1:22 pm

Si eu as inclina sa imi cumpar SB700 nou, dar citind cateva comentarii la el mi-am cam pus niste semne de intrebare!!
Uite aici comentariile citez:
"Un blitz destul de bun, nu am avut probleme la folosire intensa sa se incalzeasca, destul de puternic pentru evenimente si destul de fiabil.
Acum cateva intrebari posesorilor:
1. Tiparul de la lampa AF corespunde cu punctele de focus ? La mine mijlocul tiparului este decalat la stanga si in sus fata de punctul centru de focalizare. Il folosesc pe un D90. Daca imping putin de blitz in jos si la dreapta se suprapun. Este normal ? Blitzul sa fie de vina sau ce ? Aceasi problema intampinata pe 18-55, 18-105, 55-200 si 50.
2. Back Focus cand este folosit AF Assit de pe blitz. La unele poze se intampla sa aibe un back focus. Se pare ca este o problema la bliturile mai noi. sb-700, sb-900, sb-910. Ati intampinat problema asta ?
"
sau

"Un blitz bun, cu expunere corecta pe d7100, dar sistemul de prindere nu-l fixeaza ferm, patina pare mai ingusta si ramane cu joc lateral.
Lampa AF si la mine bate stanga sus, trebuind sa-l trag spre dreapta pentru a focaliza pe centru, dar pe punctul de sus. Se pare ca patina e de vina pentru deviatia stanga, nu e fixata drept pe corpul blitzului (am observat ca e putin rasucita) acesta stand un pic spre stanga si la o distanta de 3-4 metri abia ca atinge marginea din drapta grilei de focalizare pe punctul central.
Am folosit si alt nume de blitz pe aparat si avea grila pe centru. Se pare ca cei de la Nikon nu verifica cat ar trebui produsele Made in China."

Ce parere aveti?
andreiovidiu
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Dec 01, 2013 11:34 am
Localitate: Valea Ursului

Re: Decizie SB700 nou VS SB 900 Sh

Mesajde gabyte00 » Joi Ian 09, 2014 1:53 pm

Eu as merge pe 900 sh. E un flash foarte bun si nu o sa mai ai nevoie multa vreme de ceva mai mult. Cat despre exemplarul cu pricina, eu unul nu l-as lua. In afara de lampa sunt si alte componente care sufera de la incalzirea excesiva si cred ca flash-ul acesta a fost foarte abuzat daca s-a dus lampa inainte de terminarea garantiei.

E imposibil sa nu gasesti la 1000ron un 900 inca cu garantie. Mai cauta.
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Următorul

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron