Acum este Joi Mar 28, 2024 1:24 pm

Articole Nikonisti.ro

Functionare Blitz: declansari / incarcare .

Blituri externe de la Nikon

Re: Functionare Blitz: declansari / incarcare .

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Ian 21, 2014 9:34 am

gabyte00 scrie:Geniale posturile dvs. Mă distrez de fiecare dată citindu-le. :lol:


Multumesc. Asta încerc si la cursuri, dacă nu reusesc să le transmit ceva util, măcar să-mi distrez cursantii :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Functionare Blitz: declansari / incarcare .

Mesajde gabyte00 » Mar Ian 21, 2014 10:30 am

Radu_Grozescu scrie:Multumesc. Asta încerc si la cursuri, dacă nu reusesc să le transmit ceva util, măcar să-mi distrez cursantii :-)


O sa aflu asta pe pielea mea pe 30 ianuarie. :D
Avatar utilizator
gabyte00
 
Mesaje: 741
Membru din: Dum Iun 16, 2013 1:17 pm

Re: Functionare Blitz: declansari / incarcare .

Mesajde Serban83 » Mar Ian 21, 2014 2:29 pm

Multumesc pentru raspunsuri.

@moaartea m-a ajutat sa-mi fac o idee.

@Radu_Grozescu: no offence, raspunsurile sunt cam prea "pt cunoscatori", fata de cate stiu eu in domeniul blitz-urilor :) .

Bafta !
Serban83
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Ian 20, 2014 4:30 pm

Re: Functionare Blitz: declansari / incarcare .

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Ian 21, 2014 2:45 pm

Serban83 scrie:@Radu_Grozescu: no offence, raspunsurile sunt cam prea "pt cunoscatori", fata de cate stiu eu in domeniul blitz-urilor :)



Scuze, NG = Număr Ghid = Guide Number pentru cine citeste în Engleză.
Este o măsură a puterii flash-ului (NG = diafragma x distanta la care se obtine o expunere corectă).

Iar din formularea „corespunde o putere ceva mai mică de 1/8” s-ar putea trage niste concluzii fără prea multe cunostinte tehnice, de genul cam câte cadre am putea trage în rafală fără probleme :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Functionare Blitz: declansari / incarcare .

Mesajde moaartea » Mar Ian 21, 2014 3:10 pm

Radu_Grozescu scrie:Iar din formularea „corespunde o putere ceva mai mică de 1/8” s-ar putea trage niste concluzii fără prea multe cunostinte tehnice, de genul cam câte cadre am putea trage în rafală fără probleme :-)


teoretic da, dar daca ar fi sa o luam tot teoretic nu ati mai luat in calcul si acele preflash-uri care mananca si ele ceva putere, si daca ar fi sa spunem ca aparatul declanseaza doar 2 preflashuri rapide unu dupa altu la puterea minima(sa presupunem ca este 1/64) atunci la 8 cadre 1/4 din putere este "pierduta" si -> doar 6 cadre nu 8 (in cazul in care nu se incarca condensatorul intre timp)
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Functionare Blitz: declansari / incarcare .

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Ian 21, 2014 3:13 pm

moaartea scrie:teoretic da, dar daca ar fi sa o luam tot teoretic nu ati mai luat in calcul si acele preflash-uri care mananca si ele ceva putere, si daca ar fi sa spunem ca aparatul declanseaza doar 2 preflashuri rapide unu dupa altu la puterea minima(sa presupunem ca este 1/64) atunci la 8 cadre 1/4 din putere este "pierduta" si -> doar 6 cadre nu 8


Cine a zis că se pot trage 8 cadre ?

moaartea scrie:(in cazul in care nu se incarca condensatorul intre timp)


Nu dumneavoastră ati spus mai devreme:

moaartea scrie:nu uita totusi ca din momentul cand ai inceput sa faci prima poza blitul incepe sa isi reincarce condensatorul, si pana faci tu 2-3-4 cadre el mai se reincarca de inca un cadru (poza) si tot asa....


Si dacă ne întoarcem la întrebarea initială, care era despre fotografierea unor persoane care dansează, cam cât ar fi rafala tipică în această situatie ?

Eventual, ne-am putea gândi si cât e buffer-ul aparatului în cauză (asta în cazul improbabil în care s-ar trage RAW).
Ultima oară modificat de Radu_Grozescu pe Mar Ian 21, 2014 3:18 pm, modificat 1 dată în total.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Functionare Blitz: declansari / incarcare .

Mesajde moaartea » Mar Ian 21, 2014 3:18 pm

pai el asta intreba cate cadre se pot declansa, nu puterea blitului...eu am inteles din ce ati spus ca se pot trage 8 cadre, poate am inteles gresit, mai citesc odata...dar eu aveam impresia ca asta ati dat de inteles..daca am inteles gresit atunci ...my bad..

Radu_Grozescu scrie:Iar din formularea „corespunde o putere ceva mai mică de 1/8” s-ar putea trage niste concluzii fără prea multe cunostinte tehnice, de genul cam câte cadre am putea trage în rafală fără probleme :-)


daca puterea e 1/8 atunci s-ar putea trage 8 cadre,nu? cam asa gandeste cineva care nu intelege mai multe chestii cum functioneaza bliturile...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: Functionare Blitz: declansari / incarcare .

Mesajde Radu_Grozescu » Mar Ian 21, 2014 3:45 pm

moaartea scrie:daca puterea e 1/8 atunci s-ar putea trage 8 cadre,nu? cam asa gandeste cineva care nu intelege mai multe chestii cum functioneaza bliturile...


Am senzatia că aveti putin chef de ceartă, dar nu si determinarea să contraziceti direct ceea ce am zis (atentie, ceea ce am zis, nu ce vi se pare că am zis).

Ar fi grozav dacă v-ati reciti mesajele anterioare, cum ar fi acesta:

la ce setari ai zis tu mai sus cu blitul in fata ar tebuie sa fie vreo 6-7-8-9-10-11 cadre pana blitul se descarca

Păi nu aveti senzatia ca se obtin valori apropiate prin ambele metode ?

Eu m-as cam opri din discutia aceasta, dar dacă doriti să continuati, este (încă) un forum liber.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Blituri Speedlight

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron